НЕУНИШТИВИ ПАРТИЗАН! Олимпијакос пао у гротлу Арене: Црно-бели уништили лидера Евролиге, ТОП 8 све ближе

24. 03. 2023. у 21:53

КОШАРКАШИ Партизана данас започели су серију од три везане утакмице у својој Штарк арени у којој ће гостити највеће великане европске кошарке. Први у низу гиганата који је посетио црно-бело гротло у "храму" српске кошарке био је грчки Олимпијакос. Након феноменалне кошаркашке представе црно-бели су успели да поразе првопласирану екипу Евролиге резултатом 90:75.

Великани редом падају у гротлу Београдске арене, а то више није никакво изненађење. Чак су и светски букмејкери очекивали да би црно-бели могли данас да скину скалп лидеру Евролиге.

Многе кладионице изненађујуће давале су благо веће шансе Партизану ове вечери, а сама увертира је показала и зашто.

Од првог минута кренула је рафална паљба српског великана. Сипали су тројке црно-бели из свих позиција. Џејмс Нанели био је тај чија се рука усијала и управо његовим поенима ван линије 6,75 Партизан је отишао на полувреме са +5, на семафору је било 27:22, а Олимпијакос је имао само једног расположеног играча, Мустафу Фала.

Горостасни Француз импонзантног распона руку  је господарио рекетом црно-белих и већ након прве четвртине стигао је до 10 поена.

А онда, друга четвртина била је тек погубна по госте из Пиреја. Нанелију се придружује и Кевин Пантер који погађа три тројке и доводи атмосферу у храму српске кошарке до усијања.

Гробари су додавали гас, њихови изабраници гинули су за сваку лопту, а резултат на семофару у корсти Партизана је из минута у минут растао, све до 48:34, резултата са којим се отишло на одмор.

Почетних пет минута реће деоници били су кошмарни за све присталице Партизана. Обрадовићеви изабраници преко пет минтуа до једног јединог коша, а Олимпијакос топи предност ривала на само шест поена предности.

И онда, како ти обично и бива, Обрадовић је када се све рушило позвао своје играче на клупу, љутито затражио тајм-аут и магично преокренуо стање на паркету.

Партизан се пробудио из ноћне море и поново пронашао свој шут. За тили час црно-бели су поново отишли на двоцифрену предност и решили меч у своју корист.

Партизан се одржао на седмој позицији са скором 17-13, на руку су му ишли и порази Валенсије и Жалгириса, све се отворило за црно-беле, који су сада вше него икада близу великог успеха.

У преостала четири кола Партизан ће три пута играти код куће, наредни ривал је Барселона, па Реал у још једном спектаклу, потом следи гостовање у Монте Карлу директном ривалу за виши пласман Монаку, те на крају дуел са Панатинаикосем, који ће, како ствари стоје, бити савршена прилика да се поправи пласман и евентуално избегне тежи ривал у плеј-офу.

Не треба заборавити да Партизан има и бољи међусобни скор од готово свих екипа које му могу угрозити пласман, и од Жалгириса, и од Басконије, од прежаљеног Ефеса, додуше не и од Валенсије, али међусобни однос са Шпанцима и није толико битан јер има три победе више од састава Алекса Мумбруа.

ПАРТИЗАН - ОЛИМПИЈАКОС

ХАЛА: "Штарк арена"

ЛИСТА СТРЕЛАЦА

ПАРТИЗАН: Вукчевић, Ледеј 6 (4ск), Аврамовић 2, Пантер 17 (3ас), Смаилагић 5, Папапетру 10, Егзум 15 (4 ас, 3ук), Нанели 19 (4 ск, 5ас), Трифуновић, Анђушић, Мадар 4

ОЛИМПИЈАКОС: Вокап 8 (9ас), Кенан 4, Лонцис, Ларенцакис 2, Фол 13 (6ск), Слукас 8 (3ас), Везенков 6, Папаниколау 9 (5ск), Боломбој, Питерс 2, Блек 2, Мекисик 21

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

КРАЈ МЕЧА

38. минут - Папаниколау за три! Олимпијакос спушта дефицит на -12.

37. минут - Партизан на +15, Кевин Пантер је наставио да затрпава кош противника. Само три минута до краја, Партизан на прагу велике победе. Џејмс Нанели закуцава, Партизан на +17!

33. минут - Фаул у нападу! Боломбој је након офанзивног скока коштао поседа Олимпијакос, уследили су оштри приговори Пирејаца, од свега само опомена Ларензакису пред техничку. Партизан у поседу, а Лесор бриљантно проиграва Папапетру, који погађа, +9, и кораци Боломбоја! Потом и нови поени, 71:60.

32. минут - Па шта се ово десило! Егзум ставља на постер Боломбоја, једно од закуцавања сезоне без дилеме. Меккисик татим погађа за три, а затим Матијас Лесор поентира из рекета, 67:58.

31. минут - Кевин Пантер фаулиран на шуту за три. Американац демонстрирао своју меку руку, цепа мрежицу сва три пута, Партизан има 63:52. Меккисик фаулиран од стране Алексе Аврамовића у поседу гостију, погађа оба пута, 63:54.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

30. минут - Аврамовић, па Папапетру са полудистанце, Партизан поново на +10, али Костас Слукас погађа уз звук сирене и смањује на 60:52.

29. минут - Алекса Аврамовић је фаулирао Костаса Слукаса. Бивши играч Жељка Обрадовића из времена када је овај био на клупи Фенербахчеа, погађа оба пута и Олимпијакос поново на -6, након што су црно-бели имали и +16.

27. минут - Егзум за три! Пао је камен са срца готово свима у хали сада. Коначно Партизан до поена у наставку, потом Аустралијанац и фаулиран, али баш као и први пут, Егзум поново половичан, 54:46. Олимпијакос губи лопту, па Лесор сјајан из полу-хорога, ево Партизана на +10, а Обрадовићева чета имаће и посед лопте након фаула Ајзее Кенјана у нападу.

26. минут - Нова грешка црно-белих, нова изгубљена лопта, Везенков до лаких поена и транзицијим Егзум промашује из угла, срећом по Партизан Папаниколау промашује зицер, па чини и фаул, остаје 50:46.

25. минут - Настављају се муке црно-белих у трећој четвртини. Пантер је последњи који је промашио отворен шут, а Ајзеа Кенјој прави мини-серију 4:0 у својој режији, Олимпијакос на само -6. Огроман пад Партизана у наставку, преко пет минута црно-бели само до једног јединог коша.

24. минут - Вокап одличан у рекету, погађа уз контакт, међутим арбитри не свирају фаул. У поседу Партизана Нанели је погрешио, Обрадовић одмах реагује и изводи га са паркета, 50:40.

23. минут - Сјајна акција и поени Смаилагића! Закуцао је центар Партизана на други обруч и донео прве поене свом тиму након близу три минута игре у наставку.

22. минут - Мустафа Фала отвара и друго полувреме својим поенима, потом поентира и Саша Везенков, 48:38.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

20. минут - Иде нова тројка! Кевин Пантер цепа мрежице Грка. Партизан на +16, све до поена Костаса Слукаса. Још 25 секунди до краја другог квартала, Обрадовић зове тајм-аут. Након што је трофејни стручњак организовао последњи напада, Мадар је пормашио из дриблинга уз звук сирене.

Крај првог полувремена, Партизан већ сада има осам погођених тројки, Мустафа Фал најефикаснији са 10 поена у редовима Пирејаца, Нанели са 13 и Пантер са 9 предводе црно-беле за сада.

19. минут - Кевин Пантер је промашио ван линије 6,75, Лесор сјајан на офанзивном скоку, купи лопту, а потом га фаулира Меккисик. Олимпијакос у бонусу, Француз на пеналима, и поново непогрешив, 45:30. На другој страни Фал закуцава и смањује дефицит Пирејаца на -13.

18. минут - Урош Трифуновић промашује тројку из угла, али потом исправља своју грешку феноменалном одбраном над Костасом Слукасом. Посед за црно-беле, 43:30

17. минут - Иде нова тројка! Кевин Пантер је остао сам као дух на тројци и казнио лошу одбрану Грка. На другој страни Меккисик промашује тројку, па и Питерс са полудистанце након офанзивног скока, 43:28.

16. минут - Први тајм-аут за црно-беле. Жељко Обрадовић је одмах реаговао након поена Олимпијакоса, 40:28.

14. минут - Кевин Пантер за три! Партизан на огромних +14!

13. минут - Алекса Аврамовић је промашио дотрчавајућу тројку, потом Нанели зицер, а Меккисик спушта на 34:26 са линије пенала, међутим Данте Егзум одличан на другој страни, поново је +10 за црно-беле. Гробари додају гас, атмосфера из минута у минут све ужаренија. Егзум потом и на линији пенала, Аустралијац половичан, довољно за 37:26.

12. минут - Џејмс Нанели за три! Наставља се рафална паљба са спољних линија Партизана, +10, 34:24.

11. минут - Меккисик фаулира Лесор на продору. Француз први пут на линији пенала ове вечери, прецизан је оба пута, а Партизан има и великих +7 сада, међутим Меккисик брзо спушта дефицит свог тима на пет поена, 29:24. Затим неспоразум Аврамовића и Ледеја у предаји лопте, четврта изгубљена лопта Партизана, међутим Егзум краде брзо посед црвено-белих и погађа у контри, 31:24.

ПРВА ЧЕТВРТИНА

10. минут - Џејмс Нанели за три! Партизан има 27:22 и посед лопте након корака Слукаса. Још 37 секунди у последњој деоници. Црно-бели не користи свој напад, па ни Пирејци, Нанели је покушао са скоро пола терена уз звук сирене, међутим уздаси у дупке пуној Арени, остаје 27:22 након првих 10 минута игре.

9. минут - Лесор је унео чувара у кош, али и лопту, Партизан на +4, све до фаула над Мустафом Фалом. Искусни Француз има 57 % шута из игре ове сезоне, а сада промашује оба пута, остаје 20:24. Црно-бели губе лопту, Везенков погађа, 24:22.

8. минут - Наставља Олимпијакос да затрпава кош Партизана из рекета. Сада је Везенков стигао до лаких поена, на другој страни Џејмс Нанели фаулиран при шуту. Нанели погађа оба пута, а Партизан одржава +2, 22:20.

7. минут - Матијас Лесор монструозно закуцава! Страшан меч у Арени, на другој страни Фал везује нова четири, укупно 8 поена, потом Партизан губи лопту, па Вокап погађа у транзицији, а Зек Ледеј ескпресно враћа полагањем уз фаул Саше Везенкова. Погађа Ледеј и додатни пенал, а београдски великан иде на 20:18.

6. минут - Рафална паљба! Сада је Џејмс Нанели погодио ван линије 6,75, фантастичан старт црно-белих, потом Везенков промашује, непрецизан је био најкориснији играч досадашњег дела Евролиге. Тајм-аут Олимпијакос, одличан Партизан на старту утакмице против лидера Евролиге.

5. минут - Иде тројка! Зек Ледеј са централне позиције диже Арену на ноге, али невероватни Мустафа Фал наставља да господари рекетом црно-белих, 12:12.

4. минут - Смаилагић за три! На другој страни Мустафа Фал монструозно закуцава управо преко Смаилагића који сада и напушта паркет како би на њега ушао Матијас Лесор. Олимпијакос потом до нових поена и првог вођства, али Џејмс Нанели експресно враћа предност парном ваљку.

2. минут - Прве поене на мечу постиже Јам Мадар са линије за слободна бацања 2:0 Поново Мадар поенитра 4:0, међутим Папаниколау прави серију 4:0 и доноси изједначење Грцима.

1. минут - МЕЧ ЈЕ ПОЧЕО!

19:55 - Игла нема где да падне! Погледајте спектакуларне кадрове из највеће хале на Балкану која не памти овакву атмосферу.

19:40 - А, ево како је изгледао и улазак домаћих кошаркаша на паркет већ сада препуне Штарк арене.

19:30 - Узаврела атмосфера дочекала је момке из Пиреја у српској престоници.

ТАБЕЛА ЕВРОЛИГЕ

УОЧИ МЕЧА

Црно-бели имају сјајну сезону, на евросцени су невероватни и плеј-оф им је надохват руке. У прошлом колу изабраници Жељка Обрадовића су направили велико изненађење савладавши Анадолу Ефес усред Истанбула.

Српски представник је имао нешто слабији старт, међутим, како је утакмица одмицала на терену су деловали све боље. Најефикаснији у победничком табору био је Кевин Пантер који је убацио 19 поена, Матијас Лесор је постигао 17, док су Зек Ледеј и Џејмс Нанели бројали до 16. Двоцифрени је био и Алекса Аврамовић који се зауставио на 14. У листу стрелаца уписали су се још Данте Егзум (9), Јам Мадар (2), Урош Трифуновић (2) и Јанис Папапетру (2), Ален Смаилагић за 15 минута на паркету није имао поентерски учинак.

Данас на мегдан долази екипа која игра вероватно и најквалитетнију кошарку у Европи. Пирејци су од самог старта у пуном гасу и тренутно заузимају прву позицију на табели са скором 21-8.

Пулени Јоргоса Барцокаса су у прошлом колу савладали Жалгирис у гостима резултатом 72:74.

Највећа претња је дефинитивно Саша Везенков који има невероватну сезону. Бугарски интернационалац је први стрелац такмичења са просеком од 18,2 поена, о каквом се нападачком потенцијалу ради најбоље говори чињеница да је иза себе оставио играче као што су Вејд Болдвин, Вил Клајбур, Двејн Бејкон и Мајк Џејмс.

За разигравање екипе задужен је Костас Слукас који је други асистент Евролиге са 6,4 додавања по утакмици, испред њега је Даријус Томпсон који има 6,5.

РЕЧ ТРЕНЕРА

"НАЈТЕЖИ МОГУЋИ ПРОТИВНИК!" Жељко Обрадовић позвао играче на максималну дефанзивну концентрацију пред меч Партизан - Олимпијакос

- Вероватно најтежи могући противник из много разлога. Играју изванредно. За ово време док смо ми паузирали одиграли су две утакмице у грчком првенству веома добро, на начин на који и иначе играју. Екипа у којој се све зна. Сем примарног контранапада, ту је напад "5 на 5", играју заиста изванредно са велики протоком лопте и нема практично ниједног шута који није изграђен и који није добар шут. Прва ствар коју треба да схватимо је да ћемо играти одбрану 24 секунде и да будемо спремни на то - истакао је Обрадовић.

Плејмејкер Партизана Јам Мадар додаје да екипа свежа улази у утакмицу са Олимпијакосом.

- Срећан сам да се враћамо да играмо пред пуном Ареном, знамо да је распродата хала и каква ће бити атмосфера. Даћемо све од себе, биће веома тешка утакмица против веома тешког ривала, морамо да будемо спремни на то. Тактички се припремамо, причамо, гледали смо видео. Анализирали смо шта раде најбоље, покушаћемо све да урадимо и дефанзивно и офанзивно да добијемо меч. Први пут да смо имали дане за одмор, сви смо дошли свежи. Идемо меч по меч - закључио је Мадар.

БОНУС ВИДЕО: ПИКСИ ИЗАШАО ПРВИ И САЧЕКАО ИГРАЧЕ: Снимци са јутарњег тренинга репрезентације

ПУТИН ОДГОВОРИО НА ПОНИЖАВАЊЕ РУСИЈЕ: Ево шта је поручио светским моћницима спорта пред Олимпијске игре Париз 2024

ПУТИН ОДГОВОРИО НА ПОНИЖАВАЊЕ РУСИЈЕ: Ево шта је поручио светским моћницима спорта пред Олимпијске игре "Париз 2024"

РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, још једном је у први план избацио и спорт. А како најновије вести на тему "спортске санкције Русима" уопште нису наивне, последња дешавања и досад највеће понижење за спортисте Руске Федерације довели су и до реакције руског председникам Владимира Путина.

18. 03. 2024. у 15:33