ПАРТИЗАН УНИШТИО ЖАЛГИРИС! Црно-бела доминација у "паклу" Литваније: Лесор и дружина исписали историју у Каунасу

03. 02. 2023. у 20:55

СВАКА утакмица је битна, гласи мото Евролиге. Ипак, неке су бар за нијансу битније од других. Једну из те категорије Партизан је одиграо на данашњем гостовању Жалгирису. Победом у њој, српски великан би изгурао литванског из плеј-оф зоне и заузео његово место међу осам величанствених након 23. кола елитног клупског такмичења. То се и десило, и то на какав начин, убедљивом победом 88:74.

ПАРТИЗАН УНИШТИО ЖАЛГИРИС! Црно-бела доминација у паклу Литваније: Лесор и дружина исписали историју у Каунасу

Партизан из меча у меч подиже форму, све коцкице су се сложиле, црно-бели везали су нестварних 10 победа у свим такмичењима, али опет, прогнозе букмејкера биле су да је дошло време да се чета Жељка Обрадовића оклизне.

Наспрам српског великана нашао се литвански, а Партизан је поред квалитета противничког састава, морао да се избори и са нестварном атмосфером у "Жалгио арени". Литванци су направили фантастичан амбијент, 12.000 домаћих навијача утерало је страх у кости многима раније, скидао је Жалгирис "скалпове" гигантима ове игре у својој дворани, али не и "парном ваљку".

Врхунско дефанзивно издање у увертири, вољни моменат на изузетно високом нивоу. "Зелени" нису могли да пробију чврсту одбрану српског тима. А, у нападу Партизана Кевин Пантер плесао је по паркету, стизао до поена у свом препознатљивом стилу, наскок у близини линије пенала, па шутеви са полудистанце, који по обичају проналазе само дно мрежице.

Управо захваљујучи инспирисаном Американцу, коме се већ по обичају придружио Матијас Лесор са својим мајсторијама у рекету Партизан гради двоцифрену предност већ у финишу прве четвртине, на семафору 11:21 у корист гостијућег састава.

Потом се активирао и Данте Егзум, чија рола из меча у меч прави кључну превагу у мечевима црно-белих. Аустралијанац је након Панетра и Лесора преузео улогу лидера, а Зек Ледеј и Алекса Аврамовић постижу битне тројке, којима Партизан одлази и на максималних +22.

Партизан резултатом 30:47 одлази на велики одмор. Кевин Пантер са 10, Лесор и Папапетру са 9 били су најефикаснији актери сусрета до тада. "Парни ваљак" однео је у потпуности битку под обручима, о чему сведочи и податак да су Обрадовићеви изабраници направили двоструко више скокова од данашњег ривала, 22:11.

Проценти шута настављају да расту из меча у меч, овога пута Партизан на великом одмору са 57 % шута ван линије 6,75, 8/14.

И онда катастрофална трећа четвртина Лесора и дружине. Француз је губио лопте, промашивао, чинио грешке у корацима, а "пакао" Каунаса потпуно је прогутао црно-беле. Жалгирис  уз трио Браздеикис, Бирутис, Буткевичијус топи дефицит са огромних -22 на само -6. Деловало је да је све спремно за велики преокрет, да ће зелени на крилима страствене подршке и усијане руке својих играча доћи до велике победе, али...

Последња деоница и неверица у Литванији, сви су већ видели како Партизан пада, али су црно-бели одбили да капитулирају. Мук у Жалгио арени, 30-ак гробара је надјачало целу халу, а Смаилагић, Ледеј и Нанели практично сами ваћају Партизан на великих +20 само три минута пре краја, када је било јасно да нема повратка за Литванце.

Партизан се овом победом изједначио по броју победа и пораза са Литванцима, и дошао на место које води у топ 8 Евролиге. Лесор и дружина исписали су историју Партизана, јер су прва генерација која је успела да у "паклу" Литваније дође до победе, нешто што није виђено ни у ери Душка Вујошевића.

Партизан је тренутно осми на табели Евролиге, док је Жалгирис на десетом месту.

У наредном колу кошаркаши Партизана гостују Бајерну, док литванска екипа дочекује Басконију.

ЖАЛГИРИС - ПАРТИЗАН 74:88

ХАЛА: "Жалгио арена"

ЖАЛГИРИС: Гедраитис, Лекавичијус 5, Хејс 8 (4ск), Смитс 10, Кривас, Бирутис 10, Лукосијунас 3, Браздеикис 17 (3ас, 3ск), Полонара 5, Димша 5, Буткевичијус 5, Улановас 6 (5ас)

ПАРТИЗАН: Вукчевић, Ледеј 11 (10ск), Аврамовић 3 (4ас), Пантер 14, Смаилагић 8, Папапетру 17 (4ск), Егзум 11, Нанели 10, Лесор 14 (6ск, 6 изг.л), Трифуновић, Анђушић, Мадар

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

КРАЈ МЕЧА!

40. минут - Кевин Пантер погађа уз звук сирене, све је готово, историјска победа Партизана у Жалгио арени. Први пут су црно-бели успели да у гостима савладају литванског гиганта!

38. минут- Матијас Лесор поенима из рекета прекида серију Жалгириса од 5:0, сада је 84:69 за српког представника у Евролиги.

36. минут - Каква рола Џејмса Нанелија! Седам везаних поена када је било најтеже, а Партизан на огромних +20.

32. минут - Иде још једна тројка! Наставља се нестварно шутерско вече Партизана, прво је Џејмс Нанели погодио ван линије 6,75, а онда и Зек Ледеј до поена. Неверица у Литванији, сви су већ видели како Партизан пада, али су црно-бели одбили да капитулирају. Мук у Жалгио арени, 30-ак гробара је надјачало целу халу!

31. минут - Ау какав меч! Какво отварање последњег квартала Партизана. Прво Данте Егзум, а онда и Ален Смаилагић за три, поново мук у Каунасу. А, црно-бели од +22, до само +5, до поново осетних +13.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

30 минут - Жалгирис се потпуно вратио! Литванци на -6, али Јанис Папапетру! Преко руке чувара погађа Грк, важни поени, међутим експресно узвраћају зелени. Егзум промашује у поседу црно-белих. Ни домаћи не користе наредни напад, Хејс је изгубио лопту, а потом Буткевичијус чини фаул.

Жалгирис ни 30 секунди пре краја треће деонице није искористио бонус. Партизан има напад, али три секунде у рекету свиране Матијасу Лесору, који игра катастрофално након великог одмора.

Последњи посед у трећој четвртини за Жалгирис. Срећом Браздеикис промашује, остаје 54:61 у корист Партизана.

27. минут - Важни поени Ледеја са линије пенала, међутим Лекавичијус поентира, Партизан не користи наредни напад, а Букевичијус пробија одбрану црно-белих, и смањује на 56:48. Невероватно како су домаћи истопили огромних +22, и сада на крилима узавреле атмосфере у Жалгио арени желе да потпуно дотку црно-беле. Обрадовић рагује тајм-аутом, сада је битно како ће одговорити Партизан на овакав расплет ситуације на паркету.

25. минут - Јанис Папапетру за триии, као кап! Али поново серија Жалгириса 4:0, константно нападају рекет домаћи, сада су лопте почеле да пролазе кроз обруч, а Жалгирис на само -12, само јер је било и +22 за српски тим. Папапетру потом погађа и за два, Буритис узвраћа, али какво закуцавање Алена Самаилагић потом! Враћа се Партизан на +14, све до тројке Букевичијиса, сада је 14:7 у наставку. Катастрофалан почетак другог полувремена црно-белих.

22. минут - Ау, какав лош почетак другог полувремена Партизана. Лесор два офанзивна фаула, његов трећи укупно. Поенима Буритиса Литванци праве мини-серију 4:0, а атмосфера у Жалгио арени поново достиже усијање.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

20. минут - Нова тројка за црно-беле, Данте Егзум је сада погодио! Жалгирис некако поенима са пенала држи колико-толико резултатски прикључак. Остало је још 2,4 секунде до краја првог полувремена, Жељко Обрадовић тражи тајм-аут како би органзивао напад свог тима. Аустралијанац је покушао у последњој секунди, али не погађа.

Партизан резултатом 30:47 одлази на велики одмор. Кевин Пантер са 10, Лесор и Папапетру са 9 били су најефикаснији актери сусрета. Парни ваљак однео је у потпуности битку под обручима, о чему сведочи и податак да су Обрадовићеви изабраници направили двоструко више скокова од данашњег ривала, 22:11. Проценти шута настављају да расту из меча у меч, овога пута Партизан на 57 % шута вна линије 6,75, 8/14

19. минут - Матијас Лесор користи оба пенала, црно-бели поново на +19, међутим Полонаа узвраћа истом мером.

18. минут - Пантееееееер за три! Какво вече црно-белих у Каунасу. Међутим узвраћају Литванци тројком, а потом и Браздеикис погађа, а резултат сада, 42:25.

17. минут - Коначно Жалгирис прекида серију Партизана, и то половичним учинком са линије пенала. Слободна бацања потом изводи и Јанис Папапетру, али он погађа оба пута, а црно-бели сада на максималних +19.

16. минут - Алексаааааа! Каква тројка Аврамовића уз звук сирене, преко чувара, са преко 8 метара, иде Партизан на +18!

15. минут - Иде тројка! Литвански навијачи се хватају за главу. Тотална катастрофа, сада је и Ален Смаилагић погодио за три, а Партизан има огромних +15 и то након 15 минута игре.

13. минут - Зек Ледеј за триии! Какав одговор црно-белих, одмах је Американац умирио страствене Литванце, Ален Смаилагић на терену, 31:19

12. минут - Жалгирис је имао први напад у другој деоници, али још једном феноменална одбрана Партизана, нису Литванци успели ни да упуте шут, истекло је време, а на другој страни Матијас Лесор монструозно закуцава преко чувара, Партизан иде на великих +13, све до силовитог закуцавања Хејса, које опет диже Жалгио арену на ноге.

ПРВА ЧЕТВРТИНА

10. минут - Највећа предност Партизана! Данте Егзум је прелепо промешао дриблизнима одбрану Жалгириса и мирно положио на обруч за +12. Ларинас Бурис у нападу Литванац напада рекет и погађа, потом страшна тројка Данте Егзума. Литванци су требали да имају последњи посед лопте, међутим Трифуновић неискусно на три секунде пре истека напад прави фаул. Партизан је испунио бонус, Жалгирис до два лагана поена са линије пенала. Кевин Пантер потом са скоро пола терена шутира уз звук сирене, али његов покушај не пролази кроз обруч. Крај прве четвртине, Партизан има великих 15:26 у паклу Жалгио арене.

8. минут - Каква борбеност Обрадовићеве чете! Врхунско дефанзивно издање у ових 8 минута игре, вољни моменат на изузетно високом нивоу. Зелени не могу да пробију чврсту одбрану српског тима. А, у нападу Партизана Кевин Пантер наставља да плеше по паркету, стиже до нових поена са полудистанце. Црно-бели први пут до двоцифрене предности, све до снажног закуцавања Бирутиса. 21:11.

6. минут - Лесоооор! Француски центар је обезбедио још један екстра посед црно-белима након промашаја, и пеонтирао. Жалгирис не користи наредни напад, а Кевин Пантер наскаче у свом стилу близу линије пенала и погађа! Мук у Жалгио Арени! Јанис Папапетру тројком још више шокира Каунас. Партизан на +9!

4. минут - Матијас Лесор погађа уз фаул! Француз промашује додатно слободно бацање, следи офанзивни скок Папапетру, па тројка као кап Пантера! Серију 5:0 црно-белих прекида тројком Шмид. Зек Ледеј покушава да узврати шутем ван линије 6,75 из угла, промашује, али Папапетру долази до још једног офанзивног скока, и нова два поена, 7:11.

3. минут - Нешто нервознији старт обеју екипе, али на истеку другог минута, прво Шмид погађа са полу-дистанце, а на другој страни на идентичан начин поентира Јанис Папапетру, 2:2. Литванци не користе наредни напад, а Зек Ледеј напада рекет и доноси предност црно-белима, 4:2.

Потпуно луда атмосфера дочекала је црно-беле у Литванији. Навијачи литванског гиганта показали су да су уз "делије" и "гробаре", засигурно најбољи навијачи у најелитнијем еврпском такмичењу. Ипак и црно-бели имају сјајну подршку у дупке пуној "Жалгио Арени".

УОЧИ МЕЧА

Партизан је пребродио кризни период, сада игра далеко боље и конкурентан је у борби за нокаут фазу.

Након победе у вечитом дербију над Црвеном звездом изабраници Жељка Обрадовића су пружили сјајну партију против Асвела. Након 40 минута игре момци из Вилербана су испраћени резултатом 92-71.

Кевин Пантер је био тај који је бриљирао. Американац је меч завршио са 22 поена. Двоцифрени су били још Данте Егзум (13), Матијас Лесор (12) и Џејмс Нанели (10), Зек Ледеј се зауставио на 9 погодака, а сви играчи који су крочили на терен су успели да се упишу у листу стрелаца - Урош Трифуновић (7), Алекса Аврамовић (6), Данило Анђушић (4), Јам Мадар (3), Јанис Папапетру (3) и Ален Смаилагић (3).

Што се тиче екипе из Каунаса, Казис Максвитис не може да рачуна на Кинана Еванса који је доживео тешку повреду. Американац је био прва нападачка опција у нападу, а као његова замена у тим је стигао Ајзеа Тејлор, међутим, бивши играч Анадолу Ефеса је такође доживео повреду и одсуствоваће са терена неколико недеља.

Литванци ове сезоне играју изнад очекивања, у досадашњем делу такмичења су уписали 12 победа и 11 пораза.

У прошлом колу су изгубили од актуелног шампиона Европе резултатом 80-70. Игнас Браздеикис је био сјајан у том дуелу, убацио је 25 поена, али то ипак није било довољно да се сруши чета Ергина Атамана која ове сезоне игра по систему топло-хладно.

"Парни ваљак" следеће недеље гостује Бајерну, док ће са друге стране Улановас и компанија угостити Басконију.

Ови ривали су се састали у петом колу и тада је српски представник славио пред својом верном публиком у крцатој "Штарк арени" резултатом 84-76.

БЕЗ ПОБЕДЕ У ГОСТИМА

Партизан и Жалгирис обновили су ове сезоне ривалство прекинуто 2014. године. Данашњи сусрет у Каунасу биће њихов шести у оквиру Евролиге, црно-бели тренутно воде са 3:2.

Занимљиво је да у досадашњих пет мечева није било гостујућих победа, што је традиција која не иде у прилог црно-белима. Али традиције постоје да би биле срушене.

РЕЧ ТРЕНЕРА

Партизан је београдским тријумфом над Жалгирисом (87:76) испунио услов да пробијањем кроз популарну "зелену шуму" Каунаса прибави дуплу корист - пробој у топ 8 и бољи однос у међусобним сусретима. Многи су залутали на том путу, јер је литвански тим другачија и много опаснија зверка у својој шуми.

- Чињеница је да Жалгирис игра много боље на свом терену - каже тренер црно-белих Жељко Обрадовић и тврдњу поткрепљује статистиком. - Проценти шута су им скоро десет процената већи него у гостима, такође и број скокова. Играју са високом поставом, са доминантним играчима на позицијама "два" и "три", који покушавају да играју на ниском посту. Имају Шмитса, који је такође у томе веома добар.

И дубина Обрадовићеве анализе говори о значају партизанске битке у шумама Каунаса, такође и о степену мобилизације пред меч у сигурно дупке пуној "Жалгирио арени".

- Уз проблеме које су имали са повредама, проналазе квалитетна решења јер ти играчи могу да играју на различитим позицијама. Плус Улановас, који је на ниском посту скоро свим тимовима у Евролиги правио проблеме. Лекавичијус је неко ко покреће ритам уласком са клупе, изузетно брз играч. То су најбитније ствари о којима размишљамо у припреми ове утакмице.

БОНУС ВИДЕО: Спектакл у Арени, кошаркаши Партизана и Звезде изашли на паркет

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)

Кошаркашка репрезентација Србије је изгубила финале Светског првенства од Немачке, а на том мечу, као и на свим почев од друге фазе Мундобаскета, није могла да рачуна на Боришу Симанића. Он је изубио бубрег услед ударца добијеног на утакмици са Јужним Суданом, а управо се Симанић побринуо за невероватну сцену ове среде.

28. 03. 2024. у 21:39

ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36