ЦРНО-БЕЛИ ПАЛИ У ЕВРОЛИГАШКОЈ ДРАМИ: Партизан доживео четврти пораз у низу, али какав!

01. 12. 2022. у 23:02 >> 23:05

ПАРТИЗАН је у 11. колу Евролиге изгубио од Валенсије 96:100 после продужетка и тако продужио низ пораза на четири, иако је у једном тренутку водио у овом дуелу са девет поена разлике.

Српски и шпански тим су у овај дуел ушли са идентичним учинком, по 6-4, али су мегдан отворили другачије: екипа Жељка Обрадовића разновсношћу у нападу, а гости прилично брзим акцијама, али и потпуној доминацији у скоку. То је, и поред одсутности опасног Ван Росума, доносило малтене константну предност Валенсији, која је нарасла до 31:36 средином друге деонице.

Недуго затим, Београдска арена је "експлодирала" од незадовољства.

Кевин Пантер, који је почео да "враћа у живот" црно-беле, показао е судији да размисли шта ради (кажипрстом се куцкао по слепоочници), па је добио техничку грешку, и то док су се чекала слободна бацања за Партизан. Папапетру их јесте извео при резултату 34:37, уместо 34:36, али тада се бучна публика потпуно "укључила" у дешавања на паркету.
Песме подршке вољеном клубу које су се ориле без обзира на дешавања на игралишту одмењене су бучним звиждуцима приликом сваког напада Шпанаца, а сваки добар потез домаћих прослављан је као да је био шут за победу у последњој секунди. У таквој атмосфери, оних -5 се претворило у вођство од 43:37 на полувремену.

Али, ни оно, ни максималних 49:49, нису били довољни да Партизан дође до спокојне завршнице. Лопез и Риверо су узвраћали "ударце" на све што би црно-бели "понудили" (а у тој лепези било је и прецизности при шуту за два поена од преко 70%, средином треће деонице), па су и од -3 дошли до +4 уз три минута до краја.

Кевин Пантер је тада, имајући у виду проблеме с фауловима које су задесили дотад најбољег играча Партизана, Лесора, преузео одговорност, погађао и за три, и за два, али са линије пенала је почетком 40. минута био прецизан двапут од три покушаја. Тако је при новонасталом резултату 82:82 гост имао нешто лакши психички задатак: кренуо је да победи, а не да се спасава пораза. Харпер је погодио из продора, и то "преко" Лесора. Остало је 20 секунди у том тренутку, Жељко Обрадовић је тражио тајмаут, а Пантер потом био фаулиран и реализовао оба пенала. У преосталих 11 секунди, Валенсија се одлучила да шут за победу изведе Џонс, добар кошгетер, али који очајно одиграо својих претходних 17 минута (дао свега два поена), па је тројка била непрецизна и отишло се у продужетак.

У њему је Валенсија, на крилима искусног Клавера, повела са четири разлике, што су црно-бели стигли захваљујући свом "високом" тандему (Ледеј - Лесор). Но, тројка Ривера одмакла је Шпанце на +3, а како Партизан није одговорио истом мером, Клавер је ем натерао Пантера на четврту личну, ем са линије пенала одмакао госте на "два поседа" предности - 90:95. Од тога се црно-бели нису опоравили у преосталих 109 секунди, и поред Нанелијеве тројке за прилазак на 96:98, па је победа припала Валенсији, која је у последњим тренуцима одиграла за нијансу борбеније и сачувала тешко стечену предност:

Таман када су гости прокцкали последњи напад, Нанели се докопао лопте, а Лопез му, "са леђа", одузео у Партизановом рекету, 6,6 секунди пре завршетка. На +2, уз слободна бацања, Валенсија је тиме почела да прави последње кораке ка тешко извојеваном тријумфу.

Партизан - Валенсија 96:100 (21:21, 22:16, 21:23, 20:24, 12:16)

Партизан: Вукчевић, Ледеј 12, Пантер 19, Папапетру 4, Егзум 9, Бродзијански, Нанели 15, Глас није играо, Лесор 22п, 10ск, Трифуновић, Анђушић 2, Мадар 13
Валенсија: ХАрпер 14, Клавер 9, Пуерто, Прадиља 6, Веб 18п, 9ск, Лопез 17, Џонс 2, Ферандо није играо, Радобо 4, Дубљевић 8, Александер, Ривер 22

КРАЈ: Партизан - Валенсија 96:100

45' - Губе лопту гости, али је одмах губи и Партизан! Шпанци је узимају, Лопез је краде Нанелију - још 6,6 секунди до краја!

45' - Нанели даје тројку на 36,9 секунди пре краја! Партизан се не да. Резултат је 96:98, Валенсија има лопту, тражила је тајмаут.

45' - Џерод Харпер, који није блистао у одбрани почетком меча, одлично игра у нападу - продире кроз средишњи део одбране Партизана и полагањем доноси великих 93:98. Обрадовић тражи тајмаут.

45' - Лесор погађа - 93:96, још минут до краја, лопта за Валенсију.

44' - Обрадовић је окупио екипу док Риверо шутира два слободна бацања и на мини-тајмауту рекао шта има да јој каже - 91:96 је после тих бацања.

44' - Партизан "пеналом" Лесора прилази на 91:95. Још минут и 19 секунди до краја.

44' - Клавер са линије пенала доноси 90:95 гостима, а изнудио је притом 4. личну Пантеру.

43' - Лопет даје тројку, другу од пет шутева - 90:93 за Валенсију.

43' - Не да се Партизан! Ледеј погађа, потом и Лесор - 90:90!

42' - Клавер води Валенсију у овим тренуцима, а она његовим поготком одлази на 86:88, а потом његовом лукавом асистенцијом за Веба на 86:90

41' - Почело је продужетак, први напад има Валенсија.

Играће се продужетак! Валенсија је промашила тројку! Џонс, који је постигао само два поена на мечу, био је избор гостију за шут за победу, а то коцкање се није исплатило. За сада. Играће се додатних пет минута!

40' - На 11 секунди до краја, Клавер је фаулирао Пантера. Он је погодио оба бацања, а тренер гостију, Мумбру, тражи тајмаут - 84:84.

40' - Пантер је фаулиран, али од три слободна бацања - једно није искористио, па је при 82:82 гост имао нешто психички лакши задатак. Кренуо је да победи, а не да се спасава пораза. Харпер је погодио из продора - 82:84. Тајмаут Партизана, 20 секунди до краја.

40' - Кикс Валенсије, Пантер погађа - 80:79, али на другој страни Харпер даје тројку за 80:82. Још 50 секунди...

39' - Тројка Пантера из левог угла, на 1:42 до краја - 78:79!

39' - Клавер поготком уводи тимове у последња два минута уз резултат 75:79

38' - Егзум закуцавањем приближава Партизан на 75:77. Потом је Дубљевић удвојен, али је успео да се избори за нови напад. Обрадовић тражи тајмаут. До краја: 2:09.

37' - Пантер греши у додавању ка Папатруу, лопта за госте. Али, греше и они у брзом додавањеу лопте (Веб је "кривац"). На семафору 73:77.

37' - Ледеј не успева да одбрани кош Партизана од "ролинга" Лопеза који даје кош уз прекршај над њим - 73:76. Четврта лична грешка најбољег играча Партизана на овој утакмици.

36' - Риверо у контри погађа кош Партизана, након што су и његов тим, али и Партизан, прокоцкали по напад од тројке Егузума - 73:74.

35' - Егзум даје тројку, Партизан води 73:72!

35' - Пред 16.000 навијача Џејмс Веб трећи погађа тројку и доноси Валенсији 70:72. Обрадовић тражи тајмаут.

34' - Трећи прекршај најбољег играча Партизана вечерас, Матијала Лесора, и то при вођству од 70:67. Опасни Лопез одлази на линију и... погађа оба бацања.

33' - Ледеј се нервира, други прекршај који је направио био је када је фаулирао Лопеза који је постигао кош, потом и слободно бацање за преокрет - 66:67.

32' - Риверо је наставио да "малтретира" Партизанову одбрану. Својим 16 поеном поравнао је резултат на 64:64

Крај треће четвртине, Партизан води 64:58. Риверо је промашио у последњој акцији Валенсије, која и даље има предност у скоковима (27:17), али је зато реализација Партизановог шута за два поена премашила 70%, што, уз бољу одбрану домаћих, и јесте разлог овог вођства.

30' - Сјајан окрет, па финта Лесора - 17. поеном (уз девет скокова досад) доноси Партизану 64:58.

29' - У последњи минут треће четвртине ће се ући са +4 за Партизан.

28'  - Игра се "кош за кош" узавршници треће деонице. Партизан је привремено имао +5, после коша Ладеја, али је тројка Лопеза то смањила на 58:56

26' - Радабау краде лопту Мадару и поентира - 54:53 је само предност црно-белих који су имали 49:40.

25'  - Не да се Валенсија, "дише за вратом" Партизану, резултат је 54:51 после кикса црно-белих, али и промашаја Дубљевића.

24' - Јам Мадар погађа са дистанце, 52:45

23' - Узвраћа Валенсија преко Клавера, спласла је предност домаћих на 49:45

22' - Мадар, па Нанели доносе великих 49:40 Партизану, црно-бела Арена је у еуфорији.

21' - Почела је трећа деоница, и то кошем Лесора - 45:37

Лесор са 11 поена и осам скокова, те Нанели са 10 поена, били су најефикаснији у Партизану за који су се истакли још и Мадар са осам, те Пантер са шест поена, док су Риверо са 10, те Веб са 8 чинили опасан тандем гостију.

Крај полувремена, Партизан води 43:37. Партизан је шутирао боље и за два поена (61% наспрам 59%), и за три (30% наспрам скромних 9%), али Валенсија води са 20:14 у скоковима, а девет их је имала у нападу. Црно-бели су само двапут изгубили лопту, њихов ривал у пет акција.

20' - Тренер Валенсије, Мумбру, тражи тајмаут, док "гробари" сада стоје због славља, а не због нервирања: Нанели је, иако је имао саиграча самог у ћошку - погодио тројку за 43:37, уз 24 секунде до краја полувремена.

20' - У последњи минут друге четвртине Партизан улази са досад највећом предношћу, 40:37. Риверо потом промашује шут иза главе.

18' - Цела хала звижди судијама, јер је Кевин Пантер, показујући судији да размисли шта ради (кажипрстом се куцкао по слепоочници) - добио техничку грешку, и то док су се чекала слободно бацања за Партизан. Папапетру их је извео при резултату 34:37, уместо 34:36, погодивши оба. И даље бучно у Арени, сада се звижди нападу Валенсији, који Харпер није искористио, а потом Кевин Пантер даје тројку из "транзиције" - 39:37 за ерупцију у дворани.

18' - После слободних бацања Лесора, Пантер је дигао "гробаре" на ноге јер је и он погодио, и то из игре, у ситуацији за шут коју је сам себи изградио. Стручни штаб Валенсије тражи тајмаут, резултат је 34:36. Партизан и даље губи битку у скоковима 11:18, али је 7:7 у њима када се ради о другој четвртини.

16'  - Анђушић је преполовио заостатак поготком после минута предаха, а иако је Партизан зауставио напад супарника, Нанели није успео да изједначи. На другој страни, Анђушић је направио прекршај, те је Лопез са линије пенала вратио +4 Валенсији (29:33).

15' - Не иде црно-белима, Жељко Обрадовић тражи тајмаут, семафор показује 27:31. Мирним тоном констатује да се грешке праве, али да могу да се поправе добрим потезима. После тога је рекао шта од акција очекује у наредном периоду.

13' - После два минута велике борбености, али не и велике прецизности, десила се једна "проблематична" одлука судије. Пантеру је свиран фаул иако су и он и публика у Арени убеђени да није било говора о прекршају, већ о "чистој" блокади. Протести су били узалудни, погоци с линије пенала су поравнали резултат на 25:25.

11' - Валенсија је добила битку у скоковима са 11:4 у уводној деоници, па сда Лесор покушава да "поравна части". Игра боље из акције у акцију, Партизан преузима вођство - 25:23.

Крај прве четвртине, 21:21. После серије црно-белих од 5:0, Риверо је поравнао на 21:21, а потом Егзум промашио шут, те направио прекршај када је био убеђен да то није урадио. У зони 2-3 Партизан је дочекао последњи напад ривала, Харпер је то пробао да реши тројком, али иако је он промашио, то Партизан у контри није казнио - Егзум је промашио цео обруч, шутирајући с леве стране.

8' - Ледеј и Лесор су, као нови тандем у обручу, не само успоставили равнотежу у том сегменту дефанзивне игре, већи на другој страни терена, па сада Партизан води са 21:19.

7' - Харпер, резервни плеј Валенсије, није успео да задржи Нанелија који га је прошао, па је Риверо оштро фаулирао Партизановог играча који је поентирао, незгодно пао, али се придигао и са линије пенала примакао екипу на 16:17.

7' - Привремени одлазак Шпанаца на +4 преполовио је Зак Ледеј лепим поготком из окрета, после чега је успео да прекине напад ривала, када је лопта кренула ка Дубљевићу. Ипак, у поседу је остала Валенсија. На семафору 13:15, још 3:43 до краја прве деонице.

7' - Несебичног Мадара, када је могао да поентира, а решио да проигра Нанелија у левом углу, на крају је довела да Партизан прокоцка напад. На терен улазе Лесор и Пантер.

6' - Мадар, па Веб, нови брзи погоци на обе стране терена. Резултат је 11:13, после лукаовог додавања Дубљевића. Интересантан почетак дуела, нема шта...

5' - Тројка за тројком, Нанели па Дубљевић - 9:11. Обрадовић је био одушевљен како је лопта "ишла" у нападу црно-белих и окренуо се ка резервама, уз раширене руке, као да им говори "Видите да је лако!"

4' - Мадар је погодио и једно (од два) слободна бацања, а потом је Партизан натерао ривала да истроши време за напад, па је уследио брзоплет и непрецизан шут - 6:8 је, лопта за црно-беле.

3' - Мадар за сада једини прецизан у домаћој екипи - 5:6, али одмах Џонс исправља свој малопређашњи промашај - 5:8 захваљују момку који мења повређеног Ван Росома.

2' - Џејмс Веб трећи мучи црно-беле на почетку меча. Три акције, три његова поготка - 3:6. Нанели на другој страни промашује шут са дистанце.

1' - Веб је двапут поентирао у прва два напада Шпанаца, а у међувремену је Нанели постигао тројку

1' - Меч је почео! Стартну поставу Партизана чине Мадар, Нанели, Папапетру, Бродзијански, Ледеј, а за Валенсију играју Крис Џонс, Џејмс Веб, Лопез-Аростеги, Дубљевић и Клавер

20.44 - Емитује се химна Евролиге. Ускоро ће почети меч

20.40 - Арена грми песмом "Да волим црно-беле..."

Црно-бели су изгубили три утакмице у низу, најпре две у Евролиги, на гостовањима Барселони (79:68) и Реалу у Мадриду (105:97), а онда и у вечитом дербију од Црвене звезде (90:74).

Интересантно,  иако клубови велике традиције, Партизан и Валенсија се до сада нису састајали у Евролиги.

- Утакмица против Валенсије је изузетно важна за нас, као и свака у Евролиги. Играмо на домаћем терену, ја сам причао играчима да избију из главе да ли играмо у Београду или ван Београда, али чињеница је да овде имамо ветар у леђа од наших навијача и надам се да ће то тако бити и сада - изјавио је тренер кошаркаша Партизана Жељко Обрадовић дан пре утакмице са Валенсијом.

Партизан је у досадашњем делу сезоне у Евролиги остварио четири победе и шест пораза, исто као и гости из Шпаније, с тим да Валенсија има 2-2 у гостима, а црно-бели 3-1 у Београду.

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу Олимпика јури гол заостатка против разигране вучице

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу ''Олимпика'' јури гол заостатка против разигране ''вучице''

У реванш утакмици четвртфинала Лиге Европе фудбалери Роме ће на ''Олимпику'' бранити великих 1:0 које су зарадили на ''Сан Сиру'' пре седам дана против Милана (21.00).

18. 04. 2024. у 07:55

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17