ЗВЕЗДА ДОБИЛА ПРВИ ДЕРБИ: Црвено-бели у гротлу "Пионира" срушили Партизан (ФОТО)

28. 11. 2022. у 22:49

ЦРВЕНА звезда је однела победу у првом вечитом дербију. Црвено-бели су срушли Партизан са 90:74 (20:18, 29:30, 21:17, 20:9) У 8. колу АБА лиге.

ЗВЕЗДА ДОБИЛА ПРВИ ДЕРБИ: Црвено-бели у гротлу Пионира срушили Партизан (ФОТО)

Шампион Србије успео је да слави ношен одличном подршком са трибина, али оно што не ваља када је овај меч у питању је нови прекид који се догодио.

На 37 секунди до краја прве четвртине навијачи су убацивали предмете у терен и главни судија Дамир Јавор је са својим помоћницима отишао у свлачионицу. Меч је настављен након отприлике пола сата.

Прво полувреме је било сјајно на обе стране. Добро су шутирали и једни и други, па су домаћи на одмор отишли са поеном предност - 49:48.

Ипак, у наставку сусрета је Звезда много боље заиграла у одбрани, Партизан је углавном морао да узима тешке шутеве. Колико су се црно-бели мучили у нападу најбољи показатељ је да су у других 20 минута постигли само 26 поена, а у другој четвртини је убацио 30.

Изабраници Душка Ивановића су потпуно неутралисали главни нападачки центарски двојац црно-белих Зека Ледеја и Матијаса Лесора који су збирно постигли пет поена (свих пет Американац).

Са друге стране гости нису имали решења за пре свега Немању Недовића и Луку Вилдозу који су се наметнули као лидери ове екипе.

Оно што је занимљиво у вези Партизана је то да им је ово најслабија нападача утакмица у сезони, не рачунајући дуел са Олимпијакосом где су играли без неколико важних играћа (у том мечу бројали до 58).

Навијаче црно-белих може да радује партија Јоаниса Папапетруа који је одиграо најбољи меч у сезони. Утакмицу је завршио са 15 поена.

Најефикаснији код победника био је Лука Вилдоза са 19 поена, Немања Недовић је додао 17. На другој страни. Управо је поменути Грк био најбољи код гостију, пратио га је Данте Егзум са 14.

Паритзан је сада на учинку 7-1, док су црвено-бели на 6-1, пошто имају меч мање.

Звезда - Партизан 90:74 (20:18, 29:30, 21:17, 20:9)

Дворана: "Александар Николић". Гледалаца: 7.464. Судије: Дамир Јавор (Словенија), Јосип Радојковић (Хрватска), Марко Мустапић (Хрватска).

Звезда: Холанд 5, Вилдоза 19, Митровић 7, Лазић 4, Мартин 5, Добрић 11, Ивановић 2, Недовић 17, Марковић 3, Кузмић, Петрушев 8, Бентил 9.

Партизан: Вукчевић, Ледеј 5, Пантер 12, Смаилагић 2, Папапетру 15, Егзум 14, Броџијански 8, Нанели 7, Лесор, Трифуновић, Анђушић 2, Мадар 9.

Четврта четвртина: Звезда - Партизан 90:74

40' - Последње поене је постигао Нанели са линије пенала.

40' - Одлично се под кошем снашао Петрушев и поентирао уз фаул. Потом је погодио и слободно бацање - 90:72.

39' - Украо је Недовић лопту и постигао прве поене у другом полувремену. Остао је сам као на полигину и лагано поентирао из контре.

38' - Лоше шутира Добрић ове сезоне, али када треба погађа ван линије 6,75. Узео је вечерас први шут и погодио из левог корнера. Тајм-аут је позвао Жељко Обрадовић.

37' - Митровић је остао под кошем са Анђушић и натерао га је да направи фаул. Центар домаћег тима је успео да погодио оба пута са црте.

37' - Промашио је две, али не и трећу тројку Вилдоза. Партизан сада до поена долази са линије пенала. Ледеј је био полоцичан.

36' - Завршио је утакмицу Пантер, направио је пети фаул и ово је велики проблем за црно-беле који ће завршницу морати да одиграју без капитена и најбољег нападача.

35' - Три везане тројке је промашила Звезде - једну Холанд и две Вилдоза. Пантер је потом искористио то што је ривал у бонусу и погодио је оба пенала - 77:71.

34' - Наставља да мучи црвено-беле Папапетру. Погодио је још једном са полудистанце и ово је без дилеме његова најбоља утакмица ове сезоне.

34' - Лепа акција 2 на 2 Добрића и Митровића коју је центар Звезде завршио поенима на обручу.

33' - Добра акција из аута за Холанда и поени за момка из Порторика. На другој страни је уз доста лопта прошла кроз обруч након шута Ледеја - 75:67.

32' - Какав потез Луке Вилдозе. Лако је обишао ривала и натерао Пантера да га фаулира, па је и он са слободних бацања морао да зарадио поене. За разлику од саиграча Аргентинац је оба пута био прецизан.

32' - Митровић је искористио лоше извођење аута Мадара. Ледеј да би спречио контру зауставио је центра црвено-белих неспортским фаулом. Овај је био половичан са линије пенала.

31' - Звезда је лоше одиграла први напад у последњем кварталу. Два брза фаула прави домаћин и то може бити велики проблем за наставк меча.

Трећа четвртина: Звезда - Партизан 70:65

30' - Ни Добрић није погодио оба пенала, као и претходни његови саиграчи био је половичан.

30' - Овога пута је Звезда дошла до лаких поена после подбацивања из мртве лопте. Пантер на другој страни поентира са линије пенала.

30' - Сада се до поена долази углавном са линије пенала, али мало ко може да веже оба. Папапетру је промашио два.

30' - После дужег времена је поентирао Мартин, био је половичан са линије пенала. Ипак, до офанзивног скока је дошао Петрушев и он се изборио за два пенала, али и он је погодио само једно бацање - 67:63.

29' - Још једна добра акција домаћег тима. Протрчао је Петрушев по чеоној линији и атрактивно је закуцао. На другој страни је исто урадио Папапетру после освојене лопте након мртве лопте.

28' - Добру утамицу игра грчки кошаркаш и поново је погодио лепо са полудистанце и гости су у потпуности вратили у меч.

27' -  Опет је Егзум искористио то што је Звезда у бонусу и опет је реализовао оба слободна бацања.

26' - Добар напад Звезде је завршен тројком Бентила. На другој страни лепо је до поена стигао Папапетру, погодивши са полудистанце.

26' - Фуалиран је Егзум приликом продорда. Иако је фаул био на земљи, Аустралијанац је добио два пенала пошто су домаћи у бонусу. Управо је он иницирао серију Партизана 5:0.

25' - Није Недовић изашао на шут Егзума који је то казнио и погодио ван линије 6,75. Коначно су изабраници Жељка Обрадовића одиграли и добру одбрану, ривал чак није стигао да упити шут ка кошу.

24' - Убрзао је плејмејкер домаћег тима, Лесор га је зауставио, али непрописно - фаулом. Аргентинац је успео да погоди оба пута са црте.

24' - Екипу Звезде је до двоцифрене разлике довео Вилдоза који је искористио рупу у рекету гостију. Црно-белих је до првих поена у наставку утакмице дошао преко Папапетруа који је био прецизан са линије пенала.

23' - Партизан опет није реализовао напад, да би на другој страни Бентил погодио под кошем где се изборио за добру позицију, па црвено-бели имају до сада највећих +8 - 56:48.

22' - Први пут је на терен крочио Џон Холанд и одмах је погодио за три поена. Одлично је изашао из блока и остао сам, па му није било тешко да погоди. После непуна два минута тајм-аут тражи Обрадович.

21' - Друго полувреме почињепоенима Бранка Лазића, уз то домаћи су одиграли две невероватне одбране.

Друга четвртина: Звезда - Партизан 49:48

20' - Симултанка Недовића. Пробио је два пута лагано одбрану Партизана, први пут је поентирао, а други упослио Бентила за лако закуцавање. То је све што се тиче првог дела меча. Најбољи играч Звезде је за првих 20 минута постигао 15 поена и додао на то четири асистенције.

19' - Сјајно игра Недовић. Бентил је био удвојен и видео је самог саиграча на шуту за три поена, добро га је упослио, а овај је то казнио новим поготком из даљине. Опет тајм-аутом реагује Обрадовић.

18' - Није много оклевао капитен гостију и фаулиран је на шуту ван линије 6,75. Свако од три бацања је реализовао - 42:48.

18' - Све погађа Партизан. Сјајно служи шут црно-беле. Пантер је погодио са полудистанце, али је тројком узвратио Вилдоза.

17' - Фаул од лопте је направио Смаилагић и омогућио Недовићу да оде на линију пенала. Искористио је поклон најбољи играч црвено-белих да дође до нових поена - 39:43.

17' - Серија црно-белих 5:0 после тројке Мадара и лепе акције коју је завршио Папапетру. Сада Ивановић тражи тајм-аут.

16' - После минута одмора Смаилагић је лепо наскочио и погодио са полудистанце. На другој страни Недовић је дошао до коша и то уз прекршај. Био је прецизан и са линије пенала.

16' - Промашио је тројку Недовић, а онда је из офанзивног скока до поена дошао Добрић. Тајм-аут је одмах позвао Жељко Обрадовић - 34:36.

15' - Партизан изврсно шутира. Још једна тројка за госте била је дело Папапетруа. За Звезду је до поена после новог тренера дошао Аргентинац у редовима домаћег тима.

14' - Брзо се игра у овим моментима. Одбране као да не постоје, на једној страни Броџијански на другој Вилдоза поентирају у раним фазама напада.

14' - У свом стилу је поентирао Митровић. Под кошем је изградио позицију и нашао је начин да се упише у стрелце.

13' - Марковић је увек расположен против Партизана. И сада је плејмејкер Звезде био прецизан ван линије 6,75. Пету тројку заредом на мечу постигао је Мадар.

12' - Прву тројку ван линије 6,75 за црвено-беле постигао је Немања Недовић, али истом мером је узвратио Кевин Пантер.

12' - Неспортски фаул свиран је Петрушеву који је зауставио Анђушића у контри. Бек црно-белих је погодио оба бацања. У наставку акције Мадар је погодио тројку - 20:25.

11' - Промашио је Анђушић полагање, али је то исправио Броџијански и стигао је до шестог поена на утакмици.

Прва четвртина: Звезда - Партизан 20:18

10' - Пре прекида меча Ивановић је направио је фаул у нападу, али након гледања снимка одлука је промењена и поени црногорског репрезентативца се признају, а Звезда ће имати и додатно бацање које је извео и погодио Вилдоза.

20.56 - Главни арбитар је саопштио тренерима да ће следеће убацивање предмета на терен значити комплетно пражњење трибина.

20.52 - Ево мало добрих вести. Утакмица би ускоро требало да се настави. Судијска тројка на челу са Словенцем Дамиром Јавором се вратила на паркет.

20.38 - Још увек нема информација о наставку утакмице. Играчи оба тима се загревају, а одлучено је да навијачи ослободе првих неколико редова и помере се ка врху трибина. Такође, део трибине је испражњен.

10' - Ух, нимало лепе сцене у "Пиониру". Понављају се ствари из финала АБА лиге. Главни судија Дамир Јавор је са помоћницима отишао у свлачионицу. Прекид је настао због убацивања предмет у терен. За Звезду је лоша ствар и повреда Николе Ивановића који је приликом дуела са Ледејом леђима пао на колено крилног центра црно-белих. Све ово се десило на 37 секунди до краја првог квартала.

9' - Добра акција Звезде и поени Петрушева из рекета. На друфој страни је Ледеј погодио из корнера, али је газио линију па уместо три шут важи два поена.

9' - Први играч који је за Звезду на линији пенала је Добрић. Но, он је реализовао један од два слободна бацања.

8' - На кратко је меч био прекинут јер су навијачи Звезде убацивали предмете у терен. Капитен, Лазић је замолио да се то не ради и меч је брзо настављен.

7' - Погодио је Лазић далеку двојку, тачније мало је нагазио линију. Потом је капитен црвено-белих направио неспортски фаул над плејмејкером Партизана који за сада прави доста проблема ривалу.

6' - Покупио је Мартин промашај Вилдозе и дошао до нових поена. А, онда страшан потез Егзума. Невероватно је закуцао и то под фаулом, а онда је погодио и са црте.

5' - Истицало је време за напад Партизама, али је Нанели погодио шут ван линије 6,75. На другој страни Вилдоза је сјајно раздвојио одбрану Партизана и поентирао из продора.

4' - Други пут узастопно црвено-бели губе лопту, сада ју је украо Нанели и изнудио је два слободна бацања која је погодио - 4:8. Након првог промашеног "фрлоутера, Добрић је други пут тај шут погодио.

4' - Изгубила је Звезда лопту на извођену што је Егзум искористио да атрактивно закуца. Није Душко Ивановић задовољан, па је одмах затражио тајм-аут и то после само три минута игре.

3' - Два везана промашаја уписао је Добрић, на другој страни Пантер исто толико пута није био прецизан. Ипак, Словак у редовима црно-белих за сада налази начин да поентира.

1' - Високи играчи за сада само погађају. Мартин и Бентил су били прецизни за Звезду, док је за црно-беле поентирао Броџијански.

Петорке су на терену. За Звезду од старта меч почињу Лука Вилдоза, Бранко Лазић, Огњен Добић, Бен Бентил и Хасан Мартин. Жељко Обрадовић је на паркет послао Дантеа Егзума, Кевина Пантера, Џејмса Нанела, Зека Ледеја и Владимира Броџијанског.

Уочи меча:

Црно-бели у овај меч улазе као лидери АБА лиге и једина непоражена екипа у регионалном такмичењу (7-0). Са друге стране црвено-бели имају један пораз који је мало ко очекивао. Задар је славио у Београду.

Актуелни шампион Србије у последње време игра добро. Све се поклопило са доласком искусног Душка Ивановића на клупу. Клуб из Хумске такође пружа добре партије на оба фронта, а посебно је напад тај који одлично функционише у тиму Жељка Обрадовића.

Оно на чему ће Звезда градити самопоуздање је серија од три везане победе у Евролиги, док су се црно-бели са шпанске турнеје вратили са два пораза од Барселоне и Реал Мадрида.

Ипак, дерби је увек посебна утакмица у којој не одлучује много форма, већ инспирација тима, а често и неког појединца.

Да ли сте знали да је Новак Ђоковић у својој књизи изнео план како да за само четрнаест дана трансформишете и тело и живот? Уз недељни јеловник, корисне савете за побољшање варења и изврсне рецепте који се лако припремају, лако ћете се ослободити вишка килограма и побољшати здравље. Новак вам открива и лаке вежбе за разгибавање, исте оне које и он ради пре сваког меча.

Наручите ОВДЕ свој примерак књиге "Сервирај за победу" и крените стопама најбољег на свету.

Такође, још једна књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.