ТРИЈУМФ ПЕШИЋЕВИХ "ОРЛОВА"! Кошаркаши Србије направили искорак ка Светском првенству

Д. Н.

25. 02. 2022. у 22:04 >> 21:12

КОШАРКАШКА репрезентација Србије је у 3. колу квалификација за Мундобаскет остварила другу победу, у Београду је савладана Словачка са 75:63, а са истим ривалом "орлови" ће у понедељак од 18 часова играти на његовом терену.

ТРИЈУМФ ПЕШИЋЕВИХ ОРЛОВА! Кошаркаши Србије направили искорак ка Светском првенству

Кошаркашки савез Србије

Кадровски проблеми у екипи с којима се сусрео селектор наше националне селекције, Светислав Пешић, јесу можда пореметили планове стратега, али не и умањили борбеност српских кошаркаша који су од првог минута управо на тај начин у одбрани заустављали налете ривала.

Јесу Словаци у утакмицу ушли са два пораза, као последњи на табели, али су врло брзо видели с ким имају после и на кога, заправо, једино могу да рачунају као своје узданице. Тандем Марио Ихринг - Владимир Бродзијански је правио константне проблеме "орловима", али су они, из сегмента у сегмент сваке четвртине проналазили неке друге јунаке, који би колективни труд валоризовали под кошем ривала (или добрим шутем с дистанце).

Уз осам поена Јагодића Куриџе, а пет Аврамовића, Србија је изградила 24:18 пред крај прве деонице, да би се потом разиграли најпре Ристић, па Симанић, док је друга тројка Алексе Аврамовића донела 44:33 Србији. Ипак, тајмаут гостију успео је да их мало тргне, али не и да спречи основна оружја нашег државног тима.

Мање офанизивних скокова су имали кошаркаши Србије од супарника (9:12), али су из других шанси дали 14 поена, а примили двоструко мање. То је, уз далеко бољи шут за два поена (58% наспрам 35%) било довољно да се ухвати прави залет за преосталих 20 минута.
Већ до средине треће деонице, четворица наших играча су догурала до двоцифреног кошгетерског учинка (Јагодић Куриџа, Ристић, Трифуновић и Аврамовић), шут с дистанце јесте мало спласнуо, али се поправила игра у скоку, што ни 222 цм високи Михел Фусек није успевао да спречи. Бродзијански и Ихринг су пробали да направе свој мали шоу (али уз огромну потрошњу лопти, по чему им је парирао само Симон Крајцовић, који је заустављен на шуту 2/10), а како је време одмицало, постајало је јасно да гости немају ни снаге, а ни довољно талента да надмудре борбену, врло посвећену екипу Србије.

Статистика

Србија - Словачка 75:63 (24:18, 20:18, 18:18, 13:9)

Београд - Хала: "Александар Николић", гледалаца: око 4.000;

Србија: Аврамовић 14п (шут 3/8 за два, 2/5 за три)  2ас, 3ос, Ђуришић 7п (шут за два 2/7, за три 1/3) 4ск, Раданов 5п, 4ск, 3ос, Ристић 12п, (шут 6/11), 9ск, Симанић 4, Ђоковић није игроа, Јагодић Куриџа 13п, (шут за два 3/4, за три 2/3), 6ск, Јовић, Копривица 8п шут 4/5), 5ск, 4бл, Новак 4ас, Петрушев није играо, Трифуновић 12п, (шут за два 3/7, за три 2/6), 4ск, 4ас, 2ос

Словачка: Абрахам 3, Бордизјански 23п (шут за два 2/6, за три 4/8), 4ск, 4ас, Долезај, Фусек 7п, 10ск, 3бл, Крајцовић 7, Бахан 3, Бојановски 2, Ихринг 13п (шут за два 4/6, за три 2/4), 9ск, 4ас, Корнер, Мајерцак, Маловец, Петрас 4

Распоред утакмица и систем такмичења у квалифацијама за Мундобаскет

После поменутог гостовања Словачкој, Србија ће 30. јуна играти у Летонији, а 3. августа дочекати Белгију. Ако тада буде међу три најбоља тима у групи, а нема разлога да не буде, иде у другу фазу где ће 24 тима бити распоређено у шест четворочланих група, из које ће по две селекције (укупно 12 из Европе), после мечева који се играју у новембру 2022. и фебруару 2023, пласирати на Светско првенство.

Мундобаскет је на програму од 25. августа до 10. септембра 2023. године у Јапану, Индонезији и Филипинима.

КРАЈ! Србија - Словачка 75:63

39' - Мирно приводе крају наши кошаркаши ову утакмицу, воде 73:61 уз нешто више од минут до краја.

37' - Нови тајмаут Словачке. Ништа друго гостима и није преостало јер је и поред четири промашаја у низу Србије, Аврамовић на асистенцију Ђуришића донео 71:59. Словачка је постигла само пет поена за седам минута ове деонице (истина, примила тек незнантно више, девет, али је са претходним заостатком дефицит сада 12 поена).

35' - Душан Ристић, па Марко Јагодић Куриџа погађају, Србија се одваја на 13 разлике, уз пет минута до краја. На семафору је 69:56.

34' - Никола Ђуришић погађа тројку, али промашује два наредна шута. А од три акције Словака пре и после тих напада Србије, искоришћена је само једна, и то када је Фусек закуцао. Резултат је 65:56.

32' - Три промашена шута и једна изгубљена лопта. То је биланс по две уводне акције оба тима на почетку последње четвртине. И даље је +8 за Србију.

Крај треће деонице, Србија води са 62:54, а претходних десет минута је било изједначено, 18:18.

30' - Маловац је пробао тројком да резултатски приближи госте, али није био прецизан. Раданов хвата лопту.

29' - Двапут у низу поентира Јакуб Петрас, примиче се Словачка на -6, а онда даје кош и Душан Ристић, Србија има 62:54.

28' - Симанић се искупио за промашај, донео +8, а онда је Раданов украо лопту ривалима и поентирао, па Србија води са 60:50.

26' - Тандем Марио Ихринг - Владимир Бродзијански наставља да прави проблеме Пешићевим "орловима". Ихринг је најпре поентирао уз атрактиван продор, а после губљења лопте наше екипе (грешка судија ју је доделила ривалима), Ихринг је асистирао Бродзијанском који је фаулиран, па искористио оба слободна бацања. Словачка је стигла до 56:50, а Симанић потом промашио с дистанце...

24' - Консолидовали су се напади, а Трифуновић стиже до свог 12 поена (друга трока из три покушаја), Србија долази до 54:43, после чега је Балша Копривица имао одличну блокаду, али је потом наша репрезентација изгубила лопту, што и не чуди јер је контру пресекао 222 цм високи Михал Фусек.

23' - Неколко обострано лоших потеза у нападима, па је у претходних минут и по једини поентирао Ихринг који је примакао Словачку на 49:39

22'- После доброг продора Марка Јагодића Куриџе, Србија се враћа на досад највећу предност, +12 (49:37)

21' - Почелаје трећа деоница.

Крај полувремена, Србија води са 44:36. И не чуди, шутирали су наши далеко боље за два поена (58% наспрам 35%), са дистанце су ривали били слични (40% - 39%), а Словачка је укупно имала више скокова (9+9 Србија, гости 7+12 у нападу). Након освојених лопти, "орлови" су постигли 14 поена, а примили само четири из тих ситуација, а офанзивне скокове су наши репрезентативци боље користили иако су их имали мање од супарника - дали су 14 поена из других шанси, Словаци седам. Наши резервисти су убацили 12, а гостујући пет поена. Кошгетерски посматрано, у Пешићевој екипи су најефикаснији Трифуновић са девет пона, Аврамовић и Јагодић-Куриџа са по осам и Ристић са шест, а код гостију малтене све иде преко два играча. Владимир Бордизјански је постигао 19 поена, а Марио Ихринг 10.

19' - Тајмаут је донео нешто бољу одбрану Словачкој, која је преко Бродзијанског ("2+1") прво пришла на 44:36, па одбранила два напада Србије. Али,  игра добру дефанзиву и Србија, Симанићева блокада је била прилично атрактивна, мада су гости имали два офанзивна скока (и укупно три промашена шута у овој акцији)

18' - Аврамовић после тројке "из дриблинга" повећа предност на 41:33, затим Ихринг изнова узвраћа ударац под нашим кошем, а Аврамовић другом тројком (из три покушаја, за укупно оам поена) доноси 44:33 Србији. Словачка тражи тајмаут.

17' - Бориша Симанић са полудистанце доноси +9 нашој репрезентацији, али лепа акција гостију враћа их на седам разлике, 38:31 после Ирхинговог проласка испод коша Србије и поентирања иза главе.

16' - Душан Ристић поентира након лепог, "тропотезног мата" у брзој акцији Орлова - 36:29

15' - Није добро почело по наше после Пешићевог тајмаута, Раданов је направио прекршај у нападу, лопта за Словаке.

14'- Трифиновић после "крађе" закуцава лопту у кош ривала, али како су Словаци "везали" две тројке, селектор Србије тражи тајмаут. Резултат је 34:27.

12' - Каква серија изабраника Светислава Пешића! Ђуришић погађа за два, па Ристић даје други свој кош, а онда Трифуновић доноси 30:18. Серијом 8:0 су наши отворили другу деоницу.

11' - Први поени за Душана Ристића на овом мечу, "орлови" одлазе на +8, воде са 26:18.

Крај 1. четвртине, уз осам поена Јагодића Куриџе, а пет Аврамовића, Србија води са 24:18.

7' - Одлично играју изабраници Светислава Пешића у одбрани. Када се шут ривалу и дозволи, као у прехтодној акцији, дефанзивни скок је на потребном нивоу. А на другој страни, Јагодић Куриџа постиже кош и додатно слободно бацање за, досад највећих, девет разлике - 20:11.

6' - Копривица је "везао" офанзивне скокове у два напада, први пут није успео да поентира, други пут јесте. А недуго затим су брзе акције "орлова" завршили и Јагодић-Куриџа и Раданов, па гости траже тајмаут јер семафор, некако за тили час, показује увећано вођство Србије, које сада износи 17:11.

4' - Балша Копривица привремено увећава предност Србије, али одмах одговара Фусек, на асистенцију расположеног Симона Крајцовића - 10:8.

3' - Бродзијански се разиграо. Погодио је две тројке,а у међувремену је с дистанце био прецизан и Марко Јагодић Куриџа, резултат је 8:6.

2' - Сјајан почетак "орлова", Урош Трифуновић погађа за два, па за три поена, Србија води 5:0.

1' - Утакмица је почела!

20.29 - Стартну поставу Србије чине Трифуновић, Раданов, Аврамовић, Јагодић-Куриџа и Копривица, а гостујућу Бродзијански Долезај, Фусек, Ихринг и Крајцовић

Уочи меча

"Имаћемо једну веома захтевну утакмицу против веома искусног тима који је то показао не само сада, него и у ранијим утакмицама. Највећа предност коју поседују у односу на нас су уиграност и велико искуство. Код нас се ситуација поприлично променила. Од 24 кандидата које смо звали, свели смо се на 11 играча који су данас спремни да играју. Та ситуација ће од нас захтевати додатни ангажман, у шта уопште не сумњам. Мораћемо да дамо максимум од самог почетка", рекао је Пешић за сајт Кошаркашког савеза.

Пешић је додао да је с екипом још неколико болесних или повређених играча.

"Надамо се да ће се један или двојица опоравити и да нико од ових 11 неће бити повређен или болестан. Оно што смо могли у овом кратком периоду да урадимо, урадили смо. Момци су били концентрисани и мотивисани. Одиграли смо синоћ утакмицу против Борца из Чачка као званичну тренинг утакмицу", навео је селектор.

Он је захвалио Борцу и ФМП-у, против кога је репрезентација играла пред претходни квалификациони прозор, што су помогли у припремама и позвао навијаче да подрже тим.

"Мислимо позитивно, били бисмо захвални да дође публика да нас подржи и да нам да неопходан ветар у леђа, с обзиром да се не налазимо у неком сјајном моменту", рекао је Пешић.

Стање на табели и шта следи?

После два кола Србија има победу и пораз, а Словачка је претрпела оба пораза.

После утакмице Србија ће у недељу отпутовати у Словачку, где ће у понедељак од 18 часова играти нову утакмицу против репрезентације те земље.

БОНУС ВИДЕО: Звезда подигла пехар Купа Србије

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: "Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса'' (ВИДЕО)

"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама нашег чувеног типстера и његових гостију.

22. 03. 2024. у 16:01