ЛУДИ МЕЧ ЕВРОКУПА: Партизан уз сукоб на паркету изгубио дуел два бивша првака Европе

Д. Н.

02. 02. 2022. у 23:06 >> 22:44

ПАРТИЗАН није успео да збаци с првог места у групи Еврокупа екипу Хувентуда, од ког је у Шпанији изгубио са 92:84 после меча у коме су црно-бели имали и 15 поена предности, а током ког се десио и један сукоб актера који је довео до петоминутног прекида.

Да би се био најбољи, мора се победити дотад најбољи. То је стара спортска максима, а са таквом жељом су црно-бели и ушли у овај двобој бивших првака Европе, надајући се да ће се са другог места у групи домоћи оног највишег збацивањем лидера, и то у директном дуелу.

И, испрва је све деловало као у црно-белој бајци. Партизан је у првих 11 минута свео ривала на шут 7/17, а уз своје офанзивне бравуре изградио +15 почетком друге четвртине. Али, онда се десило баш оно на шта је Жељко Обрадовић упозоравао: екипа из Бадалоне је "увела" на паркет фантастичну одбрану на спољним играчима ривала, који су кренули да срљају из грешке у грешку.

Уз девет изгубљених лопти у првом полувремену, црно-бели су дозволили супарнику да за осам минута направи серију од 25:7, коју је тек пред велики предах успео да заустави и реши полувреме у своју корист са минималном преднопшћу (41:42).

Пантер, који је кошгетерски предводио госте са 14 поена, четири пута је изгубио лопту, а како је екипа за коју наступа убацила само две тројке уводних 20 минута игре, било је јасно да ће смањење сопствених киксева, а увећање претње добрим шутевима са дистанце моћи да примири и домаћу екипу и њену бучну публику (која се на моменте препуцавала са неколико десетина присутних "гробара").

Али, једно су биле жеље, а друго дешавања на паркету. Јер, шта год да је Обрадовић говорио својим изабраницима, у скоро свакој другој акцији би грешили, било у нападу када би долазило до лоших одлука, било у одбрани, где је промаја умела да дува, нарочито одмах после офанзивних грешака.

Тако је привремено вођство од +5, врло брзо постао резултаски заостатак од осам поена разлике, јер је Хувентуд серијом од 18:5 одушевио домаћу публику од 22. до 28. минута. A навијачи су притом морали да мало причекају да се трећа деоница приведе крају, јер је при резултату 67:57 дошло до сукоба актера меча. Вивес је одгурнуо Пантера у борби за лопту, а онда је притрчао Немања Дангубић и одгурнуо домаћег играча. Умешали су се и остали кошаркаши, али иако није избила никаква туча, већ се све брзо завршило што се њих тиче, судије су скоро пет минута одлучивале кога и како да казне.

И, после две неспортске грешке (Дангубић и Бускетс) и две техничке (Ледеј и Вивес), мегдан је настављен, али у завршних десет минтуа Партизан није успео да надокнади пропуштено. Јер, чак и када би успео да споји неколико добрих акција, далекометни шут црно-белих и даље није постојао (4/15 наспрам ривалових 16/33), а управо су тројке, и то Вивасове две узастопне на крајевима напада у 36. минуту, одвеле Хувентуд до недостижних 87:75, после чега повратка и није било.

У Партизану су најефикаснији били Пантер (19 поена), Лесор (18, уз седам скокова) и Ледеј (15, уз шест скокова), а у Хувентуду Вилис (19), Рибас (15), Пол (13), те Биргандер и Вивас (по 12).

Крај! Хувентуд - Партизан 92:84

39' - Време истиче полако, још 74 секунди до завршетка утакмице, а Партизан је на -10, после погодака Мадара са линије пенала (90:80)

38' - Пантер погађа четврту Партизанову тројку на мечу, 90:78, још два минута до краја.

37' - Још једна тројка домаћина, још један разлог да Жељко Обрадовић затражи тајмаут, али овде само чудо може да спаси Партизан пораза. Семафор показује 90:75 за лидера групе Еврокупа који тројке шутира 16/32 (наспрам скромног учиника црно-белих са дистанце - 3/14. Те поготке постигли су Куруцс, Дангубић и Смаилагић).

36' - Вивес погађа невероватну тројку, скочио је уназад, одразом са једне ноге, и то уз звук сирене за крај напада - и погодио са око осам метара за вођство Хувентуда од 84:73. Мадар потом погађа кош ривала, али не и додатно слободно бацање.

36' - Јам Мадар смањује заостатак Партизана на осам разлике - 81:73.

35' - Тек трећа тројка за Партизан (из 14. покушаја), Смаилагић је примакао црно-беле на 81:71 уз нешто више од пет минута до краја меча.

34' - Узвраћа Брендон Пол, тројком одводи Хувентуд на +10 (78:68), после чега Смаилагић промашује тројку, па после офанзвиног скока бива блокиран Мур, а у истој тој акцији Ален Смаилагић није ни обруч погодио шутем из десног угла. И, као казна за те киксеве, стигла је нова тројка домаћих, Пол (15 поена) доноси највећу предност домаћину на овом мечу, који сада води са 81:68

33'  - Не да се Партизан, прилази на 75:68 поготком Пантера.

31' - Почела је последња деоница.

Крај треће четвртине

На крају ове деонице ипак су се радовали навијачи Хувентуда, јер је њихов тренер затражио да се прегледа снимак фаулирања Пантера, а испоставило се да се фаул догодио делић секунде по завршетку 30. минута, па слободних бацања за Партизан неће бити. Овај период меча Хувентуд је добио у своју корист са 28:17 (другу, подсетимо, са 25:15, док је прву Партизан решио са 16:27). У последњих десет минута улази се уз резултат 69:59.

30' - Како се само нервира домаћа публика, јер је Кевин Пантер, покушавши да постигне тројку са половине терена, фаулиран и имаће три слободна бацања при заостатку Партизана од 69:59.

30' - Досуђене су две неспортске грешке (Дангубић и Бускетс) и две техничке грешке (Ледеј и Вивес). Меч се наставља убацивањем лопте са стране, и то Партизан има напад при резултату 67:57 у корист Хувентуда.

30' - Скоро пет минута судије гледају снимак не би ли одлучили кога и како да казне. Не разумемо баш зашто толико дуго траје, пошто је било евидентно да су једини актери били Вивес и Дангубић, остали су само притрчали и, готово сви одреда, раздвајали двојицу најратоборнијих...

30' - Привремени прекид меча! Вивес је одгурнуо Пантера у борби за лопту, а онда је притрчао Немања Дангубић и одгурнуо домаћег играча. Умешали су се и остали актери утакмице, али се све релативно брзо примирило. Судије су отишле да прегледају снимак и донесу одлуке о казнама.

29' - Ледеј је успео да за 30 секунди поентира док је фаулиран (и да погоди додатно слободно бацање), те да, после пенала Гиљема Виваса, очајно проигра Дангубића, услед чега је Партизан изгубио лопту, а Вилис и Пара то искористили да, за тили час, одведу Хувентуд на +10, води домаћин 67:57.

28'  - Опет мора Обрадовић да тражи тајмаут, јер је после вођства Партизана од 44:49, ривал направио серију од 18:5 и води са 62:54. У претходном минуту поентирали су, редом, Пара, па двапут Биргандер.

27' - Дижу црно-бели ниво своје одбране. У последња два минута "крађу" је забележио Јам Мадар, а блокаде Лесор и Ледеј. Ипак, да би се победио овакав Хувентуд, потребно је да се напад Партизана приближи оном издању које га је и красило у првој деоници. А за сада се то не дешава, па домаћин и даље води, тренутно са 57:52.

25' - Ледеј добија техничку грешку јер је после изгубљене битке за офанзивним скоком ударио снажно по руци ривала. За то време, Обрадовић изводи из игре Смаилагића и прилично жустро му објашњава на којим детаљима у његовом наступу има замерке. Хувентуд одлази на +'6, води са 57:51.

24' - Каква утакмица у Бадалони! Поново преокрет, и то опет у режији домаћина, који преко Вилиса долазе тројком до 50:49. А онда користе далекометни промашај Смаилагића да у брзој акцији, у којој Рибас није погодио тројку, освоје лопту па кошем с дистанце Ферана Басаса дођу до своје највеће предности, +4: семафор показује 53:49.

23' - Распуцали су се и једни и други сада. Кош Ледеја после офанзивног скока, па "реванш" Биргандера, потом спретно поентирање Мадара, а онда и тројка 34-годишњег ветерана Рибаса за прилазак Хувентуда на 47:49.

22' - Брендон Пол је фаулиран при шуту с дистанце, али је погодио само једно од три слободна бацања - 42:45.

21' - Почело је друго полувреме, а Немања Дангубић доноси Партизану предност од 41:45, тројком на асистенцију Смаилагића.

Крај полувремена

Рибас није успео да пред звук сирене преокрене резултат, на велики предах Партизан иде са предношћу од 41:42. Али, какве су ово само биле две деонице... У првој су црно-бели свели ривала на шут 7/17, имали 13 разлике, потом и +15 почетком друге четвртине, а онда се десила осмоминутна фуриозна игра Хувентуда, који је уз фантастичну одбрану (укупно девет украдених лопти) направио серију 25:7 и, привремено, повео. Рибас са 10 и Вилис са 9 поена предводили су домаћине, а кошгетерски су се у Партизану истакли Пантер (14), Лесор (10, уз пет скокова), Ледеј (8) и Куруцс (7)

20' - Ледеј прекида налет шпанског клуба поентирањем из рекета - 41:40 води Хувентуд, а онда је вођство преузео Партизан, јер је после промашаја домаћина, Пантер положио лопту у кош ривала - 41:42.

19' - Велики преокрет Хувентуда је довео до његовог вођства - 41:38, после два узастопна поентирања Дерика Вилиса. А приликом другог, Лесор га је закачио раменом, па је меч привремено прекинут док се играч домаћих не придигне. Подсетимо, на почетку друге деонице, Партизан је водио са 15 поена разлике, 16:31, а од тада је домаћин направио серију 25:7!

18' - Искусни Пау Рибас "краде" лопту Пантеру (четврта изгубљена) и приближава Хувентуд на поен заостатка (37:38), након што је у претходној акцији домаћих Швеђанин Биргандер погодио и свој трећи шут за дв апоена.

17' - Добро је прошао Партизан после ове неспортске грешке Пантера. Вентура је погодио само једно слободно бацање, а његове колеге нису искористиле наредни напад, па се домаћин примакао само на 33:38.

16' - Пресинг Хувентуда доноси бољитак у игри домаћој екипи. Сада је он довео до одузимања лопте Пантеру, који је, у паду, ухватио Вентуру за ногу желећи да спречи контранапад. Логично, досуђена је неспортска лична грешка кошаркашу Партизана.

15' - Догурао је Кевин Пантер до 12 поена са два слободна бацања која су се десила између две тројке домаћих. Вивес, па Рибас су били прецизни са дистанце, резултат је 30:37.

14' - Мало се "успорио" кошгетерски ритам у последња два минута. Хувентуд и даље има двоцифрен заостатак, 24:35 је, а могло је то и да буде веће да Партизан у контранападу није изгубио лопту.

13' - Током тајмаута, скоро сви присутни шпански навијачи су се окренули ка делу горње трибине у Бадалони где је неколико десетина врло гласних "гробара". И, онда су почела препуцавања, уз понеки показани средњи прст, али без икаквих физичких инцидената. За сада је све на вербалном нивоу, али ни то није дуго потрајало јер се меч наставио после тајмаута, па су се и навијачи Партизана и навијачи Хувентуда опет посветили бодрењу својих омиљених тимова.

13' - Мора Жељко Обрадовић да тражи тајмаут. Две узастопне тројке је убацио Хувентуд, најпре Брендон Пол своју другу, а потом Дерек Вилис своју прву - 22:31 је резултат, једноминутни предах је у току.

12' - Лесор и даље мучи домаћине. Опет је поентирао док је био фаулиран, али није овога пута убацио додатно слободно бацање (за разлику од две такве претходне ситуације) - 16:31

11' - Наставља Партизан да меље ривала, у контри после дефанзивног скока поентирао је Ледеј за великих 16:29 на почетку друге деонице. Партизан шутира 10/14 за два, а 1/3 за три, а домаћин је сведен на само 5/13 за два, уз 2/4 када се о тројкама ради.

Најновија вест: НЕСТВАРНА СЦЕНА У ШПАНИЈИ: Жељко Обрадовић доживео овације, а онда загрмело "Хоћемо победу!" (ВИДЕО)

10' - Први део меча је окончан поготком Ферана Басаса у последњој секунди. Пре тога се у стрелце уписао и Немања Дангубић који је лепо пробио и положио лопту левом руком - 16:27.

10' - Дуго је држао лопту Пантер, одлучио се да упути шут и фаулирао га је Пара, па је Американац добио прилику да изведе три слободна бацања. Свако је реализовао и постао двоцифрен пошто је већ уписао 10 поена.

9' - Добар тајм-аут. Одиграли су акцију за Брендона Пола који је остао сам на 45  степени и поцепао мрежицу. На другој страни Пантер је искористио рупу у одбрани Хувентуда и лако је поентирао из продора - 12:22.

8' - Одличну утакмицу игра центар црно-белих на почетку утакмице. Залетео се ка кошу ривала и снажно закуцао. Омдах је морао да реагује Карлес Дуран и позвао је минут одмора.

6' - Поново се истиче Матијас Лесор. Куруцс није био прецизан, али је претпоследње појачање Партизана (после њега у клуб је стигао Тристан Вукчевић) имао офанзивни скок, поентирао, па дао и додатно бацање за вођство од 7:15.

6' - Сјајно се нашао Лесор и поентирао под фаулом. Добра ствар за госте је и та да је да већ два фаула има Анте Томић. После тајм-аута француски кошаркаш је извео и додатно слободно бацање, доневши 7:12.

3' - Добро је Партизан отворио утакмицу. Седам од девет поена за црно-беле постигао је Родионс Куруц који је добро отворио меч. На другој страни је само један стрелац, а то искусни Пау Рибас - 5:9.

1' - Утакмица два бивша првака Европе је почела!

20.59 - Мадар, Пантер, Куруцс, Ледеј, Лесор почињу меч у петорци Партизана, а за Хувентуд стартну поставу чине Вивес, Рибас, Вилис, Пара и Томић

20.54 - У току је представљање учесника ове утакмице. Још мало, па спектакл у Бадалони почиње.

20.50 - Ближи се почетак меча, у који Хувентуд улази са просечним резултатом 83,3 : 69,7 у Еврокуп утакмицама, док је Партизан мало ефикаснији, али и прима више поена (просечно 84,6 : 76,7)

Уочи меча

Хувентуд води на табели са девет победа и само два пораза, али тик иза шпанског клуба, са учинком 9-3, су Партизан и Локомотива Кубањ.

Данашњи меч добија на значају управо због борбе за челно место, јер би пораз прилично удаљио екипу тренера Жељка Обрадовића од "пол-позиције", док би победа била изузетно важан искорак, тим пре што су у првом дуелу црно-бели у Београду тријумфовали са 68:67.

Жељко Обрадовић / ФОТО: КК Игокеа/Никола Вуруна/АБА лига

Подсетимо, пут Бадалоне нису отишли Трифуновић, Милетић и новајлија Вукчевић, и то одлуком тренера, а колико су црно-бели озбиљно схватили овај меч, сведочи и чињеница да су у Шпанију кренули већ у недељу поподне.

ЗАГОРАЦ: СПРЕМНИ СМО ЗА СВЕ

Црно-бели никада нису тријумфовали над Хувентудом у Бадалони. Прошле године је на старту Еврокупа Партизан испустио 15 поена предности пред последњих десет минута, и на крају изгубио 85:82.

- Претходни дуел са њима била је можда и наша највреднија победа у досадашњем делу сезоне. У добром смо расположењу и мислим да ћемо бити спремни да одговоримо захтевима који су пред нама - рекао Раде Загорац.

Бонус видео: ПАРТИЗАНОВ СУДАР СА КОШАРКАШКОМ ИСТОРИЈОМ: Црно-бели вечерас против Хувентуда

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу Олимпика јури гол заостатка против разигране вучице

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу ''Олимпика'' јури гол заостатка против разигране ''вучице''

У реванш утакмици четвртфинала Лиге Европе фудбалери Роме ће на ''Олимпику'' бранити великих 1:0 које су зарадили на ''Сан Сиру'' пре седам дана против Милана (21.00).

18. 04. 2024. у 07:55

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17