ЗВЕЗДА ПОКЛОНИЛА ПОБЕДУ ПРВАКУ ЕВРОПЕ: Оно што се десило у Евролиги - дуго ће се памтити

Часлав Вуковић

22. 12. 2021. у 17:14 >> 20:33

ЦРВЕНА Звезда је умало направила подвиг у 17. колу Евролиге, али је после велике драме изгубила од првака Евопе.

Анадолу Ефес је тријумфовао са 84:83, и то након што је 10,4 секунде пре краја Никола Калинић промашио оба слободна бацања, што је на другој страни терена Василије Мицић казнио - пеналима је, девет десетинки пре последњег звука серене, преокренуо резултат и поставио коначан исход.

Велика жал остаје у црвено-белом табору за пропуштеном приликом да се на плећа обори шампион Европе. Одиграла је Звезда одлично утакмицу у "Синан Ердем Дому", али није то нека утеха када се зна колико су црвено-бели близу новог тријумфа.

Ништа није слутило да ћемо гледати овако неизвестан меч након првих 10 минута када је Ефес имао предност од 31:21. Није одбрана гостију била добра у том кварталу, али су се потом подигли црвено-бели у свом најјачем сегменту и успели да одиграју фантастичан други период који су добили са 12:25.

Можда се очекивало да изабраници Дејана Радоњића посустају, но они су играли све боље. У једном моменту су отишли и на плус девет - 53:62. Ипак, када је зе домаћина било најпотреније појавио се Василије Мицић који је израстао у јунака утакмице.

Српски плејмејкер и актуелни МВП Евролиге је постигао 21 поен и то сваки у другом полувремену. То је још један доказ зашто важи за једног од најбољих играча у Европи. Ипак, драма која је и онако била за све кошаркашке сладокусце, имала би потпуно другачији расплет да је Калинић своју одличну партију крунисао бар једним погођеним слободним бацањем у последњем нападу Београђана. Али, они је промашио оба. Шампион Европе је такав поклон, уз само поен заостатка, искористио: Василије Мицић се стуштио ка кошу ривала, био фаулиран, па са линије пенала урадио оно што Калинић није - био је прецизан и то два пута, дошавши до 7/7 када се о слободним бацањима ради и, што је још важније, преокренуо резултат таман колико је Ефесу требало за тријумф.

Било како било, Звезда се испрсила прваку Европе, пружила сјајан отпор и показала да ће до краја сезоне бити озбиљан такмац свима екипама.

Најефикаснији у тиму из Истанбула био је Тибор Плајс са 23 поена. Поред њега и Мицића двоцифрен је био још Родриг Бубоа - 10. Код Звезде најбољи је био Никола Калинић са 20 поена, Бранко Лазић је додао 13.

Посебно треба истаћи партију немачког центра који је у дресу Ефеса шутирао 5/5 за три поена, баш као да је најбољи тројкаш, а не човек који је висок 221 центиметар чије је начин поентирања углавном под кошем.

Ефес сада има учинак 9-8, а београдски црвено-бели 7-10.

Ефес - Ц. звезда 84:83 (31:21, 12:25, 22:22, 19:15).

Дворана: "Синан Ердем Дом". Гледалаца: 8.674. Судије: Роберт Лотермозер (Немачка), Емилио Перез (Шпанија) и Гвидо Ђованети (Италија).

Ефес: Ларкин 8, Бубоа 10, Синглтон, Брајант 8, Моерман, Тунчер, Плајс 23, Мицић 21, Андерсон 9, Петрушев, Данстон 5, Симон.

Ц. звезда: Лазаревић 7, Волтерс 12, Митровић 4, Лазић 13, Калинић 20, Холинс 5, Симоновић, Ивановић 9, Марковић, Вајт 6, Кузмић 7, Цирбес.

Четврта четвртина: Ефес - Звезда 84:83

40' - Ларкин је фаулирао Калинића који је промашио оба слободно бацања и практично постао трагичар. Волтерс је потом направио фаул и послао Мицића на линију пенала. Овај је погодио оба бацања и донео победу Ефесу.

40' - Кренуо је Мицић на продор и лако је поентирао. Тајм-аут је сада звао Радоњић, а до краја меча је остало још 10,9 секунди.

40' - Мицић је ушао у ритам и погодио полагање за минус један - 80:81. И онда када је тешко Калинић. Држао је дуго лопту и погодио преко Мицића. Нећкала се лопта, али је ипак прошла кроз обруч. Опет је минут одмора затражио тренер Ефеса. До краја је 15,7 секунди.

39' - Невероватно! Калинић је направио фаул на противничкој половини након изгубљене лопте и поново Мицић изводи два слободна бацања. Ипак, пре извођења тајм-аут је затражио Атаман. Као и малопре Васа је и сада био прецизан оба пута.

39' - Одиграо је потом плејмејкер црвено-белих превише агресивно у одбрани и послао Мицића на линију пенала. Србин је био прецизан оба пута - 76:81.

38' - Није успела Звезда да поентира из два напада. Други је окончан Марковићевим промашајем за три поена.

37' - Промашио је Синглтон тројку, а онда добар напад гостију. Волтерс је држао лопту до последњих секунди, потом кренуо на продор и добио два слободна бацања, али је био половичан.

37' - Најбољи играч Звезде је погодио далеку двојку и то уз фаул Елајџе Брајанта. Сјајни крилни кошаркаш ће додатно бацање извести након телевизијског тајм-аута. Био је прецизан и са линије пенала - 74:80.

36' - Опет Лазаревић погађа тројку. Брајант је узвратио снажним полагањем за минут три, али онда Калинић...

35' - Штета! Звезда је имала прилику да повећа предност. Данстон је пононо ударио рампу, онда повукао контру коју је Брајант завршио поенима уз фаул. Но, није био прецизан са линије пенала.

34' - Данстон је направио простор Мицићу који се провукао кроз одбрану гостију и лако погодио полагање. Нема много искуства, али има храбсрости. Подигао се Лазаревић на шут за три поена из левог корнера и погодио - 70:74.

33' - Игра се веома агресивно у овим моментима, посебно то чини тим Ергина Атамана. Прошао је још један напада у коме гости нису поентирао. Данстон је на продору изблокирао Калинића - 68:71.

32' - Истицало је време за напад, а онда се појавио Ивановић и погодио нову тројку. Рудари Звезда сада у нападу и мора добро да се помучи да дође до поена.

31' - Невероватна агресивност у одбрани турске екипе у овим моментима и Звезда тешко долази до поена. Са друге стране домаћин је подигао ниво игре у нападу. Одличан напад одиграо је Ефес и Мицић га је завршио поготком уз фаул Кузмића. Српски репрезентативац је реализовао и додатно бацање.

Трећа четвртина: Ефес - Звезда 65:68

30' - Чува Звезда вођство још увек. Имали су гости плус девет, али је Ефес затегао одбрану и успео у последњи период да уђе са три поена минуса - 65:68.

29' - Изгубио је лопту Ивановић у претходном нападу, али то га није поколебало, пошто је потом погодио тројку. Могао је да узврати Брајант, али је промашио додатно бацање. Но, Звезда је изгубила лопти у казнио је домаћин то да дође на минус три - 62:65.

28' - Конфузан напад Звезде, но Калинић је успео да га заврши поготком за три поена. Ипак, Мицић враћа и показује какав је мајстор.

27' - Лош напад Волтерса. Цедио је време, шутирао са полудистанце, али није ни добацио до коша. Уморио се стартни плејмејкер гостију и отишао је на клупу. Данстон је додатно смањио разлику након сјајне акције са Ларкином. Црвено-бели су дуго без поена и морају што пре да пронађу игру у нападу која их је красила до сада - 57:62.

27' - Серију без поготка на обе стране прекинуо је Ларкин сјајним продором и полагањем. Не препушта Радоњић ништа случају и одмах тражи тајм-аут - 55:62.

26' - Два лоша напада Ефеса. Звезда се налази у добром ритму и то мора да искористи и оде на убедљивију предност. Волтерс је лепо пробио, али није успео полагање да поспреми у кош.

25' - Какав меч Звезде. Бранко Лазић је погодио трећу тројку из исто толико покушаја и Атаман је морао да реагује минутом одмора - 53:62.

24' - После добре одбране Кузмић је покупио промашај и лопту поспремио у кош. Мицић је узвратио тројком, а онда центар Звезде погодио уз фаул, успео је да искористи и додатно бацање.

23' - Невероватан меч Немца. Већ је дошао до 23 поена и задаје убедљиво највише проблема гостима. Ипак, Калинић неће да дозволи да Ефес преокрене. Нагазио је замало линију и остаје штета што то није нова тројка - 50:54.

22' - Сјајно и Звезда шутира. Први пут ван линије 6,75 био је прецизан и Осин Холинс. Остао је сам на 45 степени и погодио после асистенције Калинића, а Плајс се наставио са нестварним шутем - 5/5 за три.

21' - Наставља Плајс тамо где је стао. Погодио је далеку двојку, али је Никола Калинић погодио за три поена.

Друга четвртина: Ефес - Звезда 43:46

20' - Лепа акција "два на два" Ларкина и Плајса коју је немачки центар завршио лаким полагањем, а онда је Волтерс потом сјајно погодио. Последњи поен у првом делу меча постигао је одлични Плајс који је постигао чак 16 поена. Треба рећи да је Звезда другу четвртину добила са 12:25.

19' - Лазић након друге тројке стиже до 10 поена, и Звезда иде на плус пет. Одлична реакција после тајм-аута - 39:44.

18' - Опет Волтерс на свој начин. Одлично игра тим Дејана Радоњића у другој четврини. За сада су ривала свели на свега осам поена.

17' - Звезда је први пут повела у "Синан Ердем дому". Сјајно је Волтерс погодио на препознатљив начин - флоутером. Плајс у овим тренуцима држи Ефес у игри. Немац шутира 4/4 за три поена. Лазић је потом лепо финтирао једног играча домаћих и погодио са полудистанце - 39:39.

16' - Игра се брзо у овим моментима. Ларкин је до првих поена из игре дошао тако што је погодио флоутер, а онда је Ивановић до поена дошао поготком ван линије 6,75 - 36:35.

15' - Пропустила је Звезда прилику да поведе први пут на утакмици и казнио је то Плајс који је погодио трећу тројку. Ипак, гости играју паметно у нападу, па је Калинић дошао до нових поена.

14' - Црвено-бели сада играју сјајну кошарку. Направили су серију 9:0. Полагање је промашио Ивановић, али поправио је Лазаревић који је пре тога одиграо одличну одбрану на Мицићу. Морао је Атаман да затражи тајм-аут.

13' - Уписао се и Кузмић. Погодио је након офанзивног скока, а серију је наставио Калинић који је оба пута био прецизан са линије пенала и гости су стигли на само минус три - 31:28.

12' - Истицало је време за напад гостију, а онда се Бранко Лазић подигао и погодио тројку са седам метара. Ефес је већ направио два фаула. Оба пута непрописно је заустављен био Никола Ивановић.

11' - Срећа за Звезду. Мицићев покушај за три поена је "исцурео" из обруча, а након офанзивног скока Моермана лопту је у аут послао Бубоа.

Прва четвртина: Ефес - Звезда 31:21

10' - Два добра напада гостију. Вајт је био прецизан ван линије 6,75, али узвратио је истом мером Бубоа. Тим из Истанбула шутира изврсних 6/8 за три у првој четвртини - 31:21.

9' - Након минута одмора Звезда је поентирала преко Бранка Лазића који је погодио оба слободна бацања. Капитен Београђана се на тај начин уписао у стрелце.

9' - То је Ефес. Андерсон погађа другу тројку из исто толико покушаја. Немају гости решење за сјајан шут домаћина. Све ово је натерало Дејана Радоњића да позове минут одмора - 28:16.

8' - Успевају црвено-бели колико толико да одрже пристојан заостатак за ривалом. Вајт је покупио промашај и частио себе са три поена, тачније погодио је из прекршај.

7' - Таман када Звезда ухвати прикључак Ефес погоди тројку. Бубоа је поново био прецизан. Ларкин ја потом фуалиран на продору и реализовао је оба пенала за плус 10 - 23:13.

6' - Сјајну центарску технику показује Митровић. Добио је лопту под кошем, ослободио се Плајса и лако поентирао. До првих поена стигао је Калинић. Нашао се у тешкој позицији, али је пронашао начин да погоди.

5' - Серију од два везана коша прекинуо је Бубоа коме се лопта одбила у руке након промашаја и лако је поентирао од таблу. Након тајм-аута Андерсон је погодио под фаулом, а потом је искористио и додатно слободно бацање - 18:9.

4' - Два добра напада Звезде. Најпре је поентирао из продора Волтерс, а потом је Митровић снажно закуцао после контре коју је повукао Калинић.

3' - Исправио се Холинс и поентирао након добре акције из аута. Ипак, Ефес сјајно шутира на почетку утакмице, а када је тако противници немају баш пуно шанси. Плајс је други пут био прецизан за три поена - 11:5.

2' - Након серије промашаја Џејмс Андерсон постиже прве поене и то тројку је погодио, али је истом мером узвратио Волтерс. Плајс је показао да је доста поправио шут и он је био прецизан у првом покушају ван линије 6,75. Потом је Холинс промашио чисто полагање. То ја казнио Бубоа и дошао је до првих поена.

1' - Звезда није искористила први напад. Кратак је био Огњен Кузмић поред кога су у петорци још и Калинић, Холинс, Волтерс и Митровић.

Уочи меча:

Свестан је Дејан Радоњић да тежак посао чека његове изабранике у Истанбулу. Шампион АБА лиге и Србије никада није славио у Турској против "пивара". Најближе подвигу био је у сезони 2015/2016 када је домаћин славио са 85:84.

Обе екипе се налазе у доброј форми - Звезда је у последње четири утакмице у елитном такмичењу завележила три победе. Једини пораз претрпела је од лидера Евролиге, екипе Барселоне. Ефес је са друге стране након два везана пораза нанизао два тријимфа.

Црвено-бели имају проблем што поново нису копмлетни. На овом мечу неће играти Дејан Даводовац, а мале су шансе да на терену буде Огњен Добрић.

Клуб из Београда у овај меч улази са учинком 7-9, а тим из Истанбула је забележио по осам победа и пораза.

БОНУС ВИДЕО: Новак Ђоковић дошао на утакмицу кошаркаша Звезде

ЕНРИКЕ САЊА НОВО ЧУДО: Шпански стручњак је са Барсом направио чувени преокрет против ПСЖ-а, може ли урадити исто сада када су улоге обрнуте?

У реванш утакмици четвртфинала Лиге шампиона фудбалери Барселона ће на ''Монжуику'' чувати гол предности против ПСЖ-а (21.00).

16. 04. 2024. у 07:40

ЕЈ, ЉУДИ, АЛИ БУГАРСКА... Овом причом је Никола Јокић шокирао Амере

"ЕЈ, ЉУДИ, АЛИ БУГАРСКА..." Овом причом је Никола Јокић шокирао Амере

Никола Јокић и Денвер нагетси обавили су уводни део посла. Чека их плеј-оф НБА лиге, а како још није постало познато ко ће браниоцу титуле бити уводни ривал у доигравању, у први план је избила једна исповест српског аса.

15. 04. 2024. у 16:56