АРГЕНТИНА ПЛАЧЕ ОД СРЕЋЕ, ФРАНЦУСКА ОД ТУГЕ! Финале Светског првенства о коме ће причати генерације: Меси и Мбапе показали светску класу

18. 12. 2022. у 19:11 >> 14:08

ЈЕДНА од најинтересантнијих прича у историја спорта добила је свој крајњи епилог. Након чудесног финала Светског првенства Аргентина је шампион света! После 120 минута борбе било је 3:3, а онда су "гаучоси" однели победу у пенал серији, резултатом 4:2, у утакмици о којој ће причати генерације

Првих 45 минута били су демонстрација силе "гаучоса", а о томе колико је то полувреме  била тортура за све у земљи "галских петлова" говори и чињеница да Француска није упутила нити један ударац ка голу ривала.

Очекивало се да ће, попут многих финала, и данас увертира протећи у почетном испитивању снага, ипак то није био случај.

Селектор Јужноамериканаца, Скалони, је поставио ултра-офанзивну тактику, и од првог судијског звиждука атаковао на гол који чува Уго Лорис.

Само је дефанзивни блок Дешана спашавао у тим тренуцима Французе, који просто нису имали ни довољно енергије, ни страсти, неопходне за утакмице овог типа.

Танјуг/АП

Летаргично, безвољно, као да су изашли на тренинг данас триколори. Оно што се назирало у првом делу првог полувремена се и догодило, Аргентина је заслужено дошла до вођства.

Играо се 21. минут,  Дембеле је неопрезно стартовао и оборио Ди Марију у казненом простору, а главни арбитар из Пољске, Симон Маричињак показује на белу тачку.

Меси мирно шаље лопту у једну страну, Лорис одлази у другу, гаучоси воде у великом финалу! Аргентински мађионичар постао је тако први играч у историји Мундијала који је постигао гол у свакој утакмици групне фазе, а потом и у сваком мечу нокаут фазе.

Танјуг/АП

Већ у 36. минуту 2:0, Ди Марија стрелац након фантастичне тимске акције! Фудбалска рапсодија "гаучоса", тотална доминација, Французи на конопцима, просто нису знали шта их је снашло!

Дешан је потпуно изгубио живце, а изгледало је, барем у том тренутку и конце игре, и чини нешто, што се није виђало у финалима Мундијала. Селектор потпуно изиритиран издањем његових играча шаље на клупу Оливијеа Жируа, после Мбапеа најбољег на овом шампионату.

На клупу за резерве преселила се и још једна звезда "триколора", Усман Дембеле. У игри Маркус Тирам, син легендарног Лилијена Тирама, поред њега на терен је ушао и Коло Муани, многим љубитељима фудбала тотални анонимус.

У питању је играч Франкфурта, који је само два пута играо на шампионату до сада, и то против Туниса, у мечу који није имао никакав резултатски значај, а потом је као "џокер" ушао у полуфиналу против Марока.

Са резултатом 2:0 за "гаучосе" се отишло на одмор. До 68 минута, веровали или не Дешанови изабраници нису упутили ни ударац ка голу.

Након Жируа и Дембеле  и Гризман је напустио терен. Дешан као да се предао, у најважнијој утакмици године, селектор "галских петлова" извео је све звезде осим Мбапеа.

Задњи везни Реала, Камавинга је био на терену. Офанзивци су излазили, дефанзивци улазили, деловало је  ће бити "разапет" у француским медијима легендарни играч, а сада трофејни тренер.

И онда, у тренутку када је деловало да се само чека последњи судијски звиждук, "хорор" финале за Французе претворило се у драму за цео свет. Штопер Аргентине, Николас Отаменди неопрезно стартује, главни арбитар показује поново на пенал, само овога пута у корист "триколора". Мбапе погађа, за неочекивану наду.

Танјуг/АП

И само два минута касније, БУМ!

Поново тај чудесни супер-таленат маестрално захвата лопту и делиријум на велелепном "Лусаилу", а меч одлази у продужетке.

Танјуг/АП

Свет је добио оно што је и желео, драму, спектакл, борбу до последњег атома снаге и капи зноја.

Након 90 минута борбе прса у прса, без гарда, коначно су и једни и други стали на лопту, вероватно исцрпљени убитачним темпом којим је одисао цео меч, а онда, други продужетак и бомбардовање гола који чува Лорис.

Шансе су се низале, да би у 109. минуту, поново је настао делиријум на трибинама које су биле испуњене страственим Аргентинцима. Једна гужва у казненом простору, и ко други, до Лео Меси.

Поново је заличило да је крај, али љубитељи најважније споредне ствари на свету добили су наставак трилера.

Танјуг/АП

Марчињак показује поново на белу тачку, и то поново за Француску, и поново Мбапе погађа, а меч одлази у пенал серију, коју добија Аргентина и постаје планетарни шампион.

АРГЕНТИНА - ФРАНЦУСКА 3:3

СТАДИОН: "Лусаил"

ГЛЕДАЛАЦА: 88.966

СУДИЈА: Симон Марчињак (Пољска)

САСТАВИ:

Аргентина: Мартинез - Молина, Ромеро, Отаменди, Таљафико - Ди Марија, Де Пол, Фернандез, Мек Алистер - Меси, Алварез. Селектор: Лионел Скалони.

Француска: Лорис - Коунде, Варан, Упамекано, Ернандез - Гризман, Чуамени, Рабио - Дембеле, Жиру, Мбапе. Селектор: Дидије Дешан.

ЧЕТВРТА ПЕНАЛ СЕРИЈА

АРГЕНТИНА:Гоооооооооооол! Монтијел! Аргентина је шампион света!

ФРАНЦУСКА: Муани погађа

ТРЕЋА ПЕНАЛ СЕРИЈА

АРГЕНТИНА: Гооооооол!

ФРАНЦУСКА: Промашај! Чуамени! Аргентина на прагу злата!

ДРУГА ПЕНАЛ СЕРИЈА

АРГЕНТИНА: Гол, Дибала!

ФРАНЦУСКА: Брани Мартинеееееееееееееез! Кинсли Коман трагично промашује.

ПРВА ПЕНАЛ СЕРИЈА

АРГЕНТИНА: Гол, Меси!

ФРАНЦУСКА: Гол, Мбапе!

ДРУГИ ПРОДУЖЕТАК

КРАЈ! Пенали!

123. минут - Велика шанса! Немогуће шта нису искористили триколори! Мартинез као рукометни голман скида снажан ударац Коло Муанија у последњој секунди. Стопостотна шанса.

120. минут - Марчињак каже да ће се играти још три минута, још толико нас дели од пенал серију у овом нестварном финалу у Катару.

118. минут - Гооооооооооооооооол! Мбапееее, 3:3!

117. минут - Пенал за Француску! Ово је невероватно, нестварно финале на велелепном Лусаилу.

109. минут - Гоооооооооооооооооооооооол! Месииииииииииииииии!

107. минут - Наставља се притисак Аргентине, сада је Меси покушао са ивице шеснаестерца, али одличан Лорис поново.

105. минут - Марчињак показује да други продужетак може да почен.

ПРВИ ПРОДУЖЕТАК

КРАЈ ПРВОГ ПРОДУЖЕТКА

105. минут - Каква шанса! Варан херој Француза! Прво је са 6 метара у последњој секунди изблокирао ударац Лаутара Мартинеза, који је могао један од првих додира са лоптом да претвори у злато, а потом Монтијел шаље бомбу из даље, али поново одличан блок Француза.

99. минут - Након 90 минута борбе прса у прса, без гарда, коначно су и једни и други стали на лопту, вероватно исцрпљени убитачним темпом којим је одисао цео меч.

Танјуг/АП

91. минут - Почео је први продужетак!

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

Крај! Играће се продужеци, спектакл у финалу!

97. минут - Бомба Месија! Лопта је као пројектил ишла под пречку, али нестваран рефлекс Лориса спасава триколоре, какав меч, какав меч!

94. минут - Каква шанса за велики преокрет! Умало да французи доћу до великих 3:2, али одлична интервенција голмана Аргентине.

90. минут - Главни арбитар показује да ће се играти још 8 минута!

82. минут - Шта се ово дешава? Мбапееееее! 2:2, од хорор финала за Французе, до невиђене драме!

80. минут - Гол,гол,гол! Имамо неузвесно финале право ниоткуда. Мбапе за 2:1.

79. минут - Пенал за Француску! Отаменди је са леђа стартовао, Марчињак је морао да покаже на белу тачку.

72. минут - Након Жируа и Дембелеа сада и Гризман напушта терен. Дешан као да се предао, у најважнијој утакмици године, селектор галских петлова извео је све звезде осим Мбапеа. Задњи везни Реала, Камавинга на терену. Офанзивци излазе, дефанзивци улазе, нема сумње да ће бити "разапет" у француским медијима легендарни играч, а сада трофејни тренер.

71. минут - Мало су се ослободили триколори, Мбапе је покушао, али још једном без опасности по гол који чува Мартинез.

68. минут - Веровали или не, али ово је први ударац Француза ка голу ривала у финалу, ако се ово уопште може назвати ударцем. Био је то корнер са десне стране, Коло Мунаи је некако био највиши у скоку, али његов покушај главом није ни трзнуо беспосленог Мартинеза. Лопта у гол ауту.

60. минут - Меси је био у доброј позицији, феноменално проигравање Ди Марије, Де Паул мудро пропушта лопту кроз ноге, она долази до Месија, али један од најбољих у историји лоше захвата лопту која одлази у гол аут.

58. минут - Нешто мирније темпо утакмице, Французи и даље делују потпуно немоћно. За то време, вреди бацити поглед на нешто што је веће и од многима најважније споредне ствари на свету - Љубав! Погледајте прелеп кадар у ком очигледно француски момак и аргентинска девојка размењују нежности на стадиону.

58. минут - Алварез туче лево искоса, али је поред Упамекана једва имао простор за јачи трзај, тако да је Љорис добрим постављањем тотално укротио овај покушај

54. минут - Иако Французи сада покушавају да нападну, Де Паул је зауставио комбиновање на десној страни, а онда га је фаулирао Рабио који је зарадио жути картон

49. минут - Нови ударац Аргентинаца! Ди Марија је покушао из полу-волеја, али још једном одличан Лорис.

46. минут - Маричињак је означио почетак другог дела! Умало да већ у првом минуту наставка Аргентина стигне до новог гола, мало је недостајало да Макалистер прими лопту на свега неколико метара од противничког гола, немоћан био био голман Француске, али је на време истрчао и покупио лопту.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 + 7. минут - Крај првог полувремена! Енцо Фернандез из Аргентине је зарадио жути картон због прекршаја над Муанијем, а убрзо након тога Пољак је означио крај првог полувремена. Аргентина има огромних 2:0! Франуцска није успела да упути ни шут ка противничком голу!

45. минут - Потпуна контрола игре Аргентине, сада су Скалонијеви пулени стали на лопту, умирили темпо, имају велики капитал. Марчињак продужује меч за 7 минута, још толико наде за Французе да могу поправити очајан утисак који су оставили у првих 45 минута игре у великом финалу.

41. минут - Какав шок! Дешан је потпуно изгубио живце, а изгледа и конце игре. Ово се није виђало у финалима Мундијала. Селектор потпуно изиритиран издањем његових играча шаље на клупу Оливије Жируа, после Мбапеа најбољег на овом шампионату. На клупу за резервне преселиће се и још једна звезда триколора. Усман Дембеле. У игри Маркус Тирам, син легендарног Лилијена Тирама, поред њега на терен ће и Коло Муани, многим љубитељима фудбала тотални анонимус. У питању је играч Франкфурта, који је само два пута играо на шампионату до сада, и то против Туниса, у мечу који није имао никакав резултатски значај. Док је касније као џокер ушао у полуфиналу против Марока.

36. минут - Гооооооооооооооол! Ди Марија, каква акција! Фудбалска рапсодија "гаучоса", тотална доминација, Французи не знају шта их је снашло!

27. минут - Меси је завршио на трави након дуела са Ернандезом. На први поглед је деловало да је у питању озбиљнији судар, али стрелац водећег поготка за Аргентину брзо се подигао и наставио утакмицу.

22. минут - Лионел Меси преузима одговорност очекивано. Виде се трагови нервозе на његовом лицу. Све је у његовим ногама сада!

Гооооооооооооооооооооол! Аргентина води, Меси мирно шаље лопту у једну страну, Лорис одлази у другу, гаучоси води у великом финалу! Аргентински мађионичар постао је тако први играч у историји Мундијала који је постигао гол у свакој утакмици групне фазе, а потом и у сваком мечу нокаут фазе.

МЕСИ БАЦИО АРГЕНТИНУ У ЕКСТАЗУ "Гаучоси" повели у финалу Светског првенства у Катару (ВИДЕО)

21. минут - Пенал за Аргентину! Дембеле је неопрезно стартовао и оборио Ди Марију у казненом простору.

17. минут - Шанса за Аргентину! Рабио је направио велику грешку на средини терена, а Аргентина је у неколико потеза стигла до казненог простора Француске. Након повратног додавања лопта није стигла до Месија, али јесте до Ди Марија, а након његовог лошег ударца завршила је високо преко гола.

13. минут - Коначно прва каква таква прилика за Французе. Пробао је Килијан Мбапе, али је Мартинез био у приправности

10. минут - Срећом храбри Лорис се придигао уз аплаузе читавог стадиона! Дешан је одахнуо, одахнуле су и све присталице "галских петлова"!

8. минут - Одличан почетак "гаучоса". Ниски блок Француза ради свој посао, сада је Де Пол покушао такође са дистанце, али лопта од једног играча "триколора" одлази у корнер. Извео га је Меси, али без веће опасности пред голом Лориса. У наставку акције тешка повред чувара мреже Француске. Стадион је занемео, Лорис у несвести лежи на центру терена.

5. минут - Прва претња за Француси гол! Макалистер је распалио по лопти, али Лорис без проблема хвата у наручје лопту који је упутио везиста Брајтона.

1. минут - Спектакл који је планета годинама чекала је почео!  Вежите се полећемо!

УОЧИ МЕЧА

15:55 - Београд је уз Аргентину! Погледајте како се у престоничким кафићима бодри земља која живи за фудбалску игру.

НАВИЈАЧИ АРГЕНТИНЕ СПРЕМНИ ЗА ФИНАЛЕ: Овако се у Београду навија за Месија (ФОТО/ВИДЕО)

15:50 - Joш само 10 минута до великог спектакла! Један од највећих догађаја у историји спорта!

15: 30 - Након што се огласио и Лука Вилдоза из Црвене звезде, исто је учинио и Матијас Лесорм кошаркаш Партизана. Ево шта је харизматични Француз рекао пред дуел његових сународника са "гаучосима".

"МЕСИ, ИЗВИНИ": Центар Партизана нема дилему ко осваја Светско првенство

15:25 - Страствени Аргентинци су очекивано у далеко већем броју на трибинама Лусаил стадион, а већ је кренуо добро познати Јужноамерички шоу, погледајте галерију слика са попришта на ком ће се играти данашње финале.

15:05 - Организатори Светског првенства у Катару потрудили су се да понове спектакуларно отварање, па је и завршни чин пред почетак великог финала оставио импресиван утисак. Музички извођачи се наизменично смењују и одушеваљавају већ добро попуњене трибине Лусаил стадиона

15:00 - Почело је и затварање Мундијала, на трибинама је и председник Француске, пасионирани заљубљеник у фудбалску игру - Емануел Макрон.

14:45 - Познати су и састави за данашњи меч!

14:30 - Остало је само још 90 минута до почетка великог финала Светског првенства у Катару. Ево како тренутно изгледа велелепни Лусаил, поприште битке за трофеј који живот значи.

14:00 - Уочи меча огласио се и Лука Вилдоза, аргентински кошаркаш, нови миљеник делија.

"МЕСИ ТО ЗАСЛУЖУЈЕ": Звездин кошаркаш верује у Леа и Аргентину

13:30 - Овако нешто се не памти у историји Мундијала! Светски позната звезда уложила је нестварних милион долара на победу "гаучоса".

АРГЕНТИНА ЋЕ ГА ПРОКЛИЊАТИ ЗБОГ ОВОГА! Чувена звезда уложила милион долара на победу гаучоса! Али, он је уклети кладионичар

НАЈАВА: Аргентина - Француска

Сцена је постављена за класик. Аргентина против Француске, недеља поподне (16.00) – финале Светског првенства у Катару и битка за планетарну славу, која ће трајати још најмање четири године!

Са једне стране Лионел Меси којег још само један корак дели од дугогодишњег сна, оног који му је измицао на претходна четири Мундијала. Са друге, браниоци титуле на челу са Килијаном Мбапеом који би да постану прва селекција од Пелеовог Бразила која је одбранила титулу планетарног шампиона.

Спектакл за крај, требало би по свим предвиђањима и да буде зачињен головима. Меси и Мбапе су постигли по пет голова до сада на Мундијалу, тркаће се и њих двојица за златну копачку.

Одмах иза су центарфорови Хулијан Алварез и Оливије Жиру са по четири поготка на конту. Дакле, богатим арсеналом располажу и једни и други. С тим да је ако се гледа само по именима, Француска за нијансу већи фаворит да се на стадиону „Лусаили“ пронађе на победничком постољу. Али, са друге стране, „гаучоси“ играју за Месија али и фанатичне навијаче којих ће бити око 40 хиљада у недељу на стадиону.

Ватрена подршка, водила их је до финала иако су кренули поразом од Саудијске Арабије. Међутим, од тада су се Аргентинци сусретали са потенцијалном елиминацијом на сваком кораку, али нису посустајали.

У нок-аут фази је било трзавица против Аустралије, нарочито Холандије коју су морали да савладају на пенале.

Против Хрвата ипак није било потребе за драмским елементима, лако су их срушили и стигли у своје шесто финале. Два су победили, три изгубили.

Ово ће им бити четврти пут играју са Французима на утакмици Светског првенства. Аргентина је победила „триколоре“ у групној фази 1930. и 1978. године, док је Француска победила у осмини финала пре четири године.

Све у свему, Аргентина води у директним окршајима са шест победа, по три пута је губила и играла нерешено са актуелним шампионом.

Што се „петлова“ тиче, код њих се ниједног тренутка није постављало питање проласка даље. Нарочито у групи где су лагано могли себи да приуште и пораз од Туниса у завршној фази.

Елиминациона рунда, није била баш ход по трњу, али није било ни чети Дидијеа Дешана да безболно стигне на мегдан Аргентини. Енглези су имали пенал за потенцијални продужетак, Мароканци су их у једном тренукту сабили у крило голману Љорису и умало стигли до изјендачења.

Међутим, утисак је да Французи знају и да „одраде посао“, односно и да када не блистају умеју да руше ривале. До сада им само Мароканци нису дали гол, иако су имали много прилика. Све претходни ривали, успевали су да пронађу пут иза леђа Љориса.

Танјуг/АП

Не рачунајући окршај у Русији 2018. када је било „ватромета“ (4:3), девет од десет претходних окршаја ове две селекције, где се убрајају и пријатељске, завршавало је у опсегу од нула до два гола.

Мада, ако се узме у обзир нападачки потенцијал које имају ове две екипе, могло би слично и да буде у борби за круну. Французи и Хрвати су одиграли ефикасно финале 2018.године, док је пре тога у четири узастопна случаја после 90 или 120 минута било максимално два поготка.

Рекорди ће такође бити на дохват руке многима од њих, али највише ће се гледати као Леу и Килијани.

FOTO> EPA

Када се нађе на терену у недељу, 35-годишњи Меси ће надмашити немачког великана Лотара Матеуса са највише наступа (26) на Светском првенству.

Голом против Хрватске у уторак, Меси је надмашио Габријела Батистуту по броју голова (11) на Мундијалима историји Аргентине, док је Марадона постигао осам. Мбапе има за циљ да постане други најмлађи играч са две титуле на Светском првенству.

Био би то импресиван успех за 23-годишњака, са само Пелеом (двоструки победник са 22 године) испред њега.

1930. Уругвај – Аргентина 4:2

1934. Италија – Чехословачка 2:1 прод. (1:1)

1974. СР Немачка – Холандија 2:1

1978. Аргентина – Холандија 3:1 прод (1:1)

1982. Италија – СР Немачка 3:1

1986. Аргентина – СР Немачка 3:2

1990. СР Немачка – Аргентина 1:0

1994. Бразил – Италија 3:2 пен. (0:0)

1998. Француска – Бразил 3:0

2002. Бразил – Немачка 2:0

2006. Италија – Француска 5:3 пен. (1:1)

2010. Шпанија – Холандија 1:0 прод. (0:0)

2014. Немачка – Аргентина 1:0 прод. (0:0)

2018. Француска – Хрватска 4:2

КАКО БЕЗ МИТРОВИЋА? Плави талас лишен услуга свог најбољег играча јури два гола заостатка у полуфиналу Лиге шампиона

КАКО БЕЗ МИТРОВИЋА? ''Плави талас'' лишен услуга свог најбољег играча јури два гола заостатка у полуфиналу Лиге шампиона

АЛ Аин је прошле недеље прекинуо невероватан низ Ал Хилала од 34 везане победе савладавши га са 4:2 у првој утакмици полуфинала азијске Лиге шампиона и данас ће ''плави талас'' покушати да надокнади та два гола заостатка у реваншу који се игра на ''Кингдом арени'' у Ријаду од 20 часова.

23. 04. 2024. у 08:00

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре "Париз 2024"

РАТ у Украјини, односно "Специјална војна операција" како то Русија назива, још једном је у први план избацио и спорт. Јер, иако најновије вести на тему "спортске санкције Русима" уопште нису наивне када се ради о поменутој држави, последња дешавања везана за руске спортисте - помало су изненађујућа. И, тичу се - Украјинаца.

23. 04. 2024. у 15:44