ФУДБАЛ ЈЕ ЧУДО: Хрватска и Бразил приредили свету меч за памћење! Катар гледао комшијску сензацију на голу

В.М.П.

09. 12. 2022. у 18:44

ФУДБАЛЕРИ Хрватске након велике драме и пенал серије резултатом 2:1 елиминисали су Бразил са Светскоg првенства у Катару и пласирали се у велико полуфинале.

Свет је очекивао спектакуларно четврфинале Мундијала између још увек актуелног вицешампиона света и веле-силе ове магичне игре на травнатим површинама.

Љубитељи фудбала добили су 45. минута практично ничега, али вредело је чекати оно што је уследило.

Од фудбала ни "Ф", од моћно Бразила ни "Б", Хрвати су потпуно умирили темпо, затворили све путеве ка голу. Пуних 45 минута нити једна шанса из категорије великих на велелепном "Едјукејшн сити" стадиону.

Хрватска је сјајно парирала великом фавориту, имала резултат, али и игру која јој је давало за право да се нада  великој сензацији.

Увертира утакмице протекла је у знаку "кариока". Титеови изабраници контролисали су посед, Далић је повукао дубоку своју задњу линију, и већ је било јасно да ће ватрени своју шансу вребати из контра напада данас.

Иницијатива "кариока" је јењавала, а номинално домаћин данас полако се ослобађао притиска и почињао да прети ривалу.

Старт другог полувремена донео је праву буру пред голом Ливаковића, који је у два наврата излазио као победник у ситауацијама један на један, прво са Винисијусом, па и са Нејмаром, а Мајкл Оливер у том периоду након ВАР провере није показао на белу тачку, упркос томе што је лопта погодила у руку Јурановића.

Потом и Пакета излази очи у очи са Ливаковићем, па још једном и Нејмар, међутим поново је нестварно бранио чувар мреже Хрватске.

Ливаковић је растао у хероја своје репрезентације импресивним позиционирањем, рефлексима и антиципацијом, а свет је гледао чудо на голу Хрватске.

Све оно што је показао на овом шампионату могло би да му обезбеди велики трансфер већ ове зиме.

Шансе су се низале, "коцкасти" су се грчевито бранили, и успели да се докопају додатних 30 минута.

Репутација специјалиста за продужетке и пенале прати наше комшије, ипак ,храбра и компакта Хрватска дефанзива предвођена искусним Ловреном и перспективним Јошком Гвардиолом на крају је поклекла, Нејмар је довео земљу која сања о Мундијалу на корак од полуфинала.

Али онда, када је планета већ видела "кариоке" како тријумфално напуштају  "Едјукејш сити стадион", појавио се један човек који се није сложио са тим.

Далићев "џокер", Бруно Петковић постиже гол за неверицу на лицима Бразилаца, а четврфинале одлази у драматичну пенал серију.

А тамо... Поново је заблистао Ливаковића, брани први ударац, Хрватска мирно реализију четири од четири пенала колико је извела, а промашај Маркихос у четвртој серији означио је да може да крене велико славље популарних "ватрених".

Хрватска је направила велики подвиг и иде у полуфинале Светског првенства у Катару, а фудбал је добио још једну чудесну представу препуну узбуђења, страсти и емоција које су на крају потпуно сломиле фудбалере из земље у којој се игра најлепши фудбал.

ХРВАТСКА - БРАЗИЛ 2:1

СТАДИОН: "Едјукејшн сити"

СУДИЈА: Мајкл Оливер

САСТАВИ:

Хрватска: Ливаковић, Јурановић, Ловрен, Гвардиол, Соса, Брозовић, Модрић, Ковачић, Пашалић, Перишић, Крамарић

Бразил: Алисон, Милитао, Маркињос, Силва, Данило, Касемиро, Пакета, Нејмар, Рафиња, Винисијус, Ришарлисон

ЧЕТВРТА ПЕНАЛ СЕРИЈА

БРАЗИЛ: Промашује Маркињос! Хрватска је у полуфиналу Мундијала у Катару!

ХРВАТСКА: Погађа Оршић! Фудбалер Динама је савршено послао лопту у малу мрежу. Велики притисак на Бразилцима.

ТРЕЋА ПЕНАЛ СЕРИЈА

БРАЗИЛ: Педро смањује на 3:2!

ХРВАТСКА: Хрватска води 3:1! Мирна реализација Луке Модрића.

ДРУГА ПЕНАЛ СЕРИЈА

БРАЗИЛ: Каземиро погађа! Савршено изведен једанаестерац, мала мрежа, немоћан и Ливаковић.

ХРВАТСКА: Хрватска води 2:0! Ловро Мајер такође шаље Алисона у страну, а лопту по средини гола

ПРВА ПЕНАЛ СЕРИЈА

БРАЗИЛ: Брани Ливаковић! Невероватно, 4 од 5 пенала је овај човек одбранио на овом шампионату.

ХРВАТСКА: Гол! Влашић је први шутирао, Алисон је отишао десну страну, а Влашић мирно шутира по средини гола за вођство Хрватске.

ДРУГИ ПРОДУЖЕТАК

120 + 1 - Поново брани неверованти Ливаковић! Какав рефлекс у последњим секуднама. Мајкл Оливер свира крај! Следи велика драма, пенали ће одлучити ко иде у полуфинале Мундијала.

117. минут - Па шта се ово дешава? Лудница у Катару! Бруно Петковић постиже гол за Хрватску. Снимак гола можете погледати кликом ОВДЕ.

106. минут - Оливер показује да други продужетак може да почне. Хрватска сада мора да крене отвореније, нема више шта Далић да чека.

ПРВИ ПРОДУЖЕТАК

105 +1 - Гоооооооооооооооооооооооол! Бразил води! Нејмар! Пакета му је одиграо лопту у простор, Нејмар дрибла Ливаковића и шаље лопту у мрежу за делиријум на трибинама страствених Бразилаца. Снимак гола можете видети кликом ОВДЕ.

103. минут - Велика шанса за Хрватску! Петковић је избацио два чувара, проиграо Брозовића, а овај из феноменалне позиције шутира снажно, али непрецизно, лопта је прозујала изнад пречке гола који чува Алисон.

101. минут - Педро је покушао атрактивно, али још једна интервенција Доминика Ливаковића.

97. минут - Велика иницијатива Бразилаца, тежиште игре у потпуности на половини Хрватске, али бедем око гола Ливаковића функионише одлично на старту продужетака.

91. минут - Вежите се, "полећемо"! Продужеци великог четвртфинала Мундијала могу да почну.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

90 + 4 - Антони је покушао да постане херој Бразила, ударац са дистанце фудбалера Манчестер јунајтеда, али још један лак плен за хрватског чувара мреже, невероватног Доминика Ливаковића. И сада крај! поново продужеци одлучују о судбини Хрватске на Мундијалу, која је показала да је специјалиста у таквим ситуацијама. Ипак, наспрам њих је репрезентација која је три пута играла продужетке у историји Мундијала, и никада није изгубила.

90. минут - Оливер показује да ће се играти још четири минута, још толико нас дели од продужетака. Велики притисак Бразила, Хрватска се грчевити бори да преживи до додатних 30 минута игре и евентуалних пенала.

17:42 - ХРВАТИ ЉУТИ НА ЕНГЛЕСКОГ СУДИЈУ: Не могу да верују да ово није за црвени картон (ВИДЕО)

86. минут - Хрватска на великим мукама, сада је Едер Милитао припретио, али лопта одлази мало поред стативе, да је ово ишло у гол вероватно да ни нестварни Ливаковић не би могао ништа.

84. минут - Нападач Фламенга Педро улази у игру, из игре излази један од Титеових најбољих на овом шампионату, Ришарлисон.

80. минут - Поново брани Ливаковић! Пакета је тукао из другог плана са 13,14 метара, али голман Хрватске зауставља и овај покушај, укупно шести који је ишао у његов оквир.

76. минут - Ау, каква шанса поново! Опсада гола Хрватске, Нејмар излази сам пред голмана, али поново нестварни Ливаковић! размахао се хрватски чувар мреже, апсолутно централна фигура утакмице.

72. минут - Измена и у Хрватској, Пашалић и Крамарић излазе из игре у игри Петковић и Влашић.

66. минут - Трећа велика прилика за "кариоке"! Невероватни Ливаковић! Трећи пут излази као победник из ситуације један на један са противницима, сада је Лукас Пакета пропустио велику прилику. Катар гледа хрватско чудо на голу.

55. минут - Нова велика шанса за Бразил! Нејмар је изашао у ситуацију један на један са Ливаковићем, али поново чудесни голман Динама из Загреба излази као победник из дуела, баш као што је т обило и са Винисијусом нешто раније. Делује да поново расте у хероја своје репрезентације, какво позиционирање, какав рефлекс, каква антиципација. Све оно што је Ливаковић показао на овом шампионату могло би да му обезбеди велики трансфер већ ове зиме.

47. минут - Велика шанса! Већ је кренуло жестоко у наставку. Ливаковић је поново спасао своје репрезентативце. Лопта је потом у наставку акције погодила у руку Јурановића, следи ВАР провера, али Оливер показује да нема ништа од једанаестерца. Кариоке у неверици, буран почетак другог полувремена, преживела је Хрватска.

46. минут - Главни арбитар је означио почетак другог полувремена. Бразил је кренуо са центра, тешко да наставак може бити несадржајнији од онога што је виђено у првом делу.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 + 1 - Мајкл Оливер свира крај првог полувремена. Хрватска сјајно парира великом фавориту, има резултат, али и игру која јој даје за право да се нада у великој сензацији. Ипак, остаје утисак да су две репрезентације разочарале свет у једном од најоскуднијих, ако не и најоскуднијем полувремену на овогодишњем Мундијал у Катару.

42. минут - Коначно је неко запретио противничком голману, али ни то није било плод изигране акције, већ прекида. Нејмар је покушао из слободног ударца, лопта је закачила живи зид, променила правац, ипак није се дао преварити концентрисани Доминик Ливаковић.

33. минут - Ближи се крај првог полувремена, свет је очекивао спектакуларно четврфинале још увек актуелног вицешампиона света и фудбалске веле-силе, али за сада практично није добио ништа. Од фудбала ни Ф, Бразил не личи на себе, Хрвати су потпуно умирили темпо, затворили све путеве ка голу. За сада нити једна шанса из категорије великих на велелепном "Едјукејшн сити" стадиону.

30. минут - Иван Перишић се стуштио са левог бока, упутио снажана ударац, но лопта одлази преко гола који чува Алисон.

25. минут - Данило је први играч који је добио жути картон. Прошао је Јурановић са десне стране, а леви бек Бразила је неопрезно стартовао, па се чини да му је јавна опомена и премија у односу на оно шта је могло да се догоди.

24. минут - Каземиро је покушао са дистанце, али још једном одличан дефанзивни блок "ватрених". Корнер за Хрватску потом, међутим још једном без проблема опасност отклања одбрана номинално домаћина данас.

21. минут - Какав блок Јошка Гвардиола! Распалио је Винисијус, али феноменална реакција младог хрватског штопера коме се прогнозира блистава каријера.

16. минут - Прелепи кадрови из земље у којој се игра најлепши фудбал, погледајте са колико страсти се само прати овај меч у Бразилу.

13. минут - Одлична лопта у петерац Мариа Пашалића, али Иван Перишић лоше захвата лопта и прва шанса на мечу одлази у неповрат за ватрене.

12. минут - Увертира утакмице протиче у знаку "кариока". Титеови изабраници контролишу посед, Далић је повукао дубоку своју задњу линију, и већ је јасно да ће Хрватска своју шансу вребати из контра напада данас. За сада без већих узбуђења пред голом било које од ове две националне селекције.

5. минут - Бразилци први прете, Винисијус је покушао ударцем са дистанце, али без проблема за можда и најбољег репрезентативца ватрених на овом шампионату - Доминика Ливаковића.

1. минут - Меч је почео! Хрватска ће покушати први пут у историји да савлада Бразил. "Кариоке" јуре своје 9. полуфинале у историји и играју за икону ове земље - легендарног Пелеа, који се налази у тешком здравственом стању.

САСТАВИ: ХРВАТСКА - БРАЗИЛ

Познато је и за којих 11 играча су се определили Далић и Тите. Селектор ватрених промешао је карте. Борна Соса се вратио на место левог бека након што је због повреде пропустио меч са Јапаном. Бруно Петковић после бледог издања против "самураја" се преселио на клупу, док ће Андреј Крамарић заиграти у шпицу "коцкастих", а Пашалић као велико изненађење почиње на десном боку. Са друге стране, Бразил без промена у односу на меч осмине финала. У нападу очекивана велика четврока - Нејмар, Ришарлизон, Винисијус, Рафиња.

УОЧИ МЕЧА

Бразил је у понедељак плесао самбу по травнатој површини "974" стадиона у Катару. Било је то најбоље издање овог јужноамеричког тима на овогодишњем Мундијалу, а Јужна Кореја прегажена је већ у првом полувремену.

Титеови изабраници на велики одмор су отишли са убедљивих 4:0, док је ривал потом успео само да постигне почасни погодак у другом.

Разигране кариоке су на врху Фифине ранг-листе, а њихов европски ривал данас је дванаестопласирана Хрватска, екипа која, баш попут свог ривала, такође пуца од самопоуздања.

Изабраници Златка Далића су показали да су тим који је тешко победити и фрустрирали су многе противнике својом вештином да сваки нокаут меч извлаче до самог краја.

И као финалисти Светског првенства 2018. знају како да играју и наступају у утакмицама под високим притиском.

Познато је да су Хрвати одиграли три рунде продужетка у нокаут фази на путу до тог финала Светског првенства у Русији, док су ове године савладали Јапан на пенале у осмини финала.

Једноставно, Далић је изградио један нови идентитет, и са правом добио репутацију специјалисте за трилер завршнице и игру на резултат. Међутим, овога пута наспрам себе имаће фудбалске мађионичаре, пре свега - Ришарлизона и Нејмара.

Ришарлизон, најбољи стрелац Бразила на турниру до сада, уживао је у још једној доброј утакмици против Јужне Кореје, постигавши свој трећи гол у исто толико утакмица. Нејмар из Пари Сен Жермена вратио се након повреде у групној фази да би одиграо импресивну представу против Азијата, а све је српемно да и данас истрчи на терен.

Иако Бразил све наде полаже у офанзивни арсенал, који има задатак да пробије дисциплиновано задњу линију "ватрених" нападачким духом, они се такође могу ослонити на Ливерпуловог Алисона на голу и Тјага Силву из Челсија у центру одбране.

Селектор "ватрених" Златко Далић на мечу против Јапана није могао да рачуна на Борну Сосу због болести и Јосипа Станишића због повреде. Соса би требало да се врати у тим за Бразил, док Станишићево учешће на мечу није сигурно.

Далић највероватније неће правити много промена у односу на тим за Јапан, а Лука Модрић и Матео Ковачић су у опасности да ако се Хрватска пласира у полуфинале пропусте тај меч уколико добију жуте картоне.

Селектор Тите је и дефинитивно остао без Габријела Жесуса и Алекса Тељеша до краја Светског првенства због повреда, док и даље има наде да на првенству заигра леви бек Јувентуса Алекс Сандро.

Едер Милитао, Фред и Бруно Гимараеш имају жуте картоне и ако добију још један пропустили би евентуалну полуфиналну утакмицу.

Хрватска је до сада на овом турниру примила само два гола, али је лако могло бити и више да је Белгијанац Ромелу Лукаку успео да заврши било коју од својих сјајних шанси у последњој утакмици у групи.

Бразил је непоражен против Хрватске у претходне четири утакмице. Ако наше комшије данас прекину ту црну серију, ући ће у своје истоирјско треће полуфинале Мундијала.

Подсетимо, након што су 1998. завршили на трећем месту, 2018. су били другопласирани, а победа над Бразилом би им омогућила да сањају да ће овога пута проћи до самог краја.

Али они се боре против најуспешније нације у историји овог спорта. Ако "кариоке" тријумфују, ући ће у полуфинале по девети пут, нешто што још нико, никада, није успео.

И, ако је петоструким шампионима био потребан било какав подстицај да теже ка шестој титули света, хоспитализација Пелеа је послужила да њихову земљу, њене навијаче и играче повеже у једну молитву за освајање Светског првенства за легенду.

Победник четвртфинала Бразил - Хрватска играће са победником фудбалског класика који почиње од 20 часова, између Аргентине и Холандије.

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17