ХРВАТСКА КРОЗ ДРАМУ ДО ЧЕТВРТФИНАЛА! Јапан умало скинуо још један велики фудбалски скалп, "ватрене" спасила бела тачка!

В.М.П.

05. 12. 2022. у 19:04

ФУДБАЛЕРИ Јапана и Хрватске одиграли су драматичан меч у осмини финала Светског првенства у Катару. Након резултата 1:1 и 120 минута борбе на "живот и смрт", пенал лутрија одлучила је да "ватрени" иду у велико четвртфинале Мундијала.

ХРВАТСКА КРОЗ ДРАМУ ДО ЧЕТВРТФИНАЛА! Јапан умало скинуо још један велики фудбалски скалп, ватрене спасила бела тачка!

Увертира утакмице протекла је баш онако како се и очекивало. Селектор Моријасу се одлучио за дефанзивну поставку, ниски блок, фанатичан приступ, и вребао је шансу преко контри.

Хрватска је имала више лопте у ногама, али није успела да створи конкретну прилику пред голом Гонде.

Комшије су се поново мучиле у фази напада и органзацији игре, баш како је то било и у мечевима против Белгије и Марока, утакмицама које су показале да овај тим нема ону магију у ногама, као онај од пре четири године у Русији.

Било је то 40 минута затишја, које је уследило пред велику буру која је задесила Хрватску у последњих пет минута првог полувремена.

Прво велика шанса за популарне "плаве самураје". Сјајна акција Јапанаца, пар феноменалних дриблинга, лопта је дошла до Камаде, он је заломио једног играча, наместио се на шут, могао је да бира где ће послати лопту, али нападач Франкфурта ју је послао изнад гола који чува Ливаковић. Пропала је највећа шанса у дотадашњем делу меча.

А онда, шок за још увек актуелног вицешампиона света. Играо се 44. минут и храбри "самураји" долазе до вођства.

Један наизглед безазлен центаршут, лопта након карамбола у казненом простору долази до Маеде, а овај је закуцава у мрежу ватрених за ерупцију одушевљења Азијата на трибинама "Ал Џануба".

Са тим резултатом се отишло на одмор, а по повратку, тренутак који је потпуно променио ток меча, и тактичке поставке двеју селектора.

Право ниоткуда, центаршут Ловрена, и Перишић у свом стилу главом шаље лопту у мрежу. Херој националне селекције Хрватске је поново био најбољи, када је било најпотребније, на великој сцени.

Од тог момента потпуно се отворио меч, Мориасу је подигао задњу линију, Јапанци су кренули храбрије у напад, али је то оставила простора и Далићевим изабраницима.

Шансе су се низале на обе стране, а само су нестварни рефлекси чудесног Гонде и Ливаковића били заслужни за то што су први пут на првенству у Катару виђени продужеци.

Оно што се тамо десило, могло би се описати само једном реченицом, "Фанатична борба Јапанаца на живот и смрт, и вицешампион који кружи око гола најпријатнијег изненађења Мундијала".

Деловало је да су и Далић и Моријасу задовољни тим исходом. Меч је по први пут у Катару стигао и до пенал серије.

Становници Земље излазећег сунца веровали су у сензацију, да ће њихов тим скинути "скалп" још једном фудбалском великану. Ипак, један човек био је ту да им поквари снове о четвртфиналу, био је то сјајни Доминик Ливаковић. Голман загребачког Динама скида шут прво Минамину, па онда и Митоми, и било је јасно, Хрватска наставља свој пут.

Самураји, који су побрали симпаије великог броја неутралних љубитеља фудбала пакују кофере, и уздигнуте главе напушта планетарну смотру на Блиском истоку.

ЈАПАН - ХРВАТСКА 1:2

СТАДИОН: "Ал Џануб"

СУДИЈА: И. Елфат (САД)

САСТАВИ:

Хрватска: Ливаковић, Баришић, Гвардиол, Ловрен, Јурановић, Брозовић, Модрић, Ковачић, Перишић, Крамарић, Петковић

Јапан: Гонда, Томијасу, Јошида, Танигучи, Ито, Нагатомо, Ендо, Морита, Доан, Маеда, Камада

ПЕНАЛ СЕРИЈА

4. ПЕНАЛ ХРВАТСКА: Готово је! Пашалић прецизан, Хрватска је у четвртфиналу Мундијала.

4. ПЕНАЛ ЈАПАН: Кошмарна пенал серија самураја. Сада је и Маја Јошида промашио.

3. ПЕНАЛ ХРВАТСКА: Ливаја погађа стативу! Јапан је још у животу.

3. ПЕНАЛ ЈАПАН: Погађа Асано, одличан пенал бившег играча Партизана.

2. ПЕНАЛ ХРВАТСКА: Брозовић непогрешив!

2. ПЕНАЛ ЈАПАН: Ливаковић поново брани! Митома је сада пропустио велику прилику.

1. ПЕНАЛ ХРВАТСКА: Гол! Прецизан Никола Влашић!

1. ПЕНАЛ ЈАПАН: Такуми Минамино промашује! Катастрофалан старт Јапанаца. Лош ударац, по средини гола, Ливаковић је лагано прозрео намеру Минамина.

18:35 - Изабрана је и страна, шутираће се испед јапанских навијача, а први ће извођењу једанаестерац приступити управо "самураји".

ДРУГИ ПРОДРУЖЕТАК

120 + 1 - Елфат свира крај! Након 120 минута борбе на живот и смрт овај супер-узбудљиви меч одлази у пенал серију.

120. минут - Ловро Мајер је опробао ударац са дистанце, али без опасности по гол Гонде. Секунде нас деле од пенал серије.

113. минут - Још само 7 минута до пенал серије. Делује да би обе екипе биле задовољне тим исходом. Нико се не усуђује да крене одважније ка голу ривала. Фанатична борба Јапанаца, и вицешампион који кружи око гола најпријатнијег изненађења Мундијала.

105. минут - Амерички арбитар свира почетак другог продужетка.

ПРВИ ПРОДУЖЕТАК

105 + 2 - Елтаф свира крај првог продужетка, још само 15 минута деле љубитеље фудбала од посластице, пенал серије која ће одлучити ко ће у четвртфинале Мундијала. Какав драматичан меч, посебно за наше комшије и све оне у Земљи излазећег сунца.

105. минут - Страшан ударац! Повукао је са своје половине Митома, откровење Грема Потера са почетка сезоне у Брајтону, али Ливаковић добро постављен брани његов ударац. Митомина магија и свеже ноге могле би да буду кључне у финишу овог драматичног меча.

98. минут - Без узбуђења на почетку првог продужетка, у овом тренутку излази Лука Модрић са терена, уместо њега у игри сјајни Ловро Мајер. Далић се одлучио да повуче и Матеа Ковачића, у игри је далеко офанзивнији Никола Влашић. Креће селектор "ватрених" на све или ништа.

92. минут - Корнер за Јапан, добро изведен, Танигучи туче главом, али непрецизно.

91. минут - Главни арбитар показује да први продужетак може да почне!

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

94. минут - Елтаф свирај крај првих 90 минута! По први пут на светском првенству у Катару, гледаће се продужеци, који ће одлучити ко ће поћи путем четвртфинала Мундијала.

90. минут - Четврти судија показује да ће се играти још 4. минута надокнаде.

86. минут - Поново прете Хрвати. Перишић шаље савршен центаршут, тачно на главу Пашалића, али његов покушај одлази поред гола Гонде.

82. минут - Одлично одолевају и даље Јапанци пред налетима великог фаворита, период у коме су се ослободили великог притиска, следи велика драма. Подсетимо, вредност репрезентације Хрватске, по специјализованом сајту Трансфермаркт је 377 милиона евра, а јапанске селекције 154 милиона.

76. минут - Разорна левица Перишића је севнула са 18 метара, умало да фудбалер Тотенхема сада направи велики преокрет, али остаје 1:1.

66. минут - Нова велика прилика! Крамарић је шутирао, лопта је закачила неког од јапанских играча, лопта долази тачно на главу Анте Будимиру, али је он катастрофлано захвата. Све пршти сада на "Ал Џануб" стадиону. Фанатична борба на "живот и смрт" две екипе, страшна атмосфера и на трибинама!

63. минут - Сјајан ударац Луке Модрића, али чудесна параде сада Гонде, страшан темпо у овом делу меча, све се отворило након гола Перишића, голмани спашавају своје тимове.

58. минут - Умало одмах да узврати Јапан. Ендо је пуцао под пречку, али чудесна одбрана Ливаковића.

56. минут - Гол за Хрватску! Право ниоткуда, центаршут Ловрена, и Перишић у свом стилу главом шаље лопту у мрежу. Херој националне селекције Хрватске је поново најбољи, када је најпотребније, на великој сцени. Погледајте његов шести гол на Мундијалима, кликом ОВДЕ.

46. минут - Елфат означава почетак другог полувремена и одмах прва претња! Даичи Камада је покушао са близу 20 метара, снажан ударац, али лопта одлази преко гола.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 +3 - Главни арбитар свира крај првог полувремена. Фанатични "самураји" корачају ка новој сензацији.

44. минут - Гол, гол, гол! Јапан води 1:0, Маеда закуцава лопту у мрежу Ливаковића, вице-шампион Европе на копцима! Снимак гола можете видети кликом ОВДЕ.

41. минут - Велика шанса! Сјајна акција Јапанаца, пар феноменалних дриблинга, лопта долази до Камаде, он залама једног играча, намешта се на шут, могао је да бира где ће послати лопту, али нападач Франкфурта је шаље изнад гола. Пропала је највећа шанса у досадашњем делу меча.

32. минут - Ближимо се завршници првог полувремена, Хрватска за сада потпуно безопасна. Комшије се муче да пробију дефанзивни бедем фанатичних Јапанаца. Укупно три покушаја, једна добра прилика, исто колико су имали и "самураји", из за сада јединог шута који су упутили ка голу Ливаковића.

25. минут - Потпуно очекивани сценарио. Моријасу се одлучио за дефанзивну поставку, ниски блок, фанатичан приступ, и вреба шансу преко контри. Хрватска има више лопте у ногама, али без било каквих конкретних прилика пред голом Гонде.

16. минут - Појавила се и она, најпознатија хрватска навијачица Ивана Кнол поново је привукла пажњу, све очи упрте су у њу, на терену тренутно мало дешавања.

13. минут - Још једна опасна ситуација пред голом Ливаковића, Маеди је неколико сантиметара недостајало да захвати лопту након одличног додавања, много среће за Хрвате сада.

8. минут - Ау каква сада прилика за ватрене! Иван Перишић је шутирао из казненог простора, али сјајна одбрана Гонде. Одличан почетак меча, ово обећава.

3. минут - Прва шанса на мечу већ! Пад концентрације одбране Хрватске, Танигучи је покушао главом са свега 6,7 метара, Ливаковић би био немоћан, али шут одлази мало пред стативе.

1. минут - Меч је почео!

14:45 - Сада и дефинтивно, Далић без два важна играча у стартних 11. Хрватска почиње меч без сјајног Борне Сосе на левом беку, и без Марка Ливаје у шпицу. Ево за које саставе су се одлучили селектор "ватрених" и селектор "плавих самураја".

УОЧИ МЕЧА

Порушивши све квоте и предвиђања пре турнира, Јапан је прошао у осмину финала као победник групе Е захваљујући победи од 2:1 над Шпанијом у четвртак.

Тиме су постали тек трећа нација у историји Светског првенства која је победила у две различите утакмице на једном турниру у којем су губили на полувремену, после Бразила 1938. и Западне Немачке 1970.

Ови преокрети су дошли у великој мери захваљујући тактичкој генијалности селектора Хајимеа Моријасуа, и његовом нестварним изменама, а чак четири гола Јапана до сада су постигнута кроз доприносе играча са клупе.

Рицу Доан је два пута као "џокер" улазио, скинуо "скалп" прво "панцерима", па "црвеној фурији" и тако постао херој Земље излазећег сунца.

Са друге стране, другопласирана у 2018. години, Хрватска је до сада била неубедљива, али реми без голова против Белгије у четвртак био је довољан да се квалификују као друга из групе Ф, и то као непоражена.

Тањуг/АП

Селектор Златко Далић признао је да је његова екипа имала "срећу" против Де Брујнеа и дружине, јер су показали бледу игру, посебно у првом полувремену, где по други пут на турниру ниједна екипа није успела да погоди оквир гола пре одласка на одмор.

То је био и њихов други реми без голова, у три утакмице колико су одиграли у Катару. Хрватска је у само два од својих 13 претходних мечева на светским првенствима пропустила да затресе мрежу ривала, пре него што је дошла на Блиски исток.

У оба претходна издања у којима су прошли групу, "ватрени" су стиги до четири најбоље селекције, тако да постоји богато наслеђе, али и велика очекивања, као и притисак који на својим плећима носи ова група играча.

Обично има доста драме на путу наших комшија ка каснијим фазама Мундијала, пошто су три од њихове последње четири нокаут утакмице на Мундијалима отишле у продужетке. Посебно занимљиво јесте да су у све три јурили резултат, пре него што су на крају правили историјске преокрете.

Далић се суочава и са великим проблемима у припреми утакмице, а чак три играча су неизвесна за данашњи мегдан.

То су стартни леви бек Борна Соса, коме је Борна Башић, мајстор прекида Глазгов ренџерса, алтернатива. А уз Сосу, неизвестан је и наступ голмана Иванушеца, као и Кристијана Јакића.

Данашњи ривали су се до сада састали два пута на Мундијалима. Први пут у Француској 1998. године када је Хрватска славила минималним резултатом и други пут 2006. године у Немачкој када је утакмица завршена најнепопуларнијим резултатом 0:0.

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: "Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса'' (ВИДЕО)

"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама нашег чувеног типстера и његових гостију.

22. 03. 2024. у 16:01

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)

Кошаркашка репрезентација Србије је изгубила финале Светског првенства од Немачке, а на том мечу, као и на свим почев од друге фазе Мундобаскета, није могла да рачуна на Боришу Симанића. Он је изубио бубрег услед ударца добијеног на утакмици са Јужним Суданом, а управо се Симанић побринуо за невероватну сцену ове среде.

28. 03. 2024. у 21:39