БАШ МОЋНА ФРАНЦУСКА: Килијан Мбапе плесао, пао рекорд Зидана, Аустралија осетила силу шампиона

22. 11. 2022. у 22:01

РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ Француске данас су са "ореолом" изразитог фаворита ушли у утакмицу првог кола групе Д на Мундијалу где их је чекала гладна екипа Аустралије. На крају "триколори" су са 4:1 поразили ривала и тријумфално су кренули у одбрану светског трона.

ФРАНЦУСКА - АУСТРАЛИЈА 4:1

Стадион: "Ал Џануб"

Гледалаца: 40,000

Судије: В.Гомеш (Јужна Африка)

Састави:

Француска : Љорис (Ц), Павар, Л.Хернандез, Упамекано, Конате, Чуамени, Гризман, Рабио, Жиру, Дембеле, Мбапе

Аустралија : Рајан (Ц), Еткинсон, Ровлс, Сутар, Бехих, Мој, МекГре, Ирвин, Гудвин, Леки, Ђук

Актуелни шампиона света десеткован повредама ушао је у меч против тоталног аутсајдера и већ после уводних 15 минута деловало је да ће се поновити сензација која је виђена на мечу између Саудијске Арабије и Аргентине.

Играо се 9. минут када је настао делиријум на стадиону "Ал Џануб". Повукли су "кенгури" контру по десном боку коју је на другој страни феноменалном кретњом без лопте испратио Крејг Гудвин и онда БУМ!

У пуном трку разорна егзекуција у рашље немоћног Уга Љориса. Деловало је да ће снови Аустралије о томе да могу да направе чудо, и скину скалп прваку света, постати јава.

Да мука буде још већа на све проблеме са повредама надовезала се и повреда стартног левог бека Дидијеа Дешана. Играч минхенског Бајерна је морао да напусти терен, а занимљиво уместо њега ушао је његов брат - Тео Ернандез.

И управо је он био тај који је креирао гол за свој тим и најавио велики преокрет. Играо се 26. минут, Ернандез шаље идеалан центаршут који је дочекао Адриен Рабио и главом спровео лопту у мрежу.

Већ у 32. Рабио у улози асистента, а Оливије Жиру стрелац. Мбапе је прошао по левом боку, одложио лопту за Рабиоа, а овај несебично проналази нападача Милана, коме није било тешко да постигне гол.

Искусни голгетер тако је престигао легендарног Зинедина Зидана, и постао најстарији стрелац у историји "триколора".

Покушала је Аустралија да парира ривалу у наставку и успевала је у одређеним моментима у тој намери, али онда на сцену ступа Килијан Мбапе.

Прво у 68. минуту погађа главом на центаршут Дембелеа, а потом и асистира Жируу три минута касније, и тако потпуно ломи отпор срчаног ривала.

Разлика у квалитету била је непремостива препрека, а Килијан Мбапе је плесао данас по травнатој површини. Држао је све конце игре свог тима, продорношћу и агилношћу ставио противничку одбрану на муке.

Деловало је да је могао и пет комада да постигне, али је недостајало мало боље концентрације у завршници. На крају, остало је 4:1, а баш моћа Француска тримфуално је кренула у одбрану трона.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

71. минут - Гол поново, 4:1 за Француску! Жиру поново тресе мрежу, Мбапе асистент. Не знају кенгури шта их је снашло сада.

68. минут - Сада је гол! Килијан Мбапе је стрелац! Сјајан скок француске супер-звезде, и прелеп гол главом од стативу. Дембеле је био тај који га је одлично пронашао у казненом простору ривала.

67. минут - Каква шанса! Гризман је шутирао, деловало је да је већ савладан Рајан, међутим са гол линије интервенише одбрана Аустралије.

60. минут - Поново Мбапе пропушта добру прилику. Невероватно како игра Оливије Жиру, штикла за свог младог сународника, била би ово нестварна асистенција да је Мбапе био мало концентрисанији у завршници.

58. минут - Нешто мирнији темпо утакмице. Француска чува лопту, али без било какве идеје да крене ка голу ривала. Овакав приступ игри би лако могао да им се обије о главу.

50. минут - Па какав би ово гол био! Поново је Ернандез прошао по боку, идеалан центаршут и онда маказице Жируа, распалио је по лопти која одлази поред гола. Ово би био најлепши гол шампионата да је Француз имао само мало више среће.

46. минут - Гомеш показује да се меч настави. Након страшних 45 минута следи друго полувреме битке у коју Аустралија улази осокољена тиме да је апсолутно парирала великом фавориту.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 + 2 - Статива! Много среће за Француску. Ирвин је главом шутирао и затресао оквир гола. Сјајно прво полувреме, три гола, преокрет и онда лудих завршних два минута у којима је лако мрежа могла још два пута да се тресе.

45. минут - Ау шта је сада промашио Килијан Мбапе. Па ово би могао бити један од највећих промашаја у историји светских првенства. Звезда ПСЖ-а се одлично кретала без лопте, савршен центаршут Гризмана, и онда са само пет метра удаљености Мбапе шаље лопту "небу под облаке". Нестваран промашај.

40. минут - Разиграла се Француска, Гризман је повука лопту у транзицији, пас до Мбапеа, овај проналази у срцу шеснаестерца Дембелеа, а талентовани играч Барселоне баш као и Жиру само три минута раније, лоше цени лет лопте и шаље је далеко од гола Аустралије. Остаје 2:1.

37. минут - Могао је Жиру сада и до другог гола, још један опасан напад актуелног шампиона, лопта је дошла до Оливијера, а он је лоше захвата, пропала је обећавају прилика да се већ сада трасира пут ка победи.

31. минут - Велики преокрет Француза! Мпабе прослеђује лопту до Рабиоа, он прелепо одлаже ка Оливијеу Жируу, а овај рутински шаље лопту по средини гола. Како су "петлови" експресно сломили отпор ривала.

26. минут - Гол за Француску! Одлична кретња Рабиоа, убацио се из другог плана везиста Јувентуса и одличним трзајем главом поравнао резултат на 1:1.

22. минут - Ау какав покушај! Умало да видимо најлепши гол овог шампионата. Мајкл Дјук је распалио из огромне удаљености, искоса, али његов пројектил је прозујао поред гола који чува Љорис.

21. минут - Очекивало се да ће Французи након примљеног гола кренути свим силама у напад, ипак првих десетак минута након вођства, "кенгури" одолевају, одличан дефанзивни блок, компакта одбрана, осећа се да ће Аустралија бити тврд орах за актуелног шампиона

.

12. минут - Нови проблем за Дешана. Сада се повредио Лукас Ернандез, фудбалер Бајерна напушта место левог бека, а занимљива ситуација уместо њега ће на терен његов рођени брат, Тео Ернандез, члан италијанског Милана.

9. минут - Гол, гол,гол! Делиријум у Катару, шамар актуелном шампиону, Аустралија води! Крејг Гудвин је сјајно пратио контру свог тима и крунисао је прелепим финишом за ерупцију одушевљења Аустралијанаца.

3. минут - Рајли МекГре је покушао оптимистично са преко 30 метара, ипак лопта одлази далеко од кола Уга Љориса.

1. минут - Меч је почео, Француска је извела ударац из угла и већ у првом нападу припретила. Мбапе се нашао у казненом простору ривала, али након свега само корнер. Управо он је и извео ударац из угла, ипак Аустралијанци отклањају опасност.

19:40 - Још смо 20 минута до почетка, навијачи двеју екипе праве фантастичну атмосферу на трибинама. Уживајте у прелепим кадровима расположених Аустралијанаца на стадиону "Ал Џануб".

19:00 - Изашли су и састави! Ево за које играче су се определили селектори двеју репрезентација.

УОЧИ МЕЧА

Бранилац титуле Француска је изразити фаворит за победу над Аустралијом у уторак упркос томе што је изгубила неколико кључних играча због повреде.

У суботу је нападач и овогодишњи освајач Златне лопте Карим Бензема морао да се повуче са турнира пошто је покидао мишић на тренингу.

Пол Погба и Н’Голо Канте, звезде тима који је освојио Светско првенство 2018, нису могли да путују у Катар. Кристофер Нкунку је био приморан да одустане од тренинга у уторак након што га је његов саиграч повредио.

Упркос овим повредама, француски тим поседује раскошан таленат и суви квалитет, а очекује се да ће Килијан Мбапе и Антоан Гризман предводити напад популарних "петлова" у Бенземином одсуству.

Пошто недостају Погба и Канте, менаџер Дидије Дешан ће вероватно тражити од Аурелијана Чуаменија и Адријена Рабиоа да заузму своје место у везном реду.

Два тима су се састала на последњем Светском првенству, а Француска је у групној фази тесно победила Аустралију са 2-1 захваљујући аутоголу и пеналу.

Француска ће се овога пута надати убедљивој победи. Али Аустралија ће настојати да црпи инспирацију из њиховог наступа 2018. против евентуалних победника турнира, а са клупе ће их водити искусни Грем Арнолд.

Ово је пети узастопни наступ на Светском првенству за аустралијски национални тим.

Међутим, "кенгури" тек треба да направе искорак, и из изађу из групне фазе пошто су 2006. године са својом „златном генерацијом“ стигли до осмине финала, у којој су били играчи попут Тима Кејхила, Марка Видуке и Харија Кјуела.

Аустралија долази на овај турнир са младом групом играча, жељних успеха и доказивања на великој сцени.

Неколицина има претходно искуство са Светског првенства, али већина је на свом првом Мундијалу икада, а девет њих је недавно представљало екипу до 23 године на Олимпијским играма у Токију.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО-СНИМЦИ