СРБИЈА УБЕДЉИВА ПРОТИВ ЛИТВАНИЈЕ: "Орлови" успешно полетели у "мисију" Еуро 2024

Александар Илић

24. 03. 2023. у 22:38 >> 22:39

ФУДБАЛЕРИ репрезентације Србије савладали су Литванију у 1. колу Г групе квалификација за Европско првенство (2:0) које се 2024. године игра у Немачкој.

СРБИЈА УБЕДЉИВА ПРОТИВ ЛИТВАНИЈЕ: Орлови успешно полетели у мисију Еуро 2024

Изабраници Драгана Стојковића Пиксија од старта меча контролисали су игру и питали се за све на терену.

Полушансу имали су гости на старту меча када је Јанкаускас пробао главом, а после је контрола меча била у рукама репрезентативаца Србије.

Почетну иницијативу "орлови" су крунисали у 16. минуту када је Костић искоса проиграо Душана Тадића, а он из срца шеснаестерца успео да затресе мрежу.

До полувремена је Александар Митровић имао две сјајне прилике, али није успео да их реализује. Најбоља је била она у 34. минуту када је Александар Митровић нанизао неколико противничких играча, био тако близу гола, али је био блокиран у пресудном тренутку.

У истом минуту накно корнера на волеј је шутирао Живковић, покушао је Марко Грујић да проследи ту лопту ка голу петом, погодио је спољни део стативу.

Опет је иста слика виђена на терену у другом полувремену. Прво спорадична полушанса за госте, а потом гол Србије.

Прелепа акција виђена је у 53. минуту. Добро је по левој страни повукао Александар Митровић, проиграо је Тадића, а он вратио из "мртвог угла" на петерац где је нападач Јувентуса, Душан Влаховић спремно чекао лопту за 2:0.

Прилику да дебитује у дресу репрезентације Србије добио је Лазар Самарџић, фудбалер који је на терену заменио Душана Тадића, свог идола. До краја су прилику да заиграју добили и Дејан Јовељић, као и Иван Илић.

"Спустили су ручну" наши фудбалери у наставку. Нису срљали напред по сваку цену. Задовољни су били победом од 2:0, те ће се за наредни дуел "орлови" припремати знатно растерећеније.

Србија ће у понедељак играти други меч групе Г, а противник ће "Под Горицом" бити репрезентација Црне Горе.

СРБИЈА - ЛИТВАНИЈА 2:0 (1:0)

(Тадић 16', Влаховић 53')

92' Опробао је ударац Сергеј Милинковић Савић, а пре тога и Лазар Самарџић, обојица су били блокирани.

90' Четири минута продужено је друго полувреме.

87' Дао је селектор Србије прилику играчима који представљају будућност репрезентације да у завршници искусе атмосферу на стадиону "Рајко Митић".

80' Андрија Живковић је уступио место Николи Миленковићу. Док је Дејан Јовељић ушао у игру уместо Александра Митровића.

75' Лепу прилику имао је Милинковић Савић. Одлично је Сергеја угледао Андрија Живковић, али везиста Лација није послао снажан ударац ка голу.

72' Душана Тадића заменио је на терену Лазар Самарџић, а уместо Саше Лукића на терену се налази Иван Илић.

65' Поново притисак Србије. Тадић по опробаном рецепту враћа у срце шеснаестерца, Живковић је био блокиран, потом из другог плана долази до лопте Душан Влаховић који је затресао мрежу, али је био у офсајду.

63' Душан Влаховић је место на терену уступио Сергеју Милинковић-Савићу.

53' ГОЛ! Душан Влаховић је одлично реаговао на проигравање Душана Тадића. Пре тога везисти Ајакса послао је лопту Александар Митровић. Он је потом пронашао Душана Влаховића на петерцу. Нападач Јувентуса закуцао је лопту у небрањену мрежу.

51' Право ниоткуда изашли су гости у контру. Черниш је додао до Јанкаускаса, који је са 20 метара шутирао, право у Вању Милинковић-Савића.

49' Имао је обећавајућу прилику за ударац Душан Тадић,наместио се, али није лепо захватио лопту, те су се Литванци одбранили.

46' Настављен је меч.

45' КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

44' Десети шут упутила је Србија ка голу противника. Митровић је тукао главом, био је изблокиран. Само корнер.

40' Навијачи су против Литваније добро попунили трибине и направили сјајну атмосферу. Нема сумње да је то дало додатни ветар у леђа играчима.

34' Лепа прилика за Александра Митровића. Нанизао је неколико противничких играча, био тако близу гола, али је био блокиран у пресудном тренутку. У истом минуту накно корнера на волеј је шутирао Живковић, покушао је Марко Грујић да проследи ту лопту ка голу петом, погодио је спољни део стативу.

29' Иницијатива Србије је све већа. Сада је Тадић проиграо Влаховића који главом шаље лопту изнад пречке.

28' Паолаискас је искористио додавање Голубицкаса, шутирао је тик изнад пречке голмана Србије. Доста среће за нашу репрезентацију.

24' Шутирао је и Грујић. Био је блокиран некадашњи играч Звезде и Ливерпула.

22' Опробао је ударац и Александар Митровић. Поново је добру лопту упутио Филип Костић. Ипак, није дошло до промене резултата.

16'ГОЛ! Србија већ води. Одлично проигравање Филипа Костића по страни, нашао је на средини једанаестерца усамљеног Тадића који постиће 21. гол у репрезентацији!

15' Андија Живковић је добро центрирао са десног бока, ишала је лопта на другу стативу, али су се некако одбранили гости. Ласицкас је отклонио опасност.

13' Имају фудбалери Србије лопту у својим ногама, а противник се у досадашњем току меча јако организовано брани.

7' Иницијатива Србије у овим тренуцима.  Притискали су "орлови" по боковима, али је голман Литваније успео да отклони опасност која је дошла након убацивања Митровића по десној страни.

4' Страхиња Павловић покушао је да проигра Душана Влаховића кроз средину, а на крају лопту је покупио голман гостију.

2' Јанкаускас је опробао ударац главом на додавање Јустаса Ласискаса, прошла је лопта лагано крај гола Вање Милинковић-Савића.

1' Утакмица је почела минутом ћутања за легендарног Синишу Михајловића који је преминуо након борбе са леукемијом.

УОЧИ МЕЧА

20.30 - Утакмица на стадиону Рајко Митић ускоро почиње. Трибине су пред почетак утакмице солидно попуњене, посебно источна и западна трибина.

19.30 - Фудбалски клуб Фулам огласио се поруком подршке "орловима" и нападачу Александру Митровићу.

18.45 - ПРЕТЊЕ СРБИЈИ! Селектор Литваније ударио по дефанзиви "орлова", па подсетио на Мундијал у Катару

18.25 - Фудбалери Србије одрадили су раније у току дана тренинг пред меч.

18.11 - Малишани са Косова и Метохије, из Гњилана, њих 150 кренули су аутобусима на утакмицу Србије и Литваније. Више о томе прочитајте у посебном тексту.

Србија - Литванија

Стадион: Рајко Митић

Судија: Лоренс Висер (Белгија)

Помоћници: Риен Ванзер, Тибо Нијсен (Белгија)

Србија: В. Милинковић-Савић - Ераковић, Гудељ, Павловић - А.Живковић , Грујић, Лукић, Костић - Тадић, Влаховић - Митровић.

Литванија: Барткус - Бенета, Гирдваинис, Кажуколовас, Ласицкас - Шимкус - Јанкуаскас, Голубицкас, Гинеитис, Черниш - Паулаускас.

Србија, као и навијачи "орлова" од 2000. године сањају одлазак на смотру најбољих европских селекција, а сви се надају да би управо састав Драгана Стојковића Пиксија могао национални састав да врати тамо где и припада.

Међусобни дуели

Србија и Литванија састајале су се до сада осам пута. Прва два дуела одиграна су 2005. године у квалификацијама за Светско првенство. Оба пута славила је наша репрезентација резултатом 2:0. Након трогодишwе паузе уследила су још два дуела у квалификацијама за СП, славила је Србија 3:0, а потом прву и једину победу уписала је Литванија. "Орлови" су били бољи и у Лиги нација 2018 (1:0, 4:1), а потом и годину дана касније у квалификацијама за Еуро (4:1, 1:2)

РЕЧ ТРЕНЕРА: Стојковић: Циљ је да играмо у Немачкој

- Све тече по плану и програму, класична стандардизација. Наравно да смо, поред тренинга који треба да нам послуже да будемо бољи, време искористили да разговарамо о свему. Потпуно сам задовољан. Атмосфера је одлична, момци су посвећени изазовима који следе и верујем да ће сутра показати све што можемо. Увек морате да имате неки циљ који је реалан. Ми стављамо испред себе циљ да желимо да играмо у Немачкој. Знамо да морамо ићи корак по корак. Квалификације смо за Светско првенство успели да завршимо на начин који заслужује похвале. Лигу нација смо завршили на првом месту, што значи да српски фудбал има квалитет. На Светском првенству смо имали једно клизање и пуцали смо, али смо промашили мету. Пред нама је нови изазов који се зове Европско првенство. Морамо ићи корак по корак. Оваква шанса не сме да се пропусти. Нема никакве разлике у квалификацијама. Са једне стране је била Доха, а сада је Немачка

Капитен Душан Тадић: Играћемо наш фудбал, нападачки.

-Тврда екипа, покушаће да затворе прилаз голу. Ми ћемо пробати да играмо наш фудбал, нападачки. Мислим да смо пребродили Светско првенство, да смо то оставили иза себе. Увек тежимо да будемо бољи. Имамо нови циклус. Очекујем да ће покушати да одбране свој гол и покушати преко контра напад. Покушаћемо да покажемо да смо бољи без обзира на то ко је са друге стране. Фокусирамо се на себе и то је то, закључио је Тадић.

РЕЧ ТРЕНЕРА ЛИТВАНИЈЕ, Јанкаускас: Није најбоље време за меч против фаворита групе

– Противник је веома јак, али пре или касније ћемо ипак морати да играмо са њима. Ово можда није најбоље време да се игра против фаворита групе. Наша сезона у А-лиги је тек почела и Срби ће имати више утакмица у ногама, јер скоро сви играју у јаким европским лигама. Међутим, ми не тражимо изговоре, имамо циљеве и идемо да се боримо. – рекао је Едгарас Јанкаускас.

ТАБЕЛА ГРУПЕ

БОНУС ВИДЕО: ТАЈНА НАЈВЕЋЕГ ФУДБАЛСКОГ СТАДИОНА НА СВЕТУ: Ово је листа ТОП 10 „храмова фудбала“

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: "Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса'' (ВИДЕО)

"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама нашег чувеног типстера и његових гостију.

22. 03. 2024. у 16:01