ЗВЕЗДА ПОБЕГЛА ПАРТИЗАНУ: Шампион ређа тријумфе, у најновијем - и један деби из снова

24. 07. 2022. у 22:56 >> 22:53

ФУДБАЛЕРИ Црвене звезде су у 3. колу Моцарт бет Суперлиге Србије као гости победили Младост у Лучанима са 1:2 (0:1) и тако на четири бода увећали предност у односу на највећег ривала, Партизан, који је у суботу доживео други кикс, и то у виду ремија с ТСЦ-ом.

Полусатна велика иницијатива црвено-белих, која је почела уз четири минута закашњењеа јер су њихови навијачи убацивали бакље на терен, донела им је и резултатско вођство.

После неколико уводних покушаја браниоца трона, а већ тада се утрчавањима иза супарничких редова истицао Марко Гобељић, управо се он и истакао у 14. минуту. Тада је, после одузете лопте домаћину, баш Звездин бек идеално центрирао с десног крила, а Милан Павков се одлично изборио за позицију и својим четвртим овосезонским поготком одушевио око 2-3.000 "делија".

Милан Павков слави гол против Младости / Фото: ФК Црвена звезда

Ипак, тај гол није превише уздрмао домаћине, који су се још неких десетак минута повијали пред притисцима фаворита, а онда заиграли далеко отвореније, а и на моменте боље. Ипак, отворен приступ фудбалу, ма колико за похвалу био, не иде без конкретности у нападу, а баш то је недостајало екипи Младости, која је у 5, 6 наврата претила Милану Борјану, не и ударцима који би му представљају велики проблем.

Пробали су Лучанци тако да наставе и у другом полувремену, али у њему је најпре заблистао Звездин џокер.

Момак кога је Дејан Станковић највише желео у овом прелазном року, досадашњи члан нишког Радничког и млади репрезентативац Србије, Стефан Митровић, добије прилику после великог предаха и недуго затим је искористио. Чим је заиграо за Звезду, почео је да улази из шансе у шансу, а једну од њих је и искористио, на асистенцију Александра Катаија с левог крила.

Па опет, велико вођство и грогираност ривала актуелни шампион није искористио да тада зада завршни ударац. Мало су "повукли ручну кочницу" изабраници Дејана Станковића, након што је њихов тренер с "делијама" славио Митровићев погодак, а то је храбри тим из Лучана умео да казни.

У 79. минуту, девет минута након што је семафор показао 0:2, опет се на њему десила промена, и то јер је Лековић искористио конфузију у Звездином шеснаестерцу (и асистенцију Јојића, те срећан по домаћине одбитак од Драговића) да матира Милана Борјана и његове колеге из одбране.

Уследило је десетак минута покушаја Младости да дође до изједначења, али одбрана шампиона није ни на трен попустила, док су играчи из офанзивног дела црвено-белог тима имали неколико прилика и да увећају вођство. Оно је на крају остало само у виду једног гола предности, но и то је било довољно да се оствари превасходни циљ шампиона на овом гостовању.

Крај! Младост Лучани - Црвена звезда 1:2

90' - Покушава Младост лоб-додавањима ка Бојовићу, али Милан Борјан спретнији, а и добро позициониран. Још два минута до краја...

90' - Играће се још четири минута.

90' - Још једна и то велика прилика за Звезду, Иванић је избио сам пред голмана домаћих, а Остојић му је одбранио шут с десне ивице петерца!

89' - Чим је ушао, млади Станковић је одлично шутирао са 20-ак метара, после једне интервенције домаће одбране, а голман Младости Остојић одлично се бацио у десну страну и спречио трећи гол Звезде.

87' - Управо Звездин Кангва излази сада, а мења га Никола Станковић, кога је тренер Дејан Станковћ прилично хвалио претходних дана.

86' - Ново повлачење за тело Звездиног играча, и нови жути картон. Овога пута је опоменут Дунђерски, јер је непрописно зауставио Мирка Иванића који је био у пуном налету, као да је почетак утакмице, а не њена завршница. Слободан ударац за госте с леве стране извео је Кангва, али прејако и превисоко.

85' - Краћи прекид меча, јер Звездин дефанзивац Родић лежи на терену после једног дуела.

82' - Катаи напушта терен, мења га Ибрахим Мустафа.

81' - Радовановић из Младости добија жути картон јер је рукама зауставио Катаија у Звездином контранападу

80' - Додатнмо се осоколила екипа домаћих, Лучанци су у новом солидном нападу, опет су изборили прекршај на левом крилу. Претходни пут су тако започели акцију из које су дали гол, овога пута - Звездина одбрана се боље снашла.

79' - Гол за Младост! Лековић, после гужве у Звездином казненом простору - резултат је 1:2 у корист црвено-белих!

78' - Сада жути картон и за Звездиног дефанзивца, Александра Драговића, јер је рукама направио прекршај над Радивојевићем десно од казненог простора гостију, код корнер заставице.

77' - Михајло Веснић добија жути картон јер је Звездиног резервисту, Александра Пешића, обргрлио рукама око струка.

74' - После 20-ак минута, припретио је и домаћин. Ипак, покушај Дунђерског после центаршута с десне стране, није баш био много тежак задатак за Милана Борјана.

71' - Две измене у Звезди. Пешић мења Павкова, који је учествовао и у акцији код другог гола, а Саного Кангу.

70' - Гол! Звезда води са 0:2 у Лучанима, новајлија Стефан Митровић даје гол после додавања Катаија с леве стране. Славе "делије" баш бурно, а слави с њима и Дејан Станковић - стиснуо је песнице и у ритму песме померао руке напред-назад.

68'  - Нови покушај шампиона Србије, и то Катаија с леве стране, и - нова интервеницја одбране која доводи до корнера. Лопта је на крају те акције стигла до Канге, који је опробао ударац са око 25 метара, но био је изблокиран.

66' - Изгледа да ће на терен Александар Пешић и Саного, које је Дејан Станковић позвао са загревања. У међувремену, Младост је имала корнер, који није искористила да створи шансу за изједначење.

63' - Прекид меча због повреда двојице играча Младости. Десило се то приликом корнера за Звезду, једног од ривала је оборио Ераковић, другог Павков, али обојица ће моћи да наставе да играју.

62' - Навијачи Црвене звезде су у Лучанима позвали оне којима је клуб с Маракане близак срцу да дођу на наредну "домаћу" утакмицу обучени у дресове вољеног клуба.

Делије, навијачи Црвене звезде, у Лучанима / Фото: ФК Црвена звезда

60' - У каквом је сада налету Звезда... Иванић је сада шутирао "из прве" са ивице казненог простора, у полу-контри, а лопта је прохујала тик изнад пречке гола Младости.

57' - После корнера с леве стране, млади Митровић који је често у центру пажње откако је ушао у игру, пробао је главом са око 14-15 метара, али био је тај покушај лак плен за одбрану Младости.

56' - Нова шанса за Звезду, Иванић је несебично хтео да упосли Митровића лево од себе, иако је можда могао и да шутира сам, а да то додавање не постане асистенција, побринула се одбрана Младости, која је лопту избацила у корнер.

54' - Прва шанса за Звездиног "џокера", младог Стефана Митровића. Добро га је проиграо Катаи, уследио је снажан ударац с десне стране, те одлична одбрана голмана Милоша Остојића.

52' - Одличан покушај Катаија главом, одбранио је то Остојић још лепше, а испоставило се да је Звездина десетка била у офсајду прилиом центаршута.

51' - Црвена звезда као да "додаје гас". Напада из минута у минут све конкретније, а последњи који је припретио је Гелор Канга, но његов центаршут с леве стране није баш био идеалан.

48' - Чак шести корнер за Младост, што није баш уобичајено за ривале црвено-белих у Суперлиги Србије, али, Лучанци заиста играју отворено од, отприлике, 30. минута, па и не чуди овај број удараца из угла.

47' - Чарке на терену после једног "ваздушног дуела, али су се врло брзо примириле. Бурно је и на трибинама, где "делије", као и на почетку утакмице, пале пиротехнику. Надамо се да је неће убацивати на терен као пре сат времена, јер је тада због тога каснио почетак меча.

Стефан Митровић / Фото: ФК Црвена звезда

46' - Прво полувреме је почело у 21.04, а друго у 22.07, и то уз измену: за Црвену звезду дебитује последње појачање, момак који је стигао из нишког Радничког, млади репрезентативац Србије, крило Стефан Митровић. Ушао је у игру уместо Букарија.

Пуне трбине у Лучанима на мечу Младост - Звезда / Фото: ФК Црвена звезда

Крај полувремена, Звезда води са 1:0 на овом гостовању у Лучанима. У првих пола сата шампион је господарио тереном, повео голом Милана Павкова, четвртим у сезони, али је завршница уводног дела меча била далеко равноправнија, јер се Младост ослободила притиска и далеко чешће претила гостима него у уводних 30-ак минута. У шутевима је однос 5:2 за Звезду (2:0 када се ради о онима у оквир гола), а у поседу лопте 65% наспрам 35% за госте из Београда.

44'  - Играће се минут судијске надокнаде.

41' - Непосредно пре и после покушаја Канге и Кангве по десном крилу, опет је припретила Младост. Први пут је то било у виду не баш идеалног центаршута с десне стране, а други пут уз прекршај над Драговићем. Дефнитивно се игра "спуштених гардова" у претходних десетак минута. Нема баш неких фудбалских бравура, али отворене игре, свакако.

39' - Трећа дефанзивна интервенција Катаија можда и довољно сведочи како се слика на терену у Лучанима променила. Младост све конкретнија, али пре свега храбрија.

36' - Покушао је домаћин и центаршутем Јојића с левог крила, из слободног ударца, и у наставку те акције с десне стране - а оба пута је Александар Катаи интервенисао главом. Ипак, Младост је успела да упути ударац, но покушај Радовановића са 20-ак метара био је прилично непрецизан.

34' - Мало се ослободила Младост Звездиног получасовног притиска. Све чешће су момци у плавим дресовима на супарничкој половини терена.

31' - Сусрет је настављен, а Звезда је припретила једном несвакдашњом за њу акцијом, дугим додавањем, но Дунђерски се пожртвовано бацио испред Катаија и главом вратио лопту свом голману.

30' - Судијски тајмаут, како би се актери меча освежили по прилично врућем времену.

27' - Букари је дефинитивно најбржи на терену, чак и кад падне - стигне до лопте пре ривала, али сада се после једне такве ситуације мало превише залетео, па му је лопта скроз побегла.

24' - Играње руком у Звездином казненом простору! Домаћини тврде да је то учинио Родић, судија - да је прво ударила у руку играча Младости, Бојовића... Лопта припада Звезди, Бојовић узалуд говори арбитру Живковићу "Па, погледајте снимак!"

23' - Утакмица је настављена. Сви актери који су и почели меч су опет на терену.

21' - Меч је прекинут, јер је Страхиња Ераковић остао без даха после судара с Милошевићем. Већ је мало боље, али мораће да му се укаже помоћ пре него што настави да игра.

18' - Брзо је Звезда извела свој напад, Букари је проиграо Катаија са 20-ак метара, додавањем у леву страну, а Звездина "десетка" одмах је шутирала, но - врло непрецизно. И врло високо.

17' - Покушала је домаћа екипа да дугачким додавањем проигра Јојића, али је он у солидној позицији - направио офанзивни прекршај, па лопта опет припада Звезди.

Милан Павков слави гол на мечу Младост Лучани - Звезда / Фото: ФК Црвена звезда

14' - Гол! Милан Павков за вођство Звезде (4. ове сезоне), и то на ниску асистенцију Гобељића с десне стране. Бројни навијачи црвено-белих, а има их бар 2.000, бурно славе.

13' - Не успева Младост да се дуже задржи с лоптом, врло брзо је одузимају гости...

10' - Двоминутна опсада гола домаћих. После Гобељићевог шута десио се и корнер, па покушај ниског центаршута Катаија, а онда ударац Кангве с леве стране. Лопта није ишла јако, али је за мање од метар промашила мету.

8' - Прв претња по једног од голмана. Букари се пробио по десној страни Звездиног напада, одбрана пробала да изабци лопту, али само је то урадила ка средишњем делу простора испред шснаестерца. Ту је утрчао с деснес тране Гобељић, који је пратио како се акција дешава, па је шутирао ниско, гађајући даљи угао и... прва интервенција голмана на овом мечу.

6' - Арбитар Александар Живковић се консултује с колегама да ли има потребе да опомене  жутим картоном домаћег играча Радовановића због прекршаја над Катаијем и... изгледа да нема. Меч се наставља.

3' - Звезда покушава продорима с бочним позицијама, али ни почетна акција, по дсеном крилу, а ни наредна, центаршут Катаија с леве стране, нису донеле никакво фудбалско узбуђење пред голом Младости.

1' - У 15. секунди Ђорић је пао у дуелу са Родићем у Звездином казненом простору, али се није чула судијска пиштаљка, нити су се домаћини превише бунили што није досуђен пенал

21.04 - Утакмица је почела са четири минута закашњења.

21.00 - Меч ће мало касније да почне јер су присталице Црвене звезде упалиле бакље, а онда неколико њих убациле на терен

19.57 - Нема шта, Дејан Станковић не планира да чека превише у Лучанима, послао је изузетно снажан састав од првог минута на терен, једанаесторку коју у шпицу предводи Милан Павков, док ће иза њега бити трио у коме је новајлија Букари, те два најбоља играча Звезде, Катаи и Иванић.

19.55 - Ево и састава:

Младост: Остојић, Дунђерски, Милошевић, Веснић, Удовичић, Радовановић, Лековић, Јојић, Гордић, Жунић, Бојовић
Црвена звезда: Борјан, Гобељић, Ераковић, Драговић, Родић, Канга, Кангва, Букари, Катаи, Иванић, Павков

Имајући у виду да је у суботу било изузетно топло у Србији, поподневни дуел у Лучанима померен је за дан и који сат приде, како би се одиграо у нешто хуманијим условима. А биће одигран после другог кикса Партизана у Моцарт бет Суперлиги, који би Црвена звезда могла да искористи да, победом, овај викенд оконча одласком на четири бода предности у односу на црно-беле, и то после само три кола шампионата.

Уочи меча

Екипа са "Маракане" је била активна када су доласцу у питању током ове недеље. Клуб су појачали Александар Пешић и Стефан Митровић, а стратег тима из Љутице Богдана је открио да ли ће на њих рачунати у мечу трећег кола Моцарт Бет Суперлиге Србије.

- Сви смо на слатким мукама, али то је став Црвене звезде као клуба, да се расте из дана у дан, да се јача конкуренција на сваком месту и да се подмлади тим. То је наш природни пут и задовољан сам, а свакако да је добро бити на слатким мукама када имаш феноменалну групу играча која може да изнесе годину на леђима. На нама је само да направимо прави одабир. Што се тиче новајлија, можемо их очекивати на терену. Наравно, треба још који дан да се навикну на амбијент, рад и на оно што тражимо од њих. Митровић је у такмичарском ритму, ту нема проблема. Пешић је одиграо две пријатељске утакмице по 45 минута, после имао прехладу која га је одвојила од терена, а са нама је одрадио три тренинга. Свакако га можемо очекивати - рекао је Станковић.

Велика врућина и не баш идеални услови за игру би могли да утичу на квалитет утакмице, но тренер Звезда зна који је циљ екипе.

- Доста пута смо играли против Младости и они гаје специфичан начин фудбала. Доста покривају 1 на 1 по терену, не знам да ли се то променило ове године, можда мало мање раде директан пресинг. Поштујемо свакога, а време би могло да утиче на утакмицу, ритам, међутим, како нама, тако и њима. Ипак захвалио бих се на разумевању, јер смо успели утакмицу да одложимо да један дан, и да играмо у касном вечерњем термину. Сигурно неће бити вруће као што је требало да буде, а ми ћемо гледати да будемо на нашем нивоу. Звезда мора да иде на сва три бода, нема изговора и препрека да се дође до циља.

Мирко Иванић на мечу са Колубаром/FOTO: M. Vukadinović

Црвено-бели су одиграли и две пријатељске утакмице са нижелигашима, ривали су били Студентски град и Јединство из Сурчина, а на тим мечевима прилику су добили фудбалери који нису пуно играли у прве две утакмице првенства.

- Сваки пут кад нам време буде дозвољавало, одиграћемо утакмицу, али кад крене ритам недеља - среда, не верујем да ћемо имати простора за то. Гледаћемо да сви будемо здрави, биће простора и за ротирање током тих утакмица, јер желимо да одржимо висок ниво наступа, у сваком смислу.

"Имамо времена да одлучимо о евентуалним позајмицама"

Дотакао се и учинка Владимира Лучића и Ибрахима Мустафе који су одушевили на припремама.

- Видећемо што се тиче позајмица за њих, јер прелазни рок још траје и склапамо коцкице да то буде перфектан мозаик екипе која ће покушати да испише историју. Још причамо и има времена за коначне одлуке.

Звезда ће у трећем колу квалификација за Лигу шампиона играти против победника дуела Диделанж - Пјуник. Први меч у Јерменији завршен је победом шампиона Луксембурга од 1:0.

- Гледали смо мало утакмицу, јер смо у то време имали тренинг. До тад, нас чекају утакмице са Младости и са Радником. Када сазнамо ко је ривал, детаљније ћемо анализирати. Свакако да је огромна предност што ћемо до прве европске утакмице одиграти четири првенствена меча. Предност је и што је екипа на броју. Захвалио бих се директорима Звездану Терзићу и Митру Мркели, јер су одрадили одличан прелазни рок у правом тренутку за тренера, јер их имам све на броју пред почетак квалификација. Улогу фаворита не избегавамо, није то наш начин, али има времена до тога.

Искористио је прилику да изрази саучешће породици Радмановић, с обзиром на то да је Никола, бивши фудбалер Звезде преминуо пре неколико дана.

- Били смо саиграчи годину и по дана. Сећам се мојих првих припрема, зима, 1995. године, он је био у тој феноменалној генерацији играча и добрих људи који су ме прихватили равноправно. Много ми је жао, јер знам да је имао проблема са здрављем. Желео бих да изјавим саучешће његовој породици, а ми ћемо да чувамо лепе успомене на Рашу - закључио је Станковић.

БОНУС ВИДЕО: ТРЕНЕР ЗВЕЗДЕ ЗАДОВОЉАН: Станковић изнео утиске после убедљиве победе над Колубаром