НАТО "ПОМАЖЕ" БиХ УДАРОМ НА СРПСКУ: Шта се крије иза најава Столтенберга о подршци земљама које "угрожава руски утицај"

С. МИШЉЕНОВИЋ

01. 12. 2022. у 10:50

РАТ у Украјини је показао да је важно на време помоћи и подржати земље партнере које су изложене руском притиску и утицају.

НАТО ПОМАЖЕ БиХ УДАРОМ НА СРПСКУ: Шта се крије иза најава Столтенберга о подршци земљама које угрожава руски утицај

Бисера Турковић и Јенс Столтенберг, Фото АП

Босна и Херцеговина је важна за стабилност на Западном Балкану, као и за НАТО који је помогао да се заустави крвави рат, а још је присутан у БиХ. Желимо и даље да радимо са том земљом.

Овакву поруку послао је у уторак генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг, на крају сусрета шефова дипломатије држава чланица, а после сесије на којој су учествовали и министри из БиХ, Грузије и Молдавије. Говорећи посебно о БиХ, он је навео да је у циљу јачања отпора против руског утицаја кључно да се формира влада после избора и све што чини државу отпорнијом на стране утицаје.

- НАТО је опредељен да пружи подршку БиХ преко свог програма јачања капацитета и помогне у јачању безбедносних институција - указао је Столтенберг.

Из Републике Српске поручују да НАТО примењује исту матрицу виђену после избора пре четири године. А циљ је да се изврши притисак на институције РС током процеса формирања власти на нивоу БиХ како би се на кључна места довели НАТО играчи, пре свега из опозиционог блока у Српској, а да се притом истисне СНСД Милорада Додика.

Срђан Перишић, професор геополитике, каже, за "Новости", да је НАТО свестан да не може више да јача никакве војне капацитета у БиХ, па су се зато окренули политичкој игри:

- Између редова шаљу сигнале да могу да утичу на формирање власти и да су им погодни само они који подржавају улазак БиХ у НАТО, а то је опозициони блок из Српске, а не победници избора. Зато опет следи уцењивачки притисак на институције РС. У односу на пре четири године, сад имамо и фактор сукоба Русије и Украјине. НАТО намерава да заоштри однос према БиХ како би покушали да ту земљу увуку у савез. И идеалан моменат је формирање власти.

У БиХ, указују наши саговорници, одвија се сценарио сличан оном у Црној Гори која је постала чланица НАТО без референдума. Ту су о чланству одлучили политичари, а не грађани, иако је више од 80 одсто становништва било против.

- Када поручује да је Република Српска под руским утицајем и да представља руску тврђаву, НАТО мора да зна да је РС српска тврђава у БиХ - истиче Перишић.

Милорад Доди, Фото Д. Гаврић

Слободан Жупљанин, декан бањалучког Факултета за безбедност, каже, за "Новости", да НАТО жели да стави шапу на сваку тачку земаљске кугле за коју процене да је у њиховом интересу, а БиХ очигледно јесте.

- Уколико желе да уклоне било чији страни утицај у БиХ, зашто се прво НАТО не склони.

Република Српска им је јасно рекла да не жели у НАТО. Сарадња и партнерство није проблем. Бесмислена је теза из НАТО да желе јачи утицај у БиХ како би спречили неки наводни руски утицај. Па, Руса овде нема. Све претње које постоје у БиХ долазе управо од НАТО који је креирао климу подела - прво искреирају кризу, а онда желе да управљају истом - истиче Жупљанин.

РУСИ И КИНЕЗИ КАО ЧУВАРИ

СРПСКА треба да истраје на ставу о војној неутралности. НАТО је организација која иза себе оставља сиромаштво, крв, сузе... Треба пустити народима у БиХ да одлуче о војним савезима. БиХ треба да донесе одлуку, наравно, поштујући став Српске, а он је јасан - против уласка у НАТО и за неутралност - каже Жупљанин.

Он не искључује ни могућност да РС затражи да у саставу снага за стабилизацију и чување мира, а које су у БиХ, буду и војници из Кине, Русије, Србије, а не само Немци, Енглези, Аустријанци и Американци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)