МОЛИЛИ СЕ И У ДОБА ОСМАНЛИЈА: Црква у селу Рударе једна је од најстаријих православних богомоља у овом делу Србије

Игор Митић
Игор Митић

15. 05. 2023. у 16:50

ЦРКВА у лесковач- ком селу Рударе, посвећена Светој Петки Римљанки, једна је од најстаријих у овом делу Србије. Она је хиља- дама година имала велику улогу у очувању хришћанства. Због пространости и висине претпоставља се да је у давна времена била део манастира, а начин градње и делови фрескописа сведоче о томе да потиче из византијског периода.

МОЛИЛИ СЕ И У ДОБА ОСМАНЛИЈА: Црква у селу Рударе једна је од најстаријих православних богомоља у овом делу Србије

фото: И.Митић

- Поред ове цркве била су четири капитела и је- дан базис истоветни онима који су се могли видети и у Царичином граду, што нам говори да је она по- стојала и у време када је цар Јустинијан, у шестом веку, подигао град у бли- зини места свог рођења.

фото: И.Митић

Иако нема писаних трагова, помиње се да је црква обновљена 300 година касније и од тада је опстала до данашњих дана - почиње казивање старешина храма Саша Димитријевић.

Поједини подаци говоре да се црква налазила у близини неке рановизантијске насеобине.

Поносни на икону Свете Петке

Икона Свете Петке из овог храма има изузетну уметничку вредност и део је колекције црквених старина која се чува у епископском двору у Нишу. Сликана је на платну, каширана на дрвету, док је оков израђен 1862. године. Њен аутор није познат, а рестаурирали су је уметници Народног музеја у Београду средствима надлежног министарства

Први писани трагови о цркви појављују се 1445. године, у време најезде Османлија, који су

рушили храмове и забрањивали богослужења.

Несвакидашње фрескописање

Неке представе на зидовима цркве су веома ретке и имају изузетну вредност. Ту су и делови фрескописања из раног хришћанства, што се види по посебном стилу и начину рада, када су се за то користили живи креч, јаја и кравља или камиља длака. Дуго се мислило да је у олтарској апсиди лик Богородице Ширшаје, али се испоставило да се ради о Преподобној великомученици Параскеви - Римљанки. Ова пракса среће се у грчким црквама, али не и код нас.

Тако је од 1570. године Рударска црква постала једини духовни центар и место окупљања хришћана из Лесковца и околине. На овом месту су се састајали увек када је требало да донесу важне одлуке.

фото: И.Митић

Ту су се крштавали, венчавали и сахрањивали. Крај цркве, до почетка 19. века, налазило се и градско гробље, а поједини споменици из тог и ранијег периода очувани су и данас.

Храм у Рудару делимично је страдао за време аустро-турских ратова, па је обновљен 1799. године.

фото: И.Митић

- Због тога што је пукла по средини и била склона паду, цркви је 1902. године претила опасност да буде срушена. Санирана је после ратова, 1950. године, уградњом стега, што је зауставило пропадање храма, тако да он служи и данас - објашњава отац Саша.

Током обнове, пре више од 220 година, у поду цркве уграђене су две камене плоче и полукружни надвратник, са царских или анђеоских врата, за које се, гледајући орнаментику, може претпоставити да су део старог иконоста- са од гранитног камена, што је још једна од

потврда да је храм био на истом месту и у доба Византије.

фото: И.Митић

- Убрзо после обнове цркве Лесковчани су почели и изградњу конака коју су, судећи по натпису на греди о донатору прозора, завршили 1815. године. Овај двоспратни објекат, са два огњишта, подигнут је без ексера. Репрезентативни је примерак моравског стила, али му је потребна хитна и темељна обнова - додаје отац Марјан Ристић, који такође службује

у рударској парохији.

Две собе конака изгореле су у пожару 2007. године. Комплекс Рударске цркве је, од 1948. године, под заштитом државе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

У НАРОДНУ КУХИЊУ ДОСПЕО САМ ИЗ СВИЛЕ И КАДИФЕ: Прича Зорана Поповића, из Чачка, попут филмских о милионеру који је постао бескућник