НЕКАДА ЈЕ ГРАДИО НУКЛЕАРКЕ ПО СВЕТУ: Научник Раденко Стојаковић сад сву своју енергију даје родном Трстенику

С.БАБОВИЋ

14. 03. 2023. у 13:01

НУКЛЕАРНИ физичар мр Раденко Стојаковић (75), који је од 1978. изградио велику каријеру у САД, вратио се у родни Трстеник и решио да улаже у свој завичај. Уз благослов владике крушевачког Давида, финансираће комплетно осликавање Храма Свете Тројице у центру града, али се на томе неће зауставити, јер планира да помаже и талентоване ђаке и уметнике.

НЕКАДА ЈЕ ГРАДИО НУКЛЕАРКЕ ПО СВЕТУ: Научник Раденко Стојаковић сад сву своју енергију даје родном Трстенику

Foto:S.Babović

А како ће изгледати унутрашњост богомоље која је 120 година чекала живопис, многи посетиоци су могли да виде на изложби у Галерији Народног универзитета у Трстенику.

- Моја прва сећања на Трстеник су одлазак у ту цркву, јер је моја фамилија са још две имала храбрости да носи колач у цркву на сваког Светог Саву. Овде су ми сви сахрањени, у тој цркви сам се молио - каже за "Новости" мр Раденко Стојаковић. - После магистратуре сам се задржао накратко на факултету, потом сам радио у Институту "Винча", па отишао у САД.

Foto:S.Babović

Црква Свете Тројице у Трстенику

Тамо се прославио као изузетан инжењер у компанији "Џенерал нуклеар енерџи", где је радио деценијама. Градио је нуклеарке по свету, у Бостону био представник компаније, али када је фирма преселила седиште из Калифорније у Северну Каролину, инжењери нису били расположени за тај премештај. Тако Стојаковић одлази први пут у пензију.

- Размишљао сам о Абу Дабију, али ме је компанија 2008. поново ангажовала за посао у Кини, где сам живео и радио 10 година - прича Стојаковић. - Дошла је пандемија, вратио сам се у Србију и остао. Цркву сам увек помагао и у Америци. Сада сам у истој мисији: помажем цркву, али ми је план да помажем и талентоване ђаке и уметнике.

БЛАГОСЛОВ

ПРЕДСЕДНИЦА општине Милена Турк каже да је цео подухват Раденка Стојаковића велики благослов за Трстеник, а епископ Давид је на отварању изложбе подсетио колико је живописање драгоцено, а икона дар Божји и слика Царства Божјег. 

Први задатак је осликавање храма. За целих 1.200 квадрата, Стојаковић је спреман да само за мајсторске руке да око 90.000 евра. Ту су трошкови чишћења, струје, осветљења, озвучења. Процене су да ће се утрошити око 130.000 евра на цео подухват. У цркви сазнајемо да се размишља и о градњи библиотеке и ризнице! Ангажман уметника Јована Атанасковића, са супругом Наташом, који је осликао крипту Храма Светог Саве на Врачару, трајаће до три године.

- Први изазов је био направити одговарајући концепт, распоред фресака се прилагођава архитектури храма, уз поштовање иконографског програма. Изазов су били и технички детаљи око самог рада, постављање скела, подлоге, а део технологије је пренет из Храма Светог Саве. И почетак радова је посебан изазов, јер белина зидова уме да буде застрашујућа - каже Атанасковић.

Он ради само пигментним бојама као што се радило у средњем веку. Донатор је желео да на фрескама преовлађује класична златна боја, а ограниченија употреба данас врло популарне византијске плаве биће само један од елемената који ће композиције много разликовати од оних које се данас раде.

- Интересантно да је први пут управо господин Јован, који потиче из познате свештеничке породице, требало да ослика куполу цркве пре 30 година, али је стицајем немилих околности, цела идеја одложена - каже јереј Мирољуб Симеуновић, старешина Храма Свете Тројице.

ЗНАТИЖЕЉНИ ТРСТЕНИЧАНИ

РЕПРЕЗЕНТАТИВНА изложба Храма Свете Тројице има три целине и у Галерији НУ могуће је осим скица будућег иконографског програма видети и раније радове аутора, брачног пара Атанасковић, као и појединачне фреске.

- Изложба ће трајати до 24. марта, интересовање је изузетно, јер многи желе да виде како ће црква на крају изгледати - каже сликар Данило Вуковић, директор НУ. 

Црква је једна од најакустичнијих у Србији, а позната је и по звонику високом 33 метра, који има сатни механизам из 1927. Стари иконостас из 1848. чува се у трстеничкој цркви, као и онај који је око 1930. осликао Воја Трифуновић, академски уметник из Новог Сада. Док буду трајали радови, Храм ће бити све време отворен. У сваком тренутку верници ће моћи да посматрају рад живописца. Међу њима ће, извесно, највернији посматрач бити мр Раденко Стојаковић.

Уз све ове радове на светињи, уколико се комплекс старог хотела у центру града реституцијом врати Стојаковићима, Раденко размишља да га са братом и сестром поклони општини као задужбину да би се изградио изложбени простор, студио за уметнике, а од изнајмљивања локала финансирале би се стипендије за даровите Трстеничане. Каже нам да његови најближи имају потомке, али да он није имао среће да добије своје са супругом у Америци. Зато хоће да помогне деци у родном Трстенику. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024