СНАГЕ САД НЕЋЕ ШТИТИТИ УКРАЈИНУ? Ево шта предвиђа нови споразум који су потписали Бајден и Зеленски

Дејана Калинић
Дејана Калинић

13. 06. 2024. у 20:51

СЈЕДИЊЕНЕ Државе и Украјина су потписале споразум о гаранцијама безбедности који, према замисли Беле куће, треба да представља мост ка чланству Украјине у НАТО, јавља Ројтерс који је имао увид у документ.

СНАГЕ САД НЕЋЕ ШТИТИТИ УКРАЈИНУ? Ево шта предвиђа нови споразум који су потписали Бајден и Зеленски

Фото: AP Photo

Споразум су у Италији, где се одржава самит Г7, потписали председник САД Џозеф Бајден и Владимир Зеленски. Америка је 16 земља која је потписала такав споразум са Кијевом.

Документ не предвиђа никакве обавезе Вашингтона по питању примене својих снага у циљу заштите Украјине, као ни по питању финансија.

Споразумом је предвиђено да САД у наредних 10 година обучавају украјинске војснике, да се јача сарадња у области производње оружја и технике и унапреди размена обавештајних података.

Споразум о сарадњи у сфери безбедности, који је потписао Кијев са низом европских земаља, укључујући Велику Британију, Немачку, Француску, Канаду, Италију и Данску је у Украјини већ назван ‘гаранцијама безбедности’, иако о ‘гаранцијама’ у свим документима нема говора и оне у суштини не мењају ништа, рекла је раније портпарол руског Министарства спољних послова Марија Захарова.

Како је објаснила, у њима се само констатује оно шта се одавно дешава у пракси – велика војно-техничка и финансијска помоћ Кијеву.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: НАЈВЕЋИ ЗАТВОР У АМЕРИЦИ: Поглед изнутра на Ел Салвадор

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ ОТАЦ: Мина Совтић примљена у Ургентни у тешком стању - губила свест, није могла да комуницира па је то радила Аница Добра