БРИТАНСКО ИСТРАЖИВАЊЕ: Русија може да 'онеспособи' европске ваздухопловне снаге НАТО-а у случају да се САД уплету у сукоб са Кином

П. З. С. /eurasiantimes.com

13. 03. 2023. у 18:35

ВАЗДУХОПЛОВНИМ снагама Северноатлантског савеза (НАТО) недостају искуство, залихе оружја и инфраструктура за учешће у будућем ваздушном рату великих размера са Русијом. Преусмјеравање на копнену супериорност би подразумевало мукотрпне финансијске и политичке трошкове.

БРИТАНСКО ИСТРАЖИВАЊЕ: Русија може да онеспособи европске ваздухопловне снаге НАТО-а у случају да се САД уплету у сукоб са Кином

Фото: УСАФ твитер

Отприлике у време када су ови налази објављени у документу Краљевског института уједињених служби (РУСИ), Сједињене Државе су најавиле модернизацију две ваздушне базе у Румунији, указујући на то да академици и војни планери вероватно координирају своје акције.

Иако је вероватно да би надоградња ових база могла да буде намењена западним борбеним авионима који се разматрају за Украјину, пројекат је такође усклађен са препорукама материјалне и војне инфраструктуре у студији РУСИ.

Другачије речено, чак и ако се САД и Европа на крају одлуче да не наоружавају Украјину својим ловцима, радови у ваздушним базама и даље помажу НАТО операцијама против руских ваздухопловних снага у случају будућег рата између њих.

Министарство одбране САД (ДоД) најавило је изградњу нове платформе за утовар муниције и убојних средстава, нове рулне стазе, свежу инжењерску и комуникациону опрему, осветљење и навигациона помагала на аеродрому Михаил Когалницеану и бази Кампиа Турзи. Информација је поменута у тендерској документацији Пентагона.


КОРИСТИ СЕ ЗА БОРБУ ПРОТИВ ПОБУЊЕНИКА БЕЗ ВАЗДУШНИХ СНАГА

Западне процене предвиђају да ће Русија дугорочно остати „безбедносна претња” „агресивним недоличним понашањем”. С обзиром на преокупацију америчке војске Кином, они се плаше да се сами суочавају са Москвом.

Истраживање предвиђа још конкретнији сценарио: Русија координира свој напад на Европу током сукоба Кине са САД у западном Пацифику. Ово додатно смањује могућност и обим америчке војне помоћи, остављајући европским НАТО нацијама да се боре.

Занимљиво је да извештај приписује неспособност Европе и НАТО-а да спроводе „врхунске борбене мисије“ против „државних противника“ са „савременом копненом ваздушном одбраном и способностима за ударе дугог домета“ због деценија борбе против „мирнодопског air policing-а или блиске ваздушне подршке против побуњеничких група.”

-Да би обновиле стручност у врхунским борбеним мисијама, ваздухопловне снаге морају да смање дискреционе обавезе као што су противтероризам и међународна дипломатија, наводи се у РУСИ документу Џастина Бронка.

Фото: принтскрин јутјуб


СЛОЈЕВИТА ПРОТИВВАЗДУШНА ОДБРАНА РУСИЈЕ – ВЕЛИКА ПРЕТЊА

У раду се идентификују три главне рањивости европских НАТО ваздушних снага: мали број аеродрома са концентрисаним авионима и „ограничена заштићена склоништа“, која их чине лаком метом руских ракетних удара дугог домета, као и недостатак стручности и инвентара за извођење мисија Сузбијање непријатељске противваздушне одбране/уништење непријатељске противваздушне одбране (СЕАД/ДЕАД).

СЕАД/ДЕАД мисије су углавном потребне за Русију, која је успела да обори украјинске борбене пилоте који лете на само 15 стопа (око 4,5м). Ово је постигнуто његовим системом С-400, чије ракете имају уграђене активне трагаче у свом терминалном навођењу.

Прецизност је побољшана јер се ракете 'усмеравају' на мету од самог лансирања, док радари 48ИА6-1 'Подолет' обезбеђују навођење на средини курса. Системи противваздушне одбране и ракета земља-ваздух (САМ) С-400, С-300 (великог домета), Бук-М3 (средњег домета), Тор-М2 и Панцир (кратког домета) чине део руских преклапајућих и „слојевитих“ противваздушних батерија.

Европске ваздухопловне снаге НАТО-а имају ракете системе и бомбе као што су ГБУ-53/Б Стормбрејкер, СПЕАР 3 и ААРГМ-ЕР, млазњаци пете генерације попут Ф-35 и ловаца генерације 4++ као што су Дасо Рафале и Јурофајтер Тајфун.

-Међутим, све су то скупе способности које се морају користити у значајном броју и редовно обучавати и вежбати у обиму као део заједничких снага да би биле оперативно кредибилне, наводи се у извештају.

То подразумева огромне финансијске трошкове и широке економске мере, што резултира друштвено-политичким реперкусијама. То значи да ће Европа морати да пронађе излаз из фазе деиндустријализације и енергетске кризе због ембарга на куповину нафте и гаса од Русије након санкција.

Фото: Профимедиа/Shutterstock/Илустрација


УДАРИ РАКЕТАМА ДУГОГ ДОМЕТА И ОПЕРАЦИЈЕ ИЗ ДИСЛОЦИРАНИХ ВАЗДУШНИХ БАЗА


Рекавши да ће Русија постати значајна претња Европи у „временском периоду од три до пет година“, надолазећи рат би могао довести до тога да Москва понови своју стратегију надмоћних ракетних удара дугог домета, на начин на који је започела рат са Украјином у фебруару 2022.

Тако би руске крстареће ракете Х-101 или бродске ракете 3М54-1 Калибар могле да почну да погађају европске циљеве, онеспособљавајући њихове ваздухопловне снаге.

Решење је у дисперзији операција са мањих слетних трака и аутопутева. Али то избацује читав низ логистичких доктрина, техничких, тактичких, тренинга и дизајна авиона и техно-индустријских изазова којима су само шведске и финске ваздухопловне снаге успеле да овладају.

Фото Танјуг/АП

То што извесштај препоручује стицање ових способности да би се постигла ваздушна супериорност у односу на претње које су скоро једнаке као што су Иран и Русија, и даље одражава доминантну оријентацију на ваздушну моћ у западној војној филозофији.

Рат у Украјини окарактерисан је ракетама дугог домета, нападима беспилотних летелица и двобојима тешке копнене пешадије, оклопа и артиљерије, а значај копнене моћи истакао је начелник Генералштаба Уједињеног Краљевства, генерал Патрик Сандерс.

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ЛОВЦИ-БОМБАРДЕРИ ПОНОВО НА ЗАДАЦИМА: Снимци борбених активности посада у авионима Су-25

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

У ЊУЈОРКУ се данас одржава седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.

22. 04. 2024. у 16:14

Коментари (2)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а