ОТКУЦАВА И "ТИК-ТОКУ"! Ризик по америчку националну безбедност "долази" од пет кинеских компанија

Д. Вујичић

27. 11. 2022. у 08:11

АМЕРИЧКА Федерална комисија за комуникације забранила је ауторизацију неколико кинеских компанија, називајући их претњом по националну безбедност.

ОТКУЦАВА И ТИК-ТОКУ! Ризик по америчку националну безбедност долази од пет кинеских компанија

Фото Танјуг/АП

У минули петак је забрањена опрема за видео-надзор и телекомуникације које производе кинеске компаније "Хуавеј" и ЗТЕ, јер су по одлуци Комисије "претња националној безбедности".

У званичном извештају и налогу ФЦЦ-а стоји: "Радње које предузимамо у усвајању нових правила и процедура у складу су са директивом Конгреса у Закону о безбедној опреми из 2021. на основу стручног налаза да таква опрема представља неприхватљив ризик по националну безбедност".

Сходно томе, у извештају и налогу се наводи забрана све "телекомуникационе и опреме за видео-надзор коју производе "Хуавеј" и ЗТЕ (и оне њихових подружница и филијала)."

Поред тога још три кинеске компаније "Хитера", "Хиквижн" и "Дахуа" се такође суочавају са санкцијама за своју опрему док ФЦЦ "не одобри планове и мере ових ентитета које ће обезбедити да се таква опрема неће пласирати на тржиште и продавати "ради јавне безбедности, безбедности државних објеката, физички надзор над критичном инфраструктуром или друге сврхе националне безбедности."

Фото Танјуг/АП

Док се у САД још чека реакција из Пекинга на очигледни "протекционизам" америчких законодаваца, Бломберг подсећа и да је судбина кинеске апликације "Тик-ток" у САД и даље неизвесна.

Апликација "Тик-ток" нашла се под жестоким нападом унутар Демократске и Републиканске странке, док америчка администрација разматра предлог о дозволи за наставак рада апликације у Сједињеним Државама.

Два истакнута сенатора из Демократске и Републиканске странке најавила су да ће до краја месеца увести закон за забрану коришћења "Тик-тока" у Сједињеним Државама, усред страховања да је то кинески "алат за надзор", пренео је Блумберг.

"Не ради се само о садржају који отпремате на 'Тик-ток', већ о свим подацима на вашем телефону, другим апликацијама, свим вашим личним подацима, чак и сликама лица, чак и тамо где ваше очи гледају у ваш телефон", рекао је републиканац из Арканзаса Том Котон за Фок њус сандеј.

Котон је платформу назвао "једним од најмасовнијих програма за надзор икада, посебно за младе у Америци", саветујући Американце да избришу апликацију и набаве нови телефон.

СПОРАЗУМ ЗА ПЛАТФОРМУ

Бајденова администрација тражи безбедносни споразум како би "Тик-ток" наставио да ради у Сједињеним Државама. Предлог који разматра Бајденова администрација условиће да се сав кориснички саобраћај из САД усмерава преко сервера које одржава "Оракл корпорација", при чему ће овај други вршити ревизију алгоритама апликације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)