И ЛОГИКА "ДИГНУТА" У ВАЗДУХ: На бурној расправи у УН о диверзији на Северном току један и два - "разговор глувих"

Бранко ВЛАХОВИЋ, дописник “Вечерњих новости” - МОСКВА

02. 10. 2022. у 07:00

У САВЕТУ безбедности ОУН, на ванредној седници у петак, о диверзији на гасоводима "Северни ток један и два" свет је чуо оно што је знао - у питању је планирана диверзија!

И ЛОГИКА ДИГНУТА У ВАЗДУХ:  На бурној расправи у УН о диверзији на Северном току један и два - разговор глувих

"Северни ток 1" у Лубмину у Немачкој, Фото АП

Осим Руса нико није говорио ко би могао да "профитира" од напада. Западне земље су се заложиле за темељну истрагу "која може да траје јако дуго".

Василиј Небензја, руски представник у СБ УН, био је јасан и конкретан - диверзија на гасоводима је била од користи САД а никако Русији која је финансирала њихову градњу као ни земљама у Европи којима је гас потребан.

- Диверзију су извели "не обични терористи" јер они то не би могли да учине без помоћи држава - рекао је Небензја који је изразио уверење да ће Русија утврдити ко је организатор.

На другој страни представници Америке и Велике Британије у СБ ОУН су подржали да Данска, Шведска и Немачка спроведу истрагу диверзије на гасоводима. Заменик сталног представника САД у СБ ОУН Ричард Милс је казао да су они дубоко забринути очевидном диверзијом на гасоводима, "упозоривши" да се са истрагом не треба журити јер је важно да се установе чињенице. Слично је говорио и Брританац у УН Џејмс Каријуки.

Истог дана помоћник председник САД за националну безбедност Џек Саливан је унапред и без завршетка истраге рекао да председничка администрација САД није склона да сматра да одговорност за хаварију на гасоводима "Северни ток" сноси било која чланица НАТО-а. И амерички председник Бајден у петак је оценио да се ради о диверзији, али ништа није рекао о детаљима.

Фото АП

У време кад је био у току процес сертификације гасовода "два" администрација председника Бајдена само што није претила санкцијама Берлину. Касније је Бајден фебруара 2022. на конференцији после преговора са немачким канцеларом Олафом Шолцом казао да ако Русија уђе са тенковима у Украјину неће бити никаквог "Северног тока два". Диверзијом на руским гасоводима дефинитивно је прекинуто партнерство Русије и Немачке.

Остало је неспорно да стручњаци могу да утврде на којим местима је био постављен експлозив, које је био снаге и какву је он штету направио. У заједничком писму које су представници Шведске и Данске поделили сталним члановима СБ каже се да је снага експлозива била стотине килограма у тротиловом еквиваленту.

Шведска министарка спољних послова Ана Линде казала је да је важно да се расправља на основи факата. Али немогуће је утврдити ко је то направио а да се не крене у истрази од тога коме је то било потребно и ко ће од те диверзије профитирати. Тим логичним путем којим би кренуо сваки сеоски пандур који би хтео да распетља неки случај, западне службе не желе да крену јер би тако могли да дођу до газде у Вашингтону.

Фото Архива

Председник Путин је у петак у Кремљу на свечаном потписивању договора о присаједињењу Доњецке и Луганске републике као и Запорошке и Херсонске области Русији отворено казао да су диверзију извршили "Англосаксонци", конкретније Американци и Британци.

Директор Спољне обавештајне службе Русије Сергеј Наришкин тврди да Запад чини све да се скрију прави организатори и извршиоци тог међународног терористичког акта, али и да постоје чињенице које потврђују да су диверзију на руским гасоводима направиле западне земље.

Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев истиче да Русија има информације шта су западне службе раније радиле. Он је обећао да ће о томе обавестити ускоро јавност.

Руси су регистровали да су током септембра амерички војни хеликоптери летели над трасом гасовода укључујући и тачке где је 26. септембра дошло до експлозије.

Од диверзије ће велику штету имати не само Русија већ и Немачка, али очигледно да ће њено руководство радије плаћати скупљи течни гас из САД него да квари односе са Вашингтоном.

Фото АП

И док влада у Берлину немушто ћути расписали су се немачки листови унапред нападајући Русију. Таблоид "Билд" је оптужио Путинов специјални одред морске пешадије који је лоциран у Калињинградској области. Али ти капетанчићи који причају те бајке нису могли да објасне који би то био резон да Руси униште гасовод који су тек направили и који још званично није ни прорадио.

Како се може прочитати у руским медијима, Москва је свесна да ће Вашингтон сада правити велики притисак на Турску да прекине транзит гаса из Русије. Власти Холандије су повукле лиценцу компанији "Соут стрим транспорт" која је контролисала експорт "Гаспрома" у ЕУ преко Црног мора по "Турском току". У Москви објашњавају да то неће зауставити продају гаса, али се може догодити да западне компаније не буду хтеле да код редовног сервиса или ремонта гасовода продају резервне делове. У Амстердаму објашњавају да су повукли лиценцу због одлуке ЕУ која је донесена још пре осам година. Том одлуком се забрањује пружање услуга и техничке помоћи земљама под санкцијама.

Фото АП

Иначе "Турски ток" је пуштен у експлоатацију у јануару 2020. а кроз две цеви може да транспортује у југоисточну Европу годишње око 30 милијарди кубика горива. Купци тог гаса су Мађарска и Србија.

Европа сада може да добија гас из Русије само преко ове руте као и преко украјинске мреже гасовода. Наравно да је уз политичку вољу могуће разблокирати и гасовод "Јамал-Европа" који пролази преко Пољске. Ма колико може да звучи чудно све то више зависи од воље Вашингтона него од жеља руководства ЕУ.

Фото АП

Чекају да исцури

У САДАШЊИМ условима говорити о могућој поправци руских гасовода је преурањено. Данска енергетска агенција оценила је да је из "Северног тога" исцурило 778 милиона кубика, што је тродневна потрошња целе Немачке. Цеви ће моћи да се прегледају тек кад 2. новембра исцури цели гас.

Специјални руски брод за полагање цеви по дну, Фото ДПА

Против интереса Европљана

ПОЗНАТИ московски економиста Михаил Хазин каже да је диверзија направила велику штету Европљанима. Руски гасоводи су били "некаква нада" да ће се обновити гасни транспорт, што би утицало на смањење цене плавог горива.

Русија извози плин на исток

РУСКЕ компаније које се баве нафтом и гасом су се већ окренуле на исток. Осим "Снаге Сибира" трасе која је у погону реализоваће се пројекти "Снага Сибира-2" и плус гасовод ка Далеком истоку. "Снага Сибира" је капацитета 50 милијарди кубика годишње, а нови ток би требала да буде капацитета од 38 до 50 милијарди кубика, док би гасовод за Далеки исток био капацитета десет милијарди кубика. Разматра се могућност транспорта гаса у Индију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (4)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)