ПУТИНОВ УДАР НА ДОЛАР, ЗА ГАС ТРАЖИ РУБЉЕ: ЕУ би морала да замени 100 милијарди долара

Е. Б. Талијан

24. 03. 2022. у 08:10

РУСИЈА је одлучила да ће се одсад плаћање руског гаса за "непријатељске земље" обављати у рубљама, а неће прихватити "компромитоване" валуте, укључујући доларе и евре.

ПУТИНОВ УДАР НА ДОЛАР, ЗА ГАС ТРАЖИ РУБЉЕ: ЕУ би морала да замени 100 милијарди долара

Фото Shutterstock

Ово је јуче саопштио руски председник Владимир Путин на састанку Владе, истичући да ће наставити са снабдевањем плавим горивом у складу са обимом и ценом наведеном у уговору, а да ће се променити само валута плаћања.

Након ове Путинове наредбе, цена гаса за испоруку у априлу на холандском ТТФ чворишту скочила је за скоро 20,3 одсто, на 1.353 долара за 1.000 кубика. Руски председник је наложио Влади да изда одговарајућу директиву "Гаспрому" о изменама постојећих уговора. Министарство финансија и руска централна банка би требало у року од недељу дана да утврде процедуру по којој ће увозници плавог горива куповати рубље на домаћем тржишту. Бојан Станић, помоћник директора Сектора за стратешке анализе Привредне коморе Србије, објашњава да је то удар на долар као светску валуту, која се користи за куповину гаса и нафте.

- Уколико се купује у другој валути, то смањује могућност САД да финансирају свој буџет штампањем новца - прецизира Станић. - За Русију је то добро, јер ће државе које су на њиховој листи непријатељских, морати да купују рубље у банкама у Русији, а то значи да девизе улазе у њихову земљу. Други начин је да те државе рубље набављају на међународном тржишту девиза, што ће позитивно утицати на руску валуту. Тако ће се повећати њена вредност због скока тражње.

Европска унија годишње троши 200 милијарди кубних метара руског гаса. Претпоставимо повољну ситуацију, да ће земље ЕУ у просеку јефтиније моћи да пазаре овај енергент, за, на пример, 500 долара. У том случају би морале да замене 100 милијарди долара за рубље да би набавиле потребне количине плавог горива.

На листи непријатељских земаља и територија су оне које су увеле или су се придружиле санкцијама Русији. То су САД и Канада, државе ЕУ, Велика Британија, Украјина, Црна Гора, Швајцарска, Албанија, Андора, Исланд, Лихтенштајн, Монако, Норвешка, Сан Марино, Северна Македонија, као и Јапан, Јужна Кореја, Аустралија, Микронезија, Нови Зеланд, Сингапур и Тајван.

ТЕШКО ЋЕ НАМ ПРОГЛЕДАТИ КРОЗ ПРСТЕ

ПРОФЕСОР Економског факултета Љубодраг Савић каже да није оптимиста да ће ЕУ донети одлуку о изузећу Србије.

- Из изјаве Петера Стана могло би се закључити да неће бити проблема, али с обзиром на то да све чланице треба да се изјасне, може се претпоставити да део земаља неће дати сагласност - сматра Савић. - Постоји део ЕУ који притиска Србију да уведе санкције Русији. Сада ће, вероватно, ову ситуацију искористити да појачају притиске, с обзиром на то да се сукоб у Украјини компликује.

Као што су "Новости" већ писале, остају друга решења која се односе на могућност да Србија постане власник НИС-а. И у том случају Савић оцењује да би ЕУ тражила повод да притиска нашу земљу. Кад неко хоће да те кињи, како истиче, наћи ће начин да то уради.

ЧЕКАМО ИЗУЗЕЋЕ СРБИЈЕ И НИС ОД САНКЦИЈА

ЧЕКАМО и надам се да ће Европска унија изузети Србију и НИС из одлуке Европског савета о санкционисању компанија у већинском власништву руских фирми, односно "Гаспромњефта". Ако нам ту помогну, били бисмо веома захвални ЕУ. Уколико то не учине, онда морамо да тражимо нова решења и да разговарамо са нашим руским партнерима, јер не можемо да дозволимо да наш народ нема нафту и један једини дан.

Ово је јуче рекао председник Србије Александар Вучић поводом четвртог пакета санкција Европског савета према Русији, којим је под удар доспео и НИС, чији је већински власник "Гаспромњефт". Забрана трговине се односи на 12 руских фирми и на њихове подружнице које нису у ЕУ, али су у њиховом власништву директно или индиректно, већем од 50 одсто. Изван Европске уније, то је једино "Нафтна индустрија Србије". Посебно је неправедно што овим мерама Брисел забрањује увоз и извоз нафте на нашој територији, док својим чланицама то омогућава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024