БАЈДЕН ФОРСИРА ОБУЗДАВАЊЕ КИНЕ: Прва европска турнеја лидера САД у знаку обнављања веза са савезницима

Д. САВИЋ

10. 06. 2021. у 19:54

ОНО што је амерички председник Џозеф Бајден од уласка у Белу кућу истицао као спољнополитички приоритет број један - обуздавање главног ривала, Кине - црвена је нит и његове прве европске турнеје.

БАЈДЕН ФОРСИРА ОБУЗДАВАЊЕ КИНЕ: Прва европска турнеја лидера САД у знаку обнављања веза са савезницима

Фото Shutterstock

Бајден је још у фебруару на Минхенској безбедносној конференцији рекао да САД, Европа и Азија морају да "узврате економским злоупотребама и принуди кинеске владе", па се очекује да то поручи јаче лидерима Г7, ЕУ и НАТО у оквиру "обновљене америчке привржености савезницима и партнерима". Остварење намера није исто у новим светским оквирима, знатно другачијим од оних када је био потпредседник САД, у време Барака Обаме.

На првој станици турнеје, у Лондону, са водећим европским савезником, Великом Британијом, Бајден је потврдио нове, "специјалне везе". Али, после "развода" Лондона од Брисела, ЕУ с резервом прима препоруке америчког лидера да треба да буде "флексибилнија" око брегзитовског спора с Лондоном на граници Северне Ирске.

Током тродневног сусрета са седам "водећих демократија" (Г7) Бајден ће, после делимичног успеха постигнутог с Јапаном, Јужном Корејом и Аустралијом око "фронта" према Кини, покушати да их увери да раде с Вашингтоном на "обуздавању" Пекинга. Али, проблем је што се интереси чланица Г7, посебно европских, у вези са најмногољуднијом земљом не поклапају са америчким.

Тежак покушај стварања фронта САД, ЕУ, НАТО и Г7 против Пекинга

Та тема ће се посебно развити и током потоњег самита ЕУ-САД у Бриселу. ЕУ, истина, заузима чврст став према Кини, нарочито када се ради о Хонгконгу, Ујгурима, или људским правима, али он је тешко одржив када је реч о економској сарадњи. Кина је главни трговински партнер највеће европске економије, Немачке, па лидерима остаје само да покушају да конкуришу већ узнапредовалим кинеским инфраструктурним пројектима, посебно на истоку Европе.

За разлику од претходника Доналда Трампа, Бајден поручује приврженост савезницима у НАТО. Неколико водећих европских чланица НАТО, укључујући Британију, Француску и Немачку исказале су већ спремност да пошаљу војне бродове у Јужно кинеско море, како би ојачале америчке поруке Пекингу о "поморском праву", али то је далеко од спремности за озбиљнију војну конфронтацију.

Чак и у области технологије, где постоји највећа сродност у ставовима САД и ЕУ према Кини, тешко је предузети конкретне потезе, имајући у виду глобалну природу ланаца снабдевања.

Бајден у војној бази "Милденхол" / Фото АП

НЕ ТРАЖИМО СУКОБ СА РУСИЈОМ, АЛИ...

- МИ не тражимо конфликт са Русијом. Ми желимо стабилан и предвидљив однос, али био сам јасан: САД ће одговорити на снажан и значајан начин ако се руска влада буде бавила штетним активностима - рекао је председник САД Џо Бајден обраћајући се америчким војницима и њиховим породицама у војној бази "Милденхол", у Великој Британији, по доласку на европско тло.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају