РОГОЗИН ОБЈАСНИО: Зашто Руска орбитална станица мења положај?

Новости онлајн

14. 07. 2022. у 13:55

РУСКУ орбиталну службену станицу (РОСС) ће сместити на исту орбиту на којој се налази нуклеарни тегљач „Зевс“ који ће слати свемирске бродове према Месецу и у далеки космос, а све са циљем како би космонаути могли да га опслужују, изјавио је генерални директор „Роскосмоса“ Дмитриј Рогозин.

РОГОЗИН ОБЈАСНИО: Зашто Руска орбитална станица мења положај?

Фото: ЕПА/MAXIM SHEMETOV

- Ако говоримо о коначној одлуци о нагибу орбите, онда морамо рећи да ће она зависити од следећих фактора. Прво: нагиб орбите станице требао би да буде потпуно исти као нагиб орбите 'Зевса', а нагиб орбите ‘Зевса’ би требао да омогући стварање оптималне путање до Месеца и даље - рекао је Рогозин.

Он је појаснио да се ово питање разматрало у сарадњи са руководством Ракетно-космичке корпорације „Енергија“ која припрема нацрт пројекта РОСС-а. Могуће је да нова станица неће бити смештена на орбити са нагибом 97-98 степени која је раније била изабрана. Орбита ће бити веома широка, али неће бити поларна, појаснио је Рогозин.

- Станица има улогу да одржава ‘Зевс’, обезбеђује и открива његове панеле, а истовремено и да му испоручује материјал који треба да се пренесе, наравно, у стању када реактор не ради. Тада ова станица добија још једну јединствену намену која је веома важна у погледу космонаутике - додао је он.

Раније је Рогозин саопштио, да космонаути на броду могу да се премештају између перспективне Руске орбиталне станице и нуклеарног тегљача „Зевс“, како би се контролисала монтажа тегљача. Он је рекао да астронаути неће само надгледати монтажу са брода, већ ће моћи и да излазе у отворени космос ако буде потребно да интервенишу у том процесу.

Ракетно-космичка корпорација „Енергија“ тренутно припрема нацрт пројекта Руске орбиталне службене станице (РОСС). Нацрт пројекта би требало да буде завршен у трећем кварталу 2023. године, након чега ће се радити на конструкторској документацији. Раније је објављено да ће нова станица летети у орбити која се налази на великој географској ширини са нагибом од 96-98 степени, а не 51,6 степени, као што је случај са Међународном космичком станицом (МКС).

Нуклеарни тегљач се у Русији развија од 2010. године. Раније је први заменик генералног директора „Роскосмоса“ Јуриј Урличич говорио о плановима првог лета у орбиту у 2030. години. Саопштено је да ће нуклеарни тегљач бити намењен за летове ка Месецу и планетама Сунчевог система. Назван је „Зевс“, а сами истраживачки и развојни радови се зову „Нуклон“.

Прва руска мисија „Зевс“ према Јупитеру ће трајати 50 месеци од 2030. до 2034. године. „Зевс“ и модул са корисним теретом ће бити послат у орбити са космодрома „Восточни“ на одређеним ракетама носачима. Они ће се спојити, упутиће се ка Месецу и вратити се на земљу. Затим ће се други модул корисног терета спојити са Зевсом, након тога ће станица летети према Венери, извршити гравитациони маневар и кренути према Јупитеровим сателитима. Мисија ће бити у потпуности аутоматска.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: 

ГРАНАТИРАЊЕ ВОЈНЕ БАЗЕ ПВО: Снимци из Луганска

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а