У САНУ ПРЕДСТАВЉЕНА ИЗДАВАЧКА ДЕЛАТНОСТ: Упркос пандемији, издато 40 наслова

Љ.Б.

24. 12. 2020. у 20:19

УПРКОС врло тешким околностима изазваних пандемијом, Српска кадемија наука и уметности објавила је 40 наслова, а још десет је у штампи – рекао је јуче академик Зоран Кнежевић, генрални секретар САНУ, представљајући издавачку делатност академије у овој години.

У САНУ ПРЕДСТАВЉЕНА ИЗДАВАЧКА ДЕЛАТНОСТ: Упркос пандемији, издато 40 наслова

Фото: А. Станковић

Он је навео да се међу најважнијим издањима, између осталих, налазе - прва књига Приступних беседа српских академика (1886–1947), уредника Мира Вукасновића, затим Двадесет и први том Речника српскохрватског књижевног и народног језика, чије је издавање почело 1959. године, а у овом се тому налази око 8.000 нових речи и израза на слово П, као и други том Речника појмова ликовне уметности и архитектуре, чији је уредник Академик Милан Лојаница, а који садржи преко шест стотина одредница.

Као једно од најзначајнијих дела наведена је двојезична монографија Духовно И културно наслеђе манастира Студеница, древност, постојаност, савременост.

-У монографији се налазе сви експонати из манастира, па читаоци могу да увиде сву вредност и значај уметничког наслеђа, ствараног од 12. века до данашњих дана у манастиру Студеница, од првих ктитора до данас – рекао је дописни члан САНУ Миодраг Марковић .

Он је истакао да и још једну монографију – Манастир Светог Јована претече у Јашуњи, где је урађена конзервација фресака уз помоћ професора из Јапана Мићитако Сузукија који је прикупио средстава за тај подухват.

Радови о сецесији Косова

САНУ је У 2020. објавила и значајан број зборника радова са научних скупова. Издваја се зборник радова са научног скупа под називом Сецесија са становишта унутрашњег и међународног права и њене политичке последице, у организацији Академијског одбора за српско питање .У Зборнику се налази 17 радова посвећених питању сецесије, њеним међународно-правним и политичким последицама, док је посебна пажња посвећена сецесији Косова и Метохије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије