МИЋИНА МАЈСТОРСКА РУКА: Изложба цртежа у галерији "Хаос" поводом века од рођења Миодрага Поповића (1923- 1996)

М. Краљ

02. 06. 2023. у 13:54

ОБЕЛЕЖАВАЊУ века од рођења академика Миодрага Миће Поповића (1923-1996), угледног ликовног уметника, писца, филмског и позоришног редитеља, једног од најгласнијих и најнедвосмисленијих критички оријентисаних интелектуалаца друге половине 20. века у нашој средини, прикључује се и београдска Галерија "Хаос".

МИЋИНА МАЈСТОРСКА РУКА: Изложба цртежа у галерији Хаос поводом века од рођења Миодрага Поповића (1923- 1996)

Фото Галерија Хаос

У уторак 6. јуна биће, на оба нивоа овог изложбеног простора, представљена поставка цртежа и графика, коју ће беседом отворити академик Душан Ковачевић.

- Како овај стваралац свакако спада у оне ауторе који су помно проучавани, чији опус је тумачен у више наврата кроз све фазе његовог разноврсног стваралаштва, и како он представља један од важних стубова у нашој култури, верујемо да ће му тек бити уприличен адекватан омаж у више институција током ове календарске године. Ми започињемо тај циклус у месецу његовог рођења и из разлога што цртеж у опусу Миће Поповића заузима доминантно место - објашњава историчарка уметности Борка Божовић, оснивач и власник "Хаоса", и аутор ове изложбе.

Фото породична архива

Породица: Јован Поповић, Вера Божичковић Поповић и Мића Поповић

Да подсетимо, Поповић је рођен 12. јуна 1923. у Лозници, али четири године потом се породица сели у Београд, где он завршава основну и Трећу мушку гимназију, до избијања Другог светског рата. У логор код Жагубице одведен је 1943, а потом и на принудни рад у борски рудник, одакле је враћен кући због болести. После ослобођења Београда мобилисан је и упућен у пропагандно одељење штаба Друге армије. Примљен је у СКОЈ и КПЈ, али је из партије убрзо и искључен.

Академију ликовних уметности студирао је од 1946. у класи Ивана Табаковића. Као стидент је посећивао и најчувенију дисидентску адресу у Симиној 9а, на којој је живео његов кум и најбољи пријатељ Борислав Михајловић Михиз. Са Батом Михаиловићем, Петром Омчикусом, Милетом Андрејевићем, Љубинком Јовановић, Косаром Бокшан и својом супругом Вером Божичковић, одлази у Задар, где 1947. формирају прву уметничку комуну у послератној Југославији - "Задарску групу". Остало је историја...

Награда није опстала

ГАЛЕРИЈА "Хаос" је после Поповићеве смрти основала награду за уметност са његовим именом. Лауреати су били из све четири области којима се бавио - сликарство, књижевност, театар и филм. И то - Данило Бата Стојковић, Предраг Кораксић Коракс, Душан Оташевић, Душан Макавејев, Мира Ступица, Љубомир Симовић, Јагош Марковић, Желимир Жилник, Владан Радовановић, Миле Грозданић.

- Награда, на нашу жалост, није опстала због изостанка подршке са више страна, али и зато што су дошла још нека гора времена. Чинило нам се, стога, императивним и неизоставним гестом да обележимо сто година од рођења овог истакнутог ствараоца и представимо бар део његовог стваралаштва генерацијама које долазе - тврди Божовићева.

Радови који ће од уторка чинити поставку у "Хаосу" припадају нашим значајним институцијама - Народни музеј, МСУ, САНУ, Легат Миће и Вере из Лознице, приватним колекцијама и Поповићевој породици. Реч је о цртежима и графикама најразличитијих тематских опредељења, стилских карактеристика, техничих приступа.

- Сваки цртеж је ситуација за себе, а све их обједињује умешност ока из сусрета са виђеним и доживљеним, затим одређена сугестивност из намере да се редукованим средствима постигне жељени циљ - објашњава Божовићева. - Потом следе снага духа, оштрина критичког става и слојевитост маште, и никако мање значајно - мајсторство руке.

Фото Галерија Хаос

Мртва природа

Према речима ауторке изложбе, Мића је цртао од ране младости и оставио за собом више циклуса са великим бројем цртежа:

- Радио је скице и белешке, илустрације, предлошке за слике, дневничке записе, а понајвише "чисте цртеже" као аутентичне ликовне креације. Употребљавао је оловку, туш и перо, угљен, фломастере, четку, ретко боју и колажирање, мада је и тога било. Цртежи и цртање су били не само насушна потреба уметникова да се изрази или трага за решењима, већ његова стална и нераскидива веза са реалним светом, поље истраживања формално-стилских карактеристика, ритмова сопственог духовног опажања, део магијске игре језичком функцијом линије - закључује Борка Божовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

Последњих година често се сусрећемо са разним покушајима људи који су погођени историјским трагедијама, или који имају намеру да воде кампању за тобоже „хуманитарне“ циљеве, да тврде да је њихово питање еквивалентно холокаусту, или да је у ствари случај геноцида, пише директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф за Јерусалем пост.

17. 04. 2024. у 17:57

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

17. 04. 2024. у 12:00

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ШОК: Рафаел Надал декласиран у Барселони