САДИЛИ ТИКВЕ А ОБРАЛИ БОСТАН: Иако је 1969. државни врх био против Михаиловићеве драме, цела екипа је знала у шта се упушта

Д. Матовић

21. 03. 2023. у 16:42

ПРЕДСТАВА "Кад су цветале тикве" наишла је на велико интересовање публике, на различит одјек критике и на врло грубу и оштру реакцију власти. После пет извођења скинута је с репертоара Југословенског драмског позоришта захваљујући "будности" Едварда Кардеља, али и гневу самог Јосипа Броза Тита, који је у говору о Михаиловићевој драми поменуо оне који подривају темеље социјалистичког друштва. Повлачењу драме са позоришне сцене допринео је и Киро Глигоров, који премијерно извођење у Југословенском драмском позоришту није одгледао до краја.

САДИЛИ ТИКВЕ А ОБРАЛИ БОСТАН: Иако је 1969. државни врх био против Михаиловићеве драме, цела екипа је знала у шта се упушта

Фотографије: Стеван Крагујевић, Архива Слободана Ранковића и документација "Новости"

Иако је од почетка проба, у лето 1969, било познато да државни врх на представу не гледа благонаклоно, цела екипа, на челу са писцем Драгославом Михаиловићем и редитељем Бором Драшковићем, знала је у шта се упушта. Југословенско драмско позориште било је од прворазредног државног значаја, основано указом Јосипа Броза. Свака реч изговорена на тој сцени - далеко се чула. Драгослав Михаиловић је претпостављао да је Едвард Кардељ учествовао у оснивању Голог отока, можда је чак и он то предложило, па му је сметало да се о том мучилишту јавно говори.

- Кардељ је био међу најгласнијима који су осуђивали представу - говорио је писац. - Чуо сам да је на једном ручку говорио да не могу голооточани да буду књижевни јунаци. То ми је испричао Брана Шћепановић, који је био тамо. Кардељ је рекао да наши непријатељи не могу бити књижевни јунаци над чијом се судбином плаче. Тиме је показао какав је био однос према уметности у оно време.

Музеј позоришне уметности

 


О Голом отоку у то време потајно се разговарало, но нико није имао храбрости да о том месту масовног страдања јавно проговори, чак га је и Михаиловић у роману избегао. Али, глумци су, док су припремали представу све време говорили Голи оток. Михаиловића, који је имао голооточко искуство је то повукло и "ставио" га је у драму. Непосредно после премијере Броз је добио информацију Градског комитета Савеза комуниста Београда у којој се детаљно анализира ситуација која се доживљава као велики скандал у култури Београда. Каже се да су критике врло позитивне, али да су политички радници који су гледали представу једнодушни у мишљењу да је аутор судбину једне породице, а посебно главног јунака, узео као повод да пласира неприхватљиве политичке ставове.
Већина критичара се, међутим, после само неколико дана престројила, више се нису бавили оним што је била њихова дужност, него политичким коментарисањем онога што се у причи дешава. Текстови у штампи деловали су шизофрено. Неколико дана после објављене позитивне оцене и Мухарем Первић, критичар "Политике", читао је у својим новинама да "није добро разумео" представу. Славољуб Ђукић, извештач НИН-а са партијског састанка у ЈДП, могао је тих дана да прочита, као свој навод, оно што није ни чуо на састанку, ни написао... "Вечерње новости" 18. октобра објавиле су карикатуру управника ЈДП Бојана Ступице "Ја садио тикву, а обрао бостан".

ТИТОВЕ МРАМОРНЕ КАЗАЛИШНЕ ТИКВИЦЕ

ТИТО СЕ РЕТКО оглашавао у вези са књижевношћу и уметношћу, али 25. октобра 1969. године у једном разговору са представницима политичко-привредног актива банатских општина у Зрењанину прокоментарисао је "Тикве". Снимак емитован на државном радију и увече на телевизији у Дневнику, више пута је понављан.
"И у ствари се троши мало. Врло мало. Три килограма на човека (да) више трошиш, онда не би имали шта извозити, уопште не би. Код нас је структура исхране још веома примитивна, још није на високом нивоу као што (би) требало да буде. Тако да се сада преузима читав низ мера, од Централног комитета, од Председништва и Извршног бироа до доље. Ми стално се бавимо с тим таквим проблемима. Али, уз ове проблеме сада, које смо ми овде разговарали, имамо ми и те друштвене проблеме: питање разних ових, како да кажем, тих схватања, туђих елемената. Ево, на пример, недавно сте ви видели, ту неки комад, казалишне неке тиквице. Како цвате тикве, али та његова тиква, који је то писао, не цвате, јер она је, изгледа, потпуно гњила, и тако даље... где се блати наш друштвени систем, где се хоће на сваки начин да се наше друштво прикаже као друштво које не ваља, то јест да није то оно што би требало да буде. То јест, он не говори да је то социјализам. Неће социјализам, него нешто друго. Знате ви шта он то говори... А ко говори? Говори онај који је био на мрамору, на отоку тамо, на Голом отоку. И већина тих људи, већина... то их нема, мали број, али су врло гласни... Њих одмах подухвата пропаганда у иностранству, и пише: тај у Југославији пише... тај, тај, и тако, онда треба веровати. Јер иначе, у таквом једном једнопартијском систему, како каже, југословенском, не би могао то да пише кад не би била истина. И тако даље...

Фото: Милена Анђела

 
Ево, на пример, недавно сте ви видели, ту неки комад... где се блати наш друштвени систем... А ко говори? Говори онај који је био на отоку тамо, на Голом отоку - рекао је Броз.

ВИДИТЕ, ТЕ СТВАРИ нама сметају. Људи из наше средине пљују на нас, пљују на наше тековине, и пљују на наше животе које мсо дали, животе у нашој средини, а већ су се једанпут показали да они не воле ову земљу, да они нису, овај, не спадају у наше друштво, и сад већ поново се јављају. Онај исти информбировац који данас има право, овај, све радити. Дакле, то је ствар комуниста. Ми не смемо сад ићи на административно предузимање мера. Ми морамо тражити од комуниста... Па, богаму, има нас милион, милион комуниста... Па, ми морамо, одоздо треба да се те ствари... да се њега онемогући. Ја не тражим да ми сад њега, шта ја знам, хапсимо, и тако даље, него - напротив - да буде глас јавности онај који ће њих онемогућити да се баве таквим послом.

После овог Титовог говора представа више није извођена. Без последица нису прошли ни они који су у њој учествовали Миша Јанкетић, који је играо главну улогу остао је без ордена рада који му је био додељен, Михаиловић је био под присмотром ДБ и добио је свој досије у Архиву Јосипа Броза, редитељ Боро Драшковић три деценије није радио у позоришту, управник Ступица преминуо је непуних годину дана после забране представе.
ОФАНЗИВА ГРАДСКОГ КОМИТЕТА ПРОТИВ ДРАМЕ
МНОГО ГОДИНА касније Михаиловић је добио из Архива Јосипа Броза 54 листа о њему и "Тиквама", а делове тих извештаја "Новости" су прве објавиле. Већ на првом документу, који нам је тада показао, а представља извештај о "страшном догађају званом Кад су цветале тикве у ЈДП", стоји у горњем десном углу оловком дописано "Не!" - ма шта то значило. У документацији која је достављана Брозу највише је извештаја потписао Бора Павловић, председник Градског комитета Савеза комуниста Београда. Он је Михаиловићеву представу сврстао међу "коминформовске активности" и пише:
- Садржај драме је недвосмислена критика нашег односа према ибеовцима. Обавештени смо да је књижевник Михаиловић, иначе, био, по линији ИБ, 20 месеци на Голом отоку - написао је Боро Павловић у извештају, уз напомену да су чули да Живојин Павловић припрема екранизацију романа, па ће "са своје стране предузети одговарајуће мере". - Текст је тако прављен да се целокупан ангажман комуниста и људи Југославије претвара у терор свемоћне полиције, у прљаву игру политичких врхова који се у једном тренутку свађају, а у следећем мире, у серију приказа садистичке и сулуде власти милиције и Удбе, серију убистава, сцена лудила и силовања...
У досијеу Драгослава Михаиловића у Архиву Јосипа Броза на свакој од 54 стране стоји латиничка ознака "VT" - "Видео Тито"

У ЧИТАВОМ КОМАДУ нема ниједне речи о разлозима догађаја из 1948, ниједне критичке речи на земље Коминформа и носиоце њихове политике у нашој средини.Павловић нуди решења за овај "велики проблем", па у једном извештају предлаже да се у "Политици" објави чланак из Градског комитета, да се одржи ванредни састанак комуниста у ЈДП, као и да се против драме и њеног аутора раде прилози на радију и телевизији и објављују текстови у новинама.

На сваком од 54 листа из Титовог архива расправља се о Михаиловићу. Готово на сваком документу стоји латиничка ознака, која се тумачи као "ВТ" - "Видео Тито". Броз је на неким страницама дописао своје коментаре: "Случајеви ретки као кад домаћици искипи млеко" или "Шта на ту дискусију могу да кажу другови из братске Србије?"
Прве "Тикве" после оних забрањених постављене су на сцену 1984. Режирала их је Вида Огњеновић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)