ЈУГОСЛАВИЈА ЈЕ БИЛА СКЛОНА ПАДУ И ПАЛА ЈЕ: Грађани Србије су у заједничкој држави постали жртвени јарчеви надлежни за све могуће кривице

Д.Матовић

22. 03. 2023. у 16:31

ИЗ СВОГ ДОСИЈЕА, Драгослав Михаиловић је сазнао да пажњу тајне полиције ужива као присталица Резолуције Информбироа, односно голооточанин, али и као српски националиста и сарадник француске обавештајне службе.

ЈУГОСЛАВИЈА ЈЕ БИЛА СКЛОНА ПАДУ И ПАЛА ЈЕ: Грађани Србије су у заједничкој држави постали жртвени јарчеви надлежни за све могуће кривице

Михаиловић на додели Андрићеве награде / Фото З. Шапоњић

- Реч је само о томе што сам већ дуго говорио да је Југославија склона паду и да ће пасти, те да Срби морају што пре да почну да воде рачуна о свом животу изван Југославије. И само то је у питању, нема ничега више. Титоизму су овакве идеје какве су моје јако сметале, јер се кобајаги залагао за Југославију, али за сваку невољу у њој редовно је кривио Србијанце, то јест Србе из Србије. Грубо казано, Јосип Броз је Југославију желео да види као земљу без Срба из Србије и кад год је могао да их лиши неког права, он је то спроводио, ређе преко Хрвата и Словенаца, а чешће преко других Срба, пре свега преко Црногораца.

Праћење Михаиловића званично је вођено од 1983. до 1990. Он, међутим, верује да је то трајало много дуже, а година 1983. обележава време кад су због нечега то најзад почели да уносе и у нека документа.

Foto: Profimedia

Tekst potpisa


- Моје праћење и стална обавештајна контрола трајали су до 1990, када сам, изгледа, престао да будем опасан по самоуправну Југославију.
Иако се веома често борио за голо преживљавање, снага његовог талента и борба да успе у животу довели су Михаиловића до звања академика и једног од наших најплоднијих стваралаца.

СПОРО ПИСАЊЕ ПРИЧА

НИЈЕДНУ од приповедних књига нисам написао како сам желео. Увек су ми недостајале две-три приповетке - каже Михаиловић. - Не ради се, наравно, о цензури, нико ми приче није избацивао из књига, већ ја нисам успевао да их напишем. Никад нисам писао брзо. Споро пишем и романе, приповетке поготово. Једну причу пишем и по две и по године.

 

Ушао је у Српску академију наука и уметности 1981. и крајем те године први пут је говорио да језичка политика Србије није добра.

- Академија ме је под свој кишобран примила само годину дана после смрти једног злог вукодлака из цртаног филма, који је стотине хиљада људи завио у црно и на чијим сам се злокобним листама налазио три деценије. Тиме ми је учинила велику част - говорио је академик Михаиловић, али је врло брзо приметио да већи део његових колега у САНУ не жели да прихвати реалност у науци о језику.

ПОЛИТИКА ПРОТИВ СРБА

МИХАИЛОВИЋ је често истицао податак да је на Голом отоку било највише Срба.

- То је била државна политика против Срба - сматрао је писац. - Треба да постанемо свесни тога да је Тито изабрао Србе као своје непријатеље. То је био један опасан режим, није било ништа лакше у њему него у другим социјалистичким земљама. Изгледао је само прихватљивије, али за оне који су у њему страдали, то није било оправдано. Јосип Броз био је вешт у томе да своје страшне потезе прикрива и оправдава. Историографија се није довољно бавила проблемима титоизма. На известан начин, тај режим је постојао и после Титове смрти. Југославија се као једна заједничка земља обрукала у историјском смислу и током њеног трајања српски народ је све време био на удару. Мислим да се савремена Хрватска храни лажима о Србији из тог југословенског периода, доста су лагали Европу и свет о томе шта су им Срби наводно учинили.

Сваки Михаиловићев иступ академици су дочекивали жучним оспоравањем и оптужбама за зле намере. У говору који је насловио "Рат Српске академије против Србије", а који је изазвао велику јавну полемику, тврдио је да Одељење језика и књижевности води тајни рат против Србије.

- Не схватајући у каквој смо се опасности због свог нечињења задесили, Академија није довољно учинила ни кад смо при рушењу Југославије били изложени черупању и батинању као улични разбојници ухваћени на делу - наводи Михаиловић. - У другој и трећој Југославији, може се слободно рећи, грађани Србије су постали жртвени јарчеви надлежни за све кривице. Академија по деловању никако не сме да буде антисрбијанска, а то досад, како год окренули, јесте бар донекле била. Она мора да се лиши својих савезних претензија, чиме задужује себе да се и даље, пре свега, бави пословима изван Србије, увек, разуме се, на рачун нас одавде и на рачун наших послова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили