ПЕВАЛА ЈЕ ХИМНУ ЛЕПОТИ: Омаж Јагоди Буић (1930- 2022) која је светску славу стекла монументалним таписеријама

М.А.К.

06. 03. 2023. у 13:23

КАМЕРНОМ изложбом, на којој ће се наћи један колаж, један костим и цртежи, галерија "Хаос", опростиће се од истакнуте хрватске и југословенске уметнице Јагоде Буић (1930-2022), која је овај свет напустила минулог октобра, у свом дому у Венецији, у 93. години.

ПЕВАЛА ЈЕ ХИМНУ ЛЕПОТИ: Омаж Јагоди Буић (1930- 2022) која је светску славу стекла монументалним таписеријама

Фото промо

Поставку осмишљену као својеврсни омаж, чине радови из овдашњих приватних колекција и један филм њеног пријатеља Боре Драшковића, као и фотографска презентација опуса из последње две деценије. Отварање је најављено за сутра у 20 часова.

- Желимо да подсетимо на значај једне снажне уметничке личности, особе радо виђене у нашем граду и на свим југословенским просторима, драге пријатељице и пријатне саговорнице - каже Борка Божовић, историчар уметности и оснивач галерије намењене цртежу.

Рођена у Сплиту (прадеда јој је био први градоначелник, а на истом положају био је и њен отац), делимично одрасла код тетке у Дубровнику, примењену уметност и дизајн, као и историју уметности, студирала је у Загребу. Потом је дипломирала у Бечу, па усавршавала сценографију у римском Ћинећита, а костимографију у Центру за уметност у Палацо Граси у Венецији. Јагода Буић светску славу је стекла монументалним амбијенталним таписеријама скулпторских форми. Али, памте се и њене импресивне сценографије, маштовити костими за многобројне позоришне представе.

ТРИ КУЋЕ НА МОРУ

ИМАЛА је Јагода Буић, три куће - у Дубровнику, Венецији и Прованси - и све су биле на мору. Била је удата за Ханса Вуткеа, некадашњег потпредседника Светске банке (њој је кум на венчању био Будимир Лончар, њему Роберт Макнамара), са којим је, како је говорила, провела најлепшших 20 година свога живота. Кретала се у круговима светске елите, па је тако у друштву француског председника Жака Ширака и свог супруга, једно лето провела на јахти принца и милијардера Ага Кана. Имала је и изузетно широки круг пријатеља међу уметницима, широм Југославије.

- Невероватне домете је остваривала уз помоћ своје изузетне ликовне писмености и у цртежима, колажима, инсталацијама од папира и касније метала, које је обликовала скоро до последњих дана свога богатог и занимљивог живота - објашњава Божовићева. - Широког образовања, смело се хватала укоштац са разним материјалима, пластичким и структуралним иновацијама, те се играла са невероватним променама форми. То је била игра амбициозне и страствене жене која је подједнако уживала у својим уметничким експериментима као и у животу. Умела је да каже: "Из доколице и медитације, из игре настају неки импулси, огледи који се каткад могу назвати уметност."

И њена последња изложба у Београду, названа Carta canta, пре две деценије је одржана управо у "Хаосу" (у старом простору), са радовима на папиру, који су, како сведочи Борка Божовић "заиста певали химну лепоти и маштовитости".

- Својим рукописом, маштом, линијом као најискренијим средством, одлучном тежњом ка битном, на цртежима из неколико фаза, ова уметница нас уводи у најтананије просторе, усмерава ка циљу који је себи поставила и слала поруке које је желела да се чују - истиче историчарка уметности. - Папир за њу није био нови материјал. Папир је био покоран и посебно инвентиван у њеним рукама и производио је резултат свеопштег искуства уметничког и људског. Исписивала је Јагода на њему неке од својих најлепших страница. Стварала је монументалне инсталације и колаже који су плесали кроз простор и певали уз звуке њене омиљене медитеранске музике.

Уметница која је излагала у значајним галеријским и музејским просторима широм света, учествовала на великим ликовним смотрама (три пута по позиву на Бијеналу у Венецији, освојила Гран-при у Сао Паолу...), планирала је да поново прикаже дела у "Хаосу".

- Договарали смо се за још једну изложбу најрецентнијих радова које је желела да посвети њеном и нашем драгом пријатељу Владимиру Величковићу. Нажалост, болест је спречила да се то реализује. Сада јој само поручујемо да остаје трајно и брижно чувана у нашим сећањима - закључује Божовићева.

И Музеј савремене уметности најавио је, за јесен, изложбу радова Јагоде Буић, из своје колекције.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна