ДИГИТАЛНИ СВЕТ ПРЕДАКА: Отворена изложба Етнографске мапе од 19. до 21. века

Б. Субашић

22. 12. 2021. у 09:33

ЕТНОГРАФСКИ музеј у Београду је обележио 120 година постојања васкрсавајући прошлост српског народа у виртуелној стварности - стварањем дигиталних етнографских карата. Овај изузетни подухват је представљен на изложби "Етнографске мапе од 19. до 21. века, од материјалног ка дигиталном".

ДИГИТАЛНИ СВЕТ ПРЕДАКА: Отворена изложба Етнографске мапе од 19. до 21. века

Фото Б. Субашић

Аутор, кустос Мирослав Митровић, у сарадњи са програмером Душаном Гвозденовићем и стручњацима Етнографског музеја је новим технологијама започео велику мисију враћања у националну свест предела, људи, обичаја, ношњи и предмета које су посвећено документовали и сакупљали српски научници крајем 19. и почетком 20. века на свим просторима где је наш народ живео. Та драгоцена сведочанства су угрозиле идеологије, ратови и на крају глобализована култура неумољивог 20. века.

- Дигитализоване етнографске мапе направљене су, пре свега, да младе генерације упознамо са прецима и просторима на којима су они живели - каже Мирослав Митровић. - Свет је данас невероватно убрзан и морамо да пружимо могућност нашој деци да се на њима близак начин упознају са просторима на којима су Срби живели. Етнографске мапе немају политичко-административни основ, оне су формиране на бази теренских истраживања Јована Цвијића и његових сарадника и следбеника, у контакту са претежно сеоским становништвом. Оне су у складу са идејом Стојана Новаковића, на чију је иницијативу Етнографски музеј створен пре 120 година, да "када прођеш кроз музеј, као да си кроз све српске земље прошао". До сада је направљено 19 дигиталних мапа етнографских области на простору Србије, а све су информатички повезане са централним регистром предмета Етнографског музеја. У будућности треба да буду мапирани сви простори на којима су Срби живели "од Беле крајине до Скопске Црне горе".

ОДБРАНА ИДЕНТИТЕТА

НА отварању изложбе говорили су директорка Етнографског музеја Тијана Чолак Антић Поповић и историчар Борисав Челиковић, уредник едиције "Корени" у "Службеном гласнику", која чува сећање на вековни подухват српске науке:

- Пред нама је заоставштина наших предака која васкрсава трудом Мирослава Митровића и његових сарадника. Ово је хвале вредан подухват у глобалном времену у коме посебности нестају и постају статистичка грешка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри