ШАРИЋ ПОНОВО ПРЕД СУДОМ ЗБОГ ПРАЊА НОВЦА: Ево зашто је Апелациони суд у Београду укинуо првостепену пресуду Пљевљаку

Н. Б.

05. 08. 2022. у 08:20

АПЕЛАЦИОНИ суд у Београду укинуо је првостепену пресуду Специјалног суда којом је у јулу 2020. године Дарко Шарић осуђен на јединствену казну од девет година затвора због прања пара, тачније 20 милиона евра зарађених трговином наркотицима, којима је, наводно куповао фирме, некретнине и земљишта по Србији.

ШАРИЋ ПОНОВО ПРЕД СУДОМ ЗБОГ ПРАЊА НОВЦА: Ево зашто је Апелациони суд у Београду укинуо првостепену пресуду Пљевљаку

Дарко Шарић, Фото Танјуг

Појединачно му је за прање пара изречено седам година, док је за подстрекавање на ово кривично дело осуђен на три године мање.

Истом пресудом, још 12 окривљених је осуђено на укупно 44 године затвора, двоје је због недостатка доказа ослобођено, док је против двоје одбијена оптужба. Одлуком Апелације, у односу на све који су били осуђени, наложено је ново суђење, као и у односу на двоје против којих је одбијена оптужба. За двоје који су првостепено ослобођени, Дубравку Штрбац и Немању Крстајића, одлука је потврђена.

- У образложењу првостепене пресуде нису дати довољни разлози о чињеницама које су предмет доказивања - наводи се у саопштењу Апелације.

- Основано се изјављеним жалбама указује да су разлози првостепеног суда потпуно нејасни и у знатној мери противречни у делу образложења где суд закључује да постоји сумња да новац који је уложен у предузеће "Штампа систем" потиче од продаје опојне дроге, те да се ради о прљавом новцу који припада групи која се у том временском периоду бавила трговином наркотика. Али, из писаних доказа произлази да су радње везане за куповину и улагање у ово предузеће предузимане још током 2006. године, док из изреке пресуде произилази да је групу Шарић оформио током 2008. године, а да конверзија и улагање новца уследили тек 2008, 2009. и 2010. године.

Апелациони суд

Приликом изрицања првостепене пресуде, председник трочланог судског већа, судија Синиша Петровић је истакао да је суд прихватио Шарићеву одбрану да је своје предузеће "Штампа" продао "Вацу" 2009. године, за шта је уплаћено 30 милиона евра, од којих је више од 20 милиона евра уплаћено Пљевљаку:

- Међутим, суд не прихвата начин на који је Шарић дошао до удела у проценту "Штампе", тако што је пружао заштиту једном власнику. Спорно је одакле је новац који је уложио у ту фирму, а сумња се да је реч о прљавом новцу, који припада групи која се у то време бавила шверцом дроге.

ИМОВИНА

ПРИЛИКОМ доношења првостепене пресуде, судија Петровић је навео и да је од окривљених одузета противправно стечена имовина. Реч је о Привредном друштву "Млади борац" из Сонте, "Јединству" из Гајдобре, "Митросрему" из Сремске Митровице, УТП "Путник" а.д. Нови Сад, ХТДП "Војводина" Нови Сад, "Братство" из Прешева, "Данзо инвест". Одузет је и магацински простор панчевачког предузећа "АМЦ Звезда", као и три стамбена објекта у Београду на углу Јухорске и Дантеове улице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024