ЈАВНА ПРЕДУЗЕЋА НАСТАВЉАЈУ ДА РАДЕ ПО СТАРИМ ПРАВИЛИМА: Повлачи се предлог закона о управљању државним фирмама
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић ме је замолио да Влада повуче из Скупштине Предлог закона о управљању предузећима у државном власништву из процедуре. Тај закон је прошао Владу, упутили смо га посланицима, много је било дезинформација о том закону. Ми ћемо у четвртак на седници усвојити одлуку, замолићемо Скупштину да нам врати закон и поново ћемо организовати јавне консултације.
Ово је јуче рекла премијерка наше државе Ана Брнабић.
- Ми као Влада нисмо довољно добро комуницирали, нема говора о продаји предузећа у државној својини - рекла је председница Владе. - То је дезинформација и неистина коју је пласирала опозиција. Они тако стварају конфузију и пометњу. Повући ћемо га да би разговарали са грађанима око закона. Када погледамо закон о јавним предузећима, можемо да их продамо и приватизујемо, да смо желели могли смо то да урадимо у претходним годинама. Следеће недеље почињу консултације о спорном закону, а мислим да би то увећало богатство и побољшало управљање овим предузећима. Није нам била намера да продајемо, јер то смо могли да урадимо и претходних година.
Држава је пре повлачења закона поручивала да јој је намера да их професионализује, али је струка упозорава на могућност злоупотребе и корупције, а јавност је страховала да се њиме отварају врата продаји највреднијих државних ресурса. Ретко је који пропис као овај Предлог закона о управљању привредним друштвима у власништву државе узнемирио заинтересоване стране, па и грађане. Многи су се питали шта све за собом може да донесе промена форме из јавног предузећа у привредно друштво, а међу њима је и пет националних паркова.
Пре повлачења закона јуче је "Транспарентност Србија" упутила иницијативу посланицима да уклоне озбиљне коруптивне ризике из овог предлога. А ризик је, како су рекли, и то што чланови надзорних одбора и директори највећих фирми у земљи више неће бити јавни функцинери и неће пријављивати имовину.
- Закон, такође, не поставља ограничења при оглашавању ових предузећа што широм отвара врата прављењу трошкова који су сувишни - упозорила је "Транспарентност". - Позвали смо Народну скупштину и да укине аутентично тумачење Закона о спречавању корупције из 2021. Тим тумачењем драстично је смањен круг функционера, услед чега, након усвајања предложеног Закона о управљању предузећима у власништву државе чланови њихових скупштина, председници и чланови надзорних одбора, директори и вршиоци дужности директора неће морати да подносе извештаје о имовини и приходима и неће морати да пријављују сукоб интереса Агенцији. Закон не даје гаранције ни да ће бити решен један од највећих проблема у досадашњем периоду - вишегодишње управљање јавним предузећима од стране директора који нису изабрани на конкурсу, најчешће из "в. д. статуса", а неретко и без утврђивања да ли вршиоци дужности уопште испуњавају услове за постављење на чело предузећа.
Када је реч о највећем страху грађана, приватизацији ресурса, многи у одбрану наводе примере државних фирми које су већ дуго акционарска друштва, али су и даље државни. То је случај са "Телекомом", железничким предузећима, "Електромрежама Србије".
Правну форму у наредном периоду, да је Скупштину прошао овај предлог закона, морало је да промени и пет националних паркова.
- Ми управљамо националним парком, државном имовином - објашњавао је Милорад Новаковић, извршни директор општих и правних послова Националног парка "Тара", пре повлачења предлога. - Ако бисмо били акционарско друштво, већински власник би доносио одлуке. Имовину регулише Закон о јавној својини. Нема говора о томе да се продаје имовина националних паркова. Нема шансе да се то деси. То је природно богатство. У Србији постоји пет националних паркова, али има заштићених природних добара којима управљају друга предузећа. "Засавицом", на пример, управљају "Горани Србије" из Сремске Митровице, Мокром Гором друштво са ограниченом одговорношћу, "Планинка" управља Ђавољом вароши... Не значи ни да ћемо ми вечно управљати овим националним парком. Нама је пренета на коришћење државна имовина и њоме морамо да управљамо по одређеним правилима.
Појашњење шта би било са делатностима од општег интереса, уколико се њима више не баве јавна предузећа, потражили смо у Пословном удружењу "Комдел", које окупља јавна комунална предузећа из читаве Србије. Они су нас уверавали да статусна промена на делатност не би утицала. Све док се не мења власник.
- Трансформација у привредно друштво свакако за први корак има попис све имовине - казао нам је Лазар Крњета. - Трансормација означава одређено опредељење, али реструктурирање започиње утврђивањем шта све имају. Својевремено смо се залагали да сва јавна комунална предузећа треба да пређу у привредна друштва. Тако је у свим земљама у окружењу. Услуга неће трпети ако се промени власништво. То привредно друштво ће бити потпуно државно. Оно што се подразумева је да, ако је то привредно друштво, оно треба да ради по тржишним принципима, а мање по налогу. Суштински, промена форме не треба да утиче на поверавање делатности од општег интереса. Док је државно, власник доноси одлуке. Разлика ће бити то што, као друштва капитала, неће морати јавне набавке да спроводе по свим процедурама Закона о јавним набавкама.
С. Булатовић
Национални паркови не могу да се приватизују
ПРЕДСЕДНИЦА Владе Ана Брнабић пре повлачења предлога закона је уверавала да би нови прописи требало да омогуће да јавност боље и транспарентније буде упућена у пословање тих предузећа. Тврдила је да ће се видети да ли су та предузећа испунила своју улогу према овом друштву, грађанима, држави - или нису.
- Ако нису, да их онда смењујемо - рекла је раније јуче Ана Брнабић. - Такође, под обавезно је да бирате не само директоре тога на конкурсу, него и скупштине и надзорне одборе у неким минималним условима. Дакле, ради се о професионализацији како би боље управљали у националном интересу наше земље и свих њених грађана. Један је Закон о јавној својини који каже да национална добра не могу да се отуђе, тако да национални паркови никада не могу да буду приватизовани. Други је Закон о приватизацији који је и до сада говорио да јавна предузећа, ако држава жели и мисли да има смисла, могу да се приватизују. Да смо желели нешто да приватизујемо, имали смо законске основе за то. Али - не желимо. Желимо смо да уведемо професионализацију, да боље раде.
ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ БРИТАНСКОГ МИНИСТРА: У случају великог рата наша војска била би уништена за највише годину дана
БРИТАНСКА војска би у случају избијања великог рата била уништена у року од „шест месеци до годину дана“, што истиче важност обнове резервних снага у Великој Британији, упозорио је министар одбране за ветеране Алистер Карнс, преноси Скај њуз.
04. 12. 2024. у 17:10
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) ОБЈАВЉЕН СНИМАК ЛИКВИДАЦИЈЕ: Убица вади пиштољ и пуца са леђа, амерички директор није имао шансе (ВИДЕО)
БРАЈАН Томпсон (50), директор највеће здравствене осигуравајуће компаније у Америци, снимљен је како напушта хотел у 6.45 ујутру у среду, када је маскирани нападач извукао пиштољ са пригушивачем и пуцао му у леђа.
04. 12. 2024. у 19:58
БИЉАНА 40 ДАНА ПРОВЕЛА У ОСТРОГУ: Питала монахињу је ли срећна, па занемела због одговора
САДА већ давне 2000. године, професорка Биљана Лазаревић из Смедерева, провела је четрдесет чаробних дана у манастиру Острог.
05. 12. 2024. у 08:40
Коментари (2)