НА БЕРЗАМА ЗРНО КАФЕ ЗАБЕЛЕЖИЛО РЕКОРДНО ПОСКУПЉЕЊЕ: Како ће то утицати на цену омиљеног напитка у нашој земљи

Е.Б.Талијан

29. 05. 2023. у 15:47

ОМИЉЕНИ јутарњи напитак могао би поново да поскупи. Потрошачи у Србији доминантно пију традиционалну кафу и то мешавину јефтиније робусте. Управо та врста зрна забележила је рекордно поскупљење. Како је известио "Блумберг", велепродајне цене сирове кафе робуста половином маја достигле су највише нивое на берзама у последњих скоро 12 година.

НА БЕРЗАМА ЗРНО КАФЕ ЗАБЕЛЕЖИЛО РЕКОРДНО ПОСКУПЉЕЊЕ: Како ће то утицати на цену омиљеног напитка у нашој земљи

Фото Shutterstock

Како сазнајемо, произвођачи на нашем тржишту, за сада, нису трговинским ланцима најавили нова поскупљења. Према званичним подацима Републичког завода за статистику Србије, цене у групи кафа, која укључује све врсте, у априлу су међугодишње порасле 15 одсто, а од почетка године 6,7 процената.

До скока цене сирове робусте на глобалном тржишту довело је више фактора. Инфлација и економска криза натерали су љубитеље кафе широм света да окрену овој јефтинијој варијати напитка. Међутим, кључни узгајивачи тешко могу да одрже корак са порастом потражње, јер су земље, које су међу највећим светским произвођачима, имале слабију жетву. "Блумберг" наводи да су шансе да се глобална несташица робусте ублажи у скорије време суморне.

У трговинским ланцима у Србији, кесеца од 200 грама класичне мешавине, 100 одсто или претежно кафе робуста, по редовној цени кошта од 250 до 495 динара. Најјефтинија су паковања под ознаком робне марке која се продају за 240, а на акцији се могу наћи и за 220 динара. Неке квалитетније мешавине имају мању грамажу, па 100 грама кошта 325 динара, а 175 се продаје од 360 до 400, док је кесица од 180 грама 433 динара. Цена инстант кафе у стакленим теглама и кутијама од 200 грама сада се креће се од 750 до 1.370, а на акцији је 670 динара.

Како су нам јавили читаоци "Новости" из Врања, они имају свој омиљени локални бренд, који се продаје у њиховим маркетима.

- Кафа тог произвођача кошта 260 динара за 200 грама - кажу Врањанци. - Одличног је квалитета, боља од свих ових познатих.

Кафа поскупљује већ три године, а у трговинским ланицима у Србији кажу да су током последњих шест месеци сви произвођачи подигли цене кафе.

- Просечна цена паковања од 200 грама традиционалне кафе је око 350 динара, јер је велика разлика међу брендовима, а инстант прелази 1.000 динара - наводе у познатом мегамаректу. - Током последњих шест месеци традицонална је поскупела око осам одсто, а инстант од 10 до 17 процената, у зависности од произвођача и бренда. Нико, до сада, није најављивао да ће бити новог раста цена.

Они оцењују да произвођачима сигурно не одговара да дође до даљег поскупљења, јер се поставља питање ко ће моћи да је купује.

- Потрошачи и сада тешко излазе на крај, пала је куповна моћ - кажу наши саговорници. - Ако се тако настави, кафа ће се куповати само на акцији.

У МАЛИМ РАДЊАМА ЈЕФТИНИЈЕ

ЗА мене је и сада кафа озбиљан трошак, а конзумирам јефтинију, традиционалну - каже читатељка "Новости" Тамара Бановић. - Више не купујем паковање од 200 грама, јер ми је то велики издатак у "цугу", већ од 100 грама. Велики је распон цена, а мислим да су најскупље у трговинским ланцима. Први пут примећујем да у малим радњама може да се нађе чак, за трећину јефтинија кафа, него у мегамаркетима.

Она наводи да је кесицу од 100 грама истог бренда кафе, истог произвођача у малом маркету у комшилу платила 155 динара, а у трговинском ланцу кошта 220.

Како наводи "Блумберг", многи љубитељи кафе преферирају висококвалитетна зрна арабике, робуста је обично јефтинија, јер је дрво чвршће и захтева мање неге, што олакшава производњу у великим количинама. Робуста се често користи у инстант кафи, еспресу и млевеним мешавинама које се продају у супермаркетима. Њима се потрошачи враћају, јер немају новца за алтернативе.

- Кључним узгајивачима је, међутим, тешко да одрже корак са порастом потражње, па су велепродајне цене ове недеље достигле највиши ниво у скоро дванаест година - пише овај амерички медиј. - Шансе да се глобална несташица робусте ублажи у скорије време су суморне.

Вијетнам, највећи светски произвођач, пријавио је најслабију жетву у последње четири године, након што су се фармери фокусирали на садњу профитабилнијих усева како би се изборили са растућим трошковима ђубрива, што је последица сукоба у Украјини и санкција Запада Москви. Бразил, други по величини узгајивач ове сорте, имао је проблема због суше, а постоји забринутост да би индонезијска производња могла да трпи после обилних киша.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри