ПРЕМИЈЕРКА ПОРУЧИЛА: Србија данас није иста земља у односу на пре 10 година - и ако овим стопама наставимо, биће још много другачија

Новости онлајн

25. 01. 2023. у 16:00

СРБИЈА данас није иста земља у односу на пре десет година и ако овим стопама наставимо, биће још много другачија, напреднија и јача за десет година, истакла је данас премијерка Ана Брнабић и указала да се Србија на време прикључила дигиталној револуцији и да ће ове године извоз наших ИКТ услуга бити "невероватних 2,7 милијарди евра", а пре само десет година био је 375 милиона евра.

ПРЕМИЈЕРКА ПОРУЧИЛА: Србија данас није иста земља у односу на пре 10 година - и ако овим стопама наставимо, биће још много другачија

Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan Miljević

Она је у ауторском тексту за "Политику" навела да се времена мењају, а да се државе и привреде које су јаке, отпорне, прилагодљиве мењају са њима и истакла да је мало ко веровао да Србија може бити  један од лидера Четврте индустријске револуције. 

Брнабићева додаје да је од времена када је била министар за државну управу и локалну самоуправу у влади Александра Вучића много урађено у погледу дигитализације, кроз увођење електронске управе и великог броја електронских услуга које су данас на располагању, као и кроз раст домаћег извоза информационо-комуникационих технологија. 

Она је напоменула да се у сенци глобалних криза као што су ковид 19, недостатак енергената, недостатак хране, проблеми са водом, рат у Украјини, међусобно разилажење великих сила, природних катастрофа узрокованих климатским променама догађа једна другачија промена коју је Србија на време разумела, и увидела значај и потенцијале које доноси, а то је технолошка револуција.

Брнабићева напомиње да је дигитална револуција довела до повезивања школа на интернет, увођења дигиталних наставних садржаја, програмирања у основне школе, специјализованих ИТ одељења у средњим школама, специјализованих мастер програма на факултетима, заједно са привредом.

- Наши стартапи и научници данас имају на располагању и најмодернији суперкомпјутер у једнако модерном Државном дата- центру, и научно-технолошке паркове у Београду, Новом Саду, Чачку и Нишу, а ускоро и у Крагујевцу и Крушевцу. Србија је данас међународно препозната као земља инжињера, иновативних и креативних људи - истакла је премијерка.

Она  наводи да због тога данас у Србији своје производе и решења развијају неке од најпознатијих компанија на свету, као што су ”Microsoft”, ”НЦР”, ”ИБМ”, ”Цисцо”, ”Цонтинентал”, ”ГоДадy”, ”Сцхнеидер”, али и релативно нове, изузетно успешне компаније као што су ”Епиц Гамес”, ”Ривиан” или”Полyгон”, а преко наших ИТ компанија у Србији се развијају и производи многих других, једнако познатих компанија.

- Сада је дошло време да говоримо о следећој технолошкој револуцији, а то је револуција која се дешава развојем вештачке интелигенције и биотехнологије, коју можемо гледати и као Пету индустријску револуцију - истиче Брнабићева и напомиње да је та технолошка револуција већ почела.

Брнабићева наводи да је у последњих седам година Србија добро поставила своје  приоритете, препознала предности и разумела промене које доноси Четврта индустријска револуција. 

- Ово нам је умногоме помогло да променимо имиџ Србије и почнемо да привлачимо у Србију технолошки напредније и софостицираније инвестиције које стварају додатну вредност за нашу економију и одлично плаћена радна места. Србија успева да се избори да буде у мањем кругу земаља које ће у будућности креирати нове трендове и технологије, будућност човечанства и концентрисати новостворено богатство у својим рукама. Нисмо још на том нивоу, али смо на јако добром путу да будемо - навела је премијерка.

Каже да Србија има знање, визију и људе који дају надуо да ћемо у новој технолошкој револуцији бити међу онима који стварају промене путем нових технологија. 

- Имамо светски признате инжењере и ИТ компаније. Имамо научне институте који су у самом европском врху по квалитету науке којом се баве – пример је Институт ”БиоСенс”. Имамо Институт за развој вештачке интелигенције, који данас запошљава више од 40 светски успешних, а наших људи који су се у претходне две године вратили у Србију - наводи Брнабићева.

Она додаје да у Србији постоји и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжињерство који је изнедрио пионире генетског секвенцирања нове генерације, а који данас ради научне пројекте са највећим светским компанијама, какве су ”Роцх” или ”Такеда”. 

- Имамо стартап компаније који су за само пар година достигли вредност мерену десетинама и стотинама милиона долара. Имамо глобалне технолошке компаније које желе да раде са нама. На нама да је да све то што имамо објединимо, негујемо, подстичемо и помажемо, како бисмо креирали екосистем иновација који ће у наредним деценијама бити мотор економског развоја Србије - истакла је Брнабићева.

Она је указала да је јадна од кључних иницијатива како ће то да се уради у будућности БИО4 кампус, који треба да почне да се гради ове године и у којем ће бити обједињени најбољи образовни и научни капацитети. 

- БИО4 кампус је, за Србију, само почетак једне нове, иновативне, другачије будућности. У времену у којем живимо, верујем да је добро подсетити се старе изреке: 'Најбољи начин да предвидимо будућност је да је сами створимо - закључила је Брнабићева.

БОНУС ВИДЕО:

МОРБИДНА РЕКЛАМА У ПРИШТИНИ: Како Куртијеви медији позивају на бојкот српских производа


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024