АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Велика потражња за „забрањеном“ руском нафтом

П. З. С. / rt.com

19. 01. 2023. у 17:50

ПОТРАЖЊА за резервоарима за складиштење нафте у Сингапуру расте због повећања интересовања и профита од мешања испорука јефтиног горива из Русије са пошиљкама других добављача, известио је у четвртак Блумберг, позивајући се на изворе.

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Велика потражња за „забрањеном“ руском нафтом

Фото Shutterstock


Према људима који су упознати са овим питањем, овај процес може помоћи да се прикрије порекло терета.

У извештају се наводи да Сингапур није забранио увоз руске нафте или нафтних деривата, али је финансијским институцијама које се тамо налазе забрањено да финансирају или послују са руском робом и компанијама.

Токови руске сирове нафте и горива у Азију и Блиски исток су у последње време у порасту, пише Блумберг, додајући да су такве пошиљке „све више стизале до центара за мешање и редистрибуцију као што су Сингапур и Фуџаира у Уједињеним Арапским Емиратима где могу да буду заједно помешани, препаковани и поново извезени на глобалном нивоу.”

Тренд већег броја испорука из Русије у Азију и растућа улога чворишта у њиховој прерасподели могу се додатно интензивирати у наредним недељама док се ЕУ припрема да уведе нова ограничења на руске нафтне деривате 5. фебруара, пише лист.

У међувремену, подаци о праћењу бродова компаније Вортека су наводно показали да су сингапурски терминали за пријем нафте примили више него двоструко више количине руске нафте и мазута у децембру у односу на пре годину дана. Град-држава је примила 2,6 милиона барела нафте, што је скоро 40 пута више него годину дана раније, наводи се у извештају.

Према Вилијаму Тану, вишем потпредседнику у Сингапурској консултантској компанији за гориво за бродове Miyabi Industries, трговци и добављачи горива тренутно су свуда око складиштења нафте и мешања због „веома добрих“ профитних маржи од таквих активности.

То је због доступности веома јефтиних залиха руског мазута и других производа као што је уље за “лаки циклус”, објаснио је Тан. Према његовим проценама, трговци могу да уживају у маржи профита од близу 20% мешањем руских компоненти са другим врстама да би направили мешане производе за лож уље. Типично, такви профити су између 10 и 12 одсто, рекао је он, додајући да би се марже могле додатно повећати ако продавци буду очајнији да истоваре свој терет због више трговинских ограничења.

-Нешто од овог мешаног горива може да иде у резорвоар за гориво у Сингапуру или да се размени у оближње земље као што су Индонезија и Вијетнам, рекао је Тан, а цитира Блумберг.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)