НОВИ ТЕКТОНСКИ УДАР НА ДОЛАР: Аналитичари најављују да би стварање токена Персијског залива значајно утицало на америчку валуту

П. З. С. / sputniknews.com

16. 01. 2023. у 19:14

РУСИЈА и Иран су прошле године почели да проширују употребу националних валута у спољнотрговинској размени због западних санкција које су уведене двема земљама.

НОВИ ТЕКТОНСКИ УДАР НА ДОЛАР: Аналитичари најављују да би стварање токена Персијског залива значајно утицало на америчку валуту

Фото: ЕПА

Потенцијално стварање токена Персијског залива од стране Русије и Ирана не би требало да угрози хегемонију долара у непосредној будућности, али би иницијатива могла да помогне да се она временом ослаби тако што ће охрабрити друге земље да теже валутама подржаним средствима, рекао је Крис Девоншир-Елис (Chris Devonshire-Ellis), председник Dezan Shira & Associates, пан-азијске инвестиционе компанија, каже за Спутњик.

-Можда није само злато. То могу бити друга материјална добра, као што су угљоводоници, пољопривреда, други племенити метали, драгуљи, па чак и слатка вода, рекао је он.

Председавајући Dezan Shira & Associates је додао да би „очигледно, у погледу злата, земље које би имале користи биле оне које поседују велике неископане резерве злата, као што су Аустралија, Русија, Јужна Африка, Индонезија и Бразил“.

Девоншире-Елис је објаснио да би појава веће мреже токена подржаних имовином могла помоћи нацијама да заобиђу западне санкције тако што ће им пружити алтернативу СВИФТ (SWIFT) банкарском систему, америчком долару и евру.

-Земље као што је Венецуела, такође под великим санкцијама, али поседују највеће светске резерве нафте, желеле би да виде овај тип технолошког развоја, рекао је он.

Његово мишљење је поновио Пол Гончароф (Paul Goncharoff), директор истраживања криптовалута у компанији Dezan Shira & Associates у Москви, који је описао могуће стварање токена Персијског залива као „тектонски помак“, који би имао озбиљне импликације не само на амерички долар, већ и на централни банке широм света.

Фото: АП

Он је истакао да би појава токена заснованог на имовини представљала озбиљан изазов за традиционалне фиат валуте пружајући „веома привлачну алтернативу сигурног уточишта која се не може користити оружјем против власника и корисника таквих токена“.

Гончароф тврди: „Уколико овај токен подржан од стране владе буде званично покренут и уђе у активну употребу у трговини, то неће бити без значајног отпора неколико влада и финансијске инфраструктуре које подржавају трговину њиховим фиат валутама.

Рекао је да би „очекивао да би ово могло да постане прилично ружно, са зонама искључења које се постављају у традиционалним банкарским местима као што су Њујорк, Лондон, Франкфурт, Токио и слични“, додајући: „На крају крајева, ратови су почели и за мање.”

Коментари се јављају након што је један руски медиј известио да Москва и Техеран разговарају о стварању токена Персијског залива који би могао да замени долар, рубљу и ријал у спољнотрговинским трансакцијама.

Издање је цитирало Александра Бражникова, извршног директора Руске асоцијације криптоиндустрије и блокчејна, који је рекао да ће се токен користити као стејблкоин, дигитална валута која је везана за „стабилну“ резервну имовину попут америчког долара или злата.

Он је додао да ће специјална економска зона у јужном руском граду Астрахану почети да прима терет из Ирана касније ове године, нешто за шта се очекује да ће покренути употребу заливског токена.

Алексеј Војлуков, потпредседник Асоцијације банака Русије, са своје стране, подсетио је у интервјуу за други руски медиј да тренутно постоје обрачуни у доларима између Русије и Ирана, али да се због санкција исплате врше у националне валуте две земље.

Према његовим речима, приближавање две земље омогућава да се успостави готово сваки систем плаћања између њих. Спутњик се обратио централним банкама Русије и Ирана за коментаре о овом питању.

У јулу 2022, ирански министар економије Ехсан Кхандоузи објавио је да је Исламска Република званично одбацила амерички долар ради трговине са Русијом. Истог месеца, Техеранска берза је покренула трговање ријалом и рубљама.

Ово се догодило након што је низ великих руских банака искључен из међународног платног система СВИФТ у оквиру западних санкција против Русије, које су уведене убрзо након што је Москва покренула своју специјалну војну операцију у Украјини 24. фебруара 2022.

СВИФТ је 2019. године прекинуо приступ већини иранских банака под притиском Вашингтона, који је раније поново увео оштре економске санкције Исламској Републици након најаве тадашњег председника САД Доналда Трампа да се једнострано повуче из иранског нуклеарног споразума из 2015. године, познатог и као Заједнички свеобухватни план(ЈЦПОА).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

У ЊУЈОРКУ се данас одржава седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.

22. 04. 2024. у 16:14

Коментари (3)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна