НАЈНОВИЈА ИСТРАЖИВАЊА: Цене хране на светском нивоу опале у новембру

Танјуг

02. 12. 2022. у 11:56

ГЛОБАЛНЕ цене хране незнатно су склизнуле у новембру на месечном нивоу, и на силазној су путањи осми месец узастопно са рекордног нивоа забележеног у марту.

НАЈНОВИЈА ИСТРАЖИВАЊА: Цене хране на светском нивоу опале у новембру

Foto: Profimedia

Индекс цена хране Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО), који прати цене прехрамбене робе којом се највише тргује на глобалном нивоу, износио је у новембру у просеку 135,7 поена у односу на 135,9 поена у октобру, према извештају објављеном данас на званичном веб-сајту ФАО.

Новембарски показатељ је за само 0,3 одсто изнад нивоа из новембра 2021.

Цене житарица су опале за 1,3 одсто у односу на октобар, али су још увек више за 6,3 одсто него пре годину дана. Пшеница и кукуруз су појефтинили у новембру за 2,8 одсто, односно за 1,7 посто респективно, делом под утицајем продужења Црноморске иницијативе за извоз украјинског жита. Насупрот томе, међународне цене пиринча су порасле за 2,3 процента.

Глобалне котације биљних уља су такође ојачале за 2,3 одсто у новембру, прекинувши седмомесечни узастопни пад. Порасле су цене палминог и сојиног уља, док су цене уљане репице и сунцокретовог уља опале.

Млечни производи су у новембру били за 1,2 процента јефтинији него у октобру, при чему су светске цене путера, обраног и пуномасног млека пале, услед мање увозне тражње, док су цене сира порасле, делом због мање извозне понуде из водећих земаља произвођача у западној Европи.

Међународне цена меса су се у новембру спустиле за 0,9 одсто у односу на претходни месец, повучене падом котација говеђег меса, док су се цене осталих врста меса опоравиле, предвођене поскупљењем овчијег меса.

Глобалне цене шећера су скочиле прошлог месеца за 5,2 одсто, подстакнуте снажним куповинама у условима оскудне понуде због кашњења жетве у кључним земљама произвођачима и најаве Индије о смањењу извозне квоте. Виша цена етанола у Бразилу такође је извршила притисак на раст цена шећера на светском тржишту.

ФАО је у засебном извештају о понуди и потражњи житарица, који је такође објављен данас, додатно смањио прогнозе светске производњу житарица у 2022. години, која сада износи 2.756 милиона тона, што је за 2,0 одсто мање у односу на 2021.

Ово смањење је у великој мери узроковано слабим изгледима производње кукуруза у Украјини, где су последице рата учиниле операције после жетве изузетно скупим. 

ФАО је такође смањио прогнозу глобалне производње пшенице за ову годину, али је упркос овом смањењу, нова цифра од 781,2 милиона тона још увек рекордно висока. Очекује се да ће глобална производња пиринча пасти за 2,4 процента са лањског историјског рекорда. 

У најновијем ФАО-вом кварталном извештају о изгледима усева и ситуацији с храном, процењује да је за 45 земаља широм света, укључујући 33 у Африци, девет у Азији, две у Латинској Америци и на Карибима и једној у Европи, потребна спољна помоћ у храни због сукоба, екстремних временских прилика и растуће стопе инфлације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (2)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а