Како је дошло до тога да је продаја удела Сбербанке у Фортенови изазвала отпор менаџмента и критике у појединим хрватским медијима

Промо

08. 11. 2022. у 15:57

РЕЗИДЕНТ Уједињених Арапских Емирата Саиф Алкетби, који је купио 43% удела у хрватској Фортенова групи од руске Сбербанке, уверен је да је приликом обављања трансакције поступио у потпуности у складу са законодавством ЕУ и намерава да га и даље поштује.

Како је дошло до тога да је продаја удела Сбербанке у Фортенови изазвала отпор менаџмента и критике у појединим хрватским медијима

Foto: Shutterstock

Информације о томе појавиле су се у интервјуу инвеститора из УАЕ хрватским медијима. Изјава Алкетбија била је одговор на бројне објаве у хрватским медијима, као и на речи менаџмента Фортенове да компанија не зна ништа о продаји акција овог највећег хрватског власника пољопривредног земљишта.

Медијски напад на руску банку и инвеститора из УАЕ повезан је са једним од топ менаџера Фортенова групе, Фабрисом Перушком. Перушко је радио у компанији много пре него што је добио своје тренутно звање и статус. Он је очигледно рачунао да ће акције Сбера бити замрзнуте и да ће од тога моћи да извуче личну корист.

Подсећамо, ранији назив Фортенова групе је био Агрокор. Хрватска компанија је од 2014. године узимала кредите од руске банке. 2019-е дуг према Сберу прешао је милијарду евра, па је због немогућности да подмири дугове холдинг прешао у власништво хрватске државе и, као резултат реструктурирања, добио име Фортенова Гроуп. Сбер је добио 43% удела у компанији на име отплате дуга. Прошлог новембра, представници Сбера изјавили су да намеравају да напусте европско пословање и фокусирају се на друге области. Банка неколико пута покушала да прода својих 43% удела у Фортенова групи европским компанијама. Међутим, потенцијални купци или нису успели да добију регулаторна одобрења или су у последњем моменту отказали договоре. Сбер је изашао у сусрет руководству Фортенове и био је спреман да прода имовину хрватским пензионим фондовима. Али Алијанса, који управља једним од тих фондова, отказао је трансакцију у последњем тренутку.

Бројни медији јављају да је низ неуспеха у покушајима продаје удела Сбера у Фортенови резултат интервенције већ поменутог Фабриса Перушка. Перушко је повезан са хрватским премијером Андрејем Пленковићем. Пленковић је раније био члан Европског парламента и има јаке везе у европским структурама. Он је био тај који је могао да "обезбеди " одбијање потенцијалних купаца. Не проналазећи купце у ЕУ, Сбер је продао акције Фортенове резиденту из Емирата.

Са друге стране, председник Републике Хрватске Зоран Милановић поздраво је овај договор и изјавио да је то најбољи излаз за све стране. Ове речи потврдио је и нови власник имовине Алкетби. Уверавао је запослене у компанији да ће Фортенова наставити да ради, а он ће са своје стране учинити све да расте и развија се. Акетби је посебно подвукао да није под санкцијама ЕУ, што значи да ће пренос акција Фортенова групе под његово управљање бити од користи холдингу. Вреди напоменути да актива Алкетбија укључује бројне некретнине, технологије и високотехнолошке компаније. Значајан део његових инвестиционих активности чине трансакције приватног капитала, а то значи да преузимање било каквих обавеза које не би могао да испуни свакако није у његовом најбољем интересу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају