ИЗ МИНИСТАРСТВА ПОЉОПРИВРЕДЕ ПОРУЧУЈУ: Имамо довољно хране по прихватљивим ценама

Танјуг

08. 10. 2022. у 09:36

САВЕТНИК министра пољопривреде Горан Ђаковић изјавио је данас да Србија има довољно хране захваљујући доброј базној пољопривредној производњи, као и довољно семена и ђубрива за следећу сетву.

ИЗ МИНИСТАРСТВА ПОЉОПРИВРЕДЕ ПОРУЧУЈУ: Имамо довољно хране по прихватљивим ценама

Фото Новости

- Ове године смо произвели 750.000 тона сунцокрета што је рекорд, а отприлике трећина тога ће отићи у производњу уља, што је сасвим довољно не само за нас него и за извоз. Исто тако, имамо довољно шећера и млека, иако је турбулентно на тржишту - рекао је Ђаковић за РТС.

Објаснио је да је то због тога што је дошло до прерасподеле посла на тржишту сировог млека, ко од кога купује млеко за прераду, али је рекао да га има довољно и да ће се наредних дана понуда у продавницама стабилизовати.

- Фармери који хоће да кажу истину рећи ће да је цена сада одлична и да они веома добро зарађују. Цена је 65 до 70 динара за литар сировог млека. На то држава даје још 15 динара у овом кварталу. Исплата је почела пре седам-осам дана и већ је исплаћено око две милијарде динара - истакао је Ђаковић.

Подсетио је да је и тржиште млека ослобођено, јер цене више нису ограничене, већ само трговачка маржа на 10 одсто.

- Ја мислим да је тако најбоље, јер ако желимо да имамо домаће млеко, треба и да га платимо. Плаћаћемо реалну цену млека и најбоље је да тако и буде, а сада је та цена око 200 динара за литар и по млека - рекао је Ђаковић.

Он је рекао да му није јасно зашто се стално прича о уљу, кад га има и цена је већ данима од 189 до 194 динара за литар.

- Није то мало, али није ни много ако имате у виду да је у Француској четири евра а на Малти пет евра. Ми смо земља која производи сунцокрет и имамо довојне количине уља. Мислим да нема никаквих проблема, ако имате у виду да просечна породица троши литар, до два уља месечно - оценио је Ђаковић.

Нагласио је да су испуњени сви захтеви произвођача сунцокрета и навео да сви који су га произвели и предали уљарама могу од 14. октобра до 14. новембра да се пријаве за добијање субвенције. Ђаковић је рекао да је НБС одобрила мораторијум на кредите које су пољопривредници узели код банака до годину дана и позвао произвођаче да се већ од понедељка обрате својим банкама и договоре о одлагању. Напоменуо је да на мораторијум неће имати право они који су до сада имали кашњење у исплати зајмова дуже од 90 дана.

Саветник министра пољопривреде каже да семена и ђубрива има довољно и да ђубриво кошта око 150 динара за килограм а цена семенске пшенице је 88 динара за килограм. Оценио је да то није јефтино, али је додао како су цене у свету много више. Ђаковић очекује да ће се ове јесени више сејати пшеница, јер продавци семена кажу да је потражња за 30 одсто веће него прошле јесени. Објашњење по њему треба тражити у томе што је због суше кукуруз доста подбацио, па пољопривредници желе да губитак компензују пшеницом.

Он је потврдио да је извоз воћа из Србије ове године био вредан близу 630 милиона евра и да је повећање извоза воћа 14 процената, највише захваљујући малини. Додао је да је и извоз поврћа већи за 14 процената и оценио да је то све последица добре аграрне политике која је обезбедила нашим произвођачима нова тржишта.

БОНУС ВИДЕО - У ШКОЛАМА У ЧЕШКОЈ СВЕ ТЕЖЕ: Уместо грејања, ђацима поделили ћебад

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије