ПРОИЗВОДЊА ВИНА НЕГДЕ ПРЕПОЛОВЉЕНА: Због лоших временских услова, сушног лета и кише, тешка година за виноградаре

Ј. Субин

07. 10. 2022. у 11:41

ПРЕ шест година у Србији је било око 240 винарија, а данас их има 457.

ПРОИЗВОДЊА ВИНА НЕГДЕ ПРЕПОЛОВЉЕНА: Због лоших временских услова, сушног лета и кише, тешка година за виноградаре

Фото Н. Фифић

Развој ове гране пољопривреде вртоглаво расте, а сада готово да нема ресторана, винотеке или продавнице, а да нема у понуди на десетине етикета српских вина. Очекује се да би до краја следеће године, у нашој земљи, могло да буде више од 500, па и 600 регистрованих винарија. Последњих година, све је више и познатих људи у Србији који улазе у ове пословне воде.

- Ова година била је изазовна за све винаре и виноградаре, па можемо рећи и да је била изузетно тешка - испричао нам је Стеван Рајта, директор Савеза винара и виноградара.

- Берба белог грожђа је завршена. Сада су почеле црвене сорте да се беру и то би требало до почетка новембра да буде готово. Време ове године није ишло наруку грожђу. На пролеће смо имали град, па сушу и сада на самом почетку бербе - кишу. Због падавина дошло је и до труљења грожђа. Неки винари су успели да га на време оберу, неки не. Што се тиче вина, још је рано говорити. Ко је почео да га бере 20. августа, сачувао је мало киселине и није кренуло на лоше, све после тога, када је кренула киша, створило је додатни проблем.

Према речима Рајте, неке винарије су изгубиле 30, а неке и 50 одсто рода. Мале винарије, које су правиле између 25 и 30 хиљада боца, сада су преполовиле производњу. Уз то, има доста винарија које нису регистроване и не пријављују колико тачно вина произведу.

- Вино је данас много квалитетније него пре 10 или 15 година - објашњава Рајта.

- Држава је доста улагала, помагала и субвенционисала. Људи су купили фантастичну опрему. Све више купују скупу барик бурад, од врхунског храста. Имамо и добре енологе.

Ипак, нема их много, па винарије доводе стране стручњаке. Балкан је интересантан због климе, да се праве добра вина. До краја године би требало да се укине царина за извоз вина са Кином. Рачунамо да ће људи тиме да се воде и да повећају производњу, али и да се више овиме баве. На недавно одржаном сајму вина, дошли су купци из иностранства и желе да купе наше вино. Највише га извозимо у Русију, али га има и у Јапану, Америци...

У Србији су међу белим сортама највише заступљени шардоне, ризлинг, мускат, совињон и тамјаника, док су од црвених то углавном каберне, мерло, прокупац.

И ДО 17 МИЛИОНА ЛИТАРА

ГОДИШЊА производња вина у Србији се креће између 15 и 17 милиона литара. Како објашњава Стеван Рајта, те количине су довољне за наше потребе, али би их требало повећати због извоза.

- У нашој земљи има 24.000 до 26.000 хектара под засадима винограда - истиче Рајта.

- Посађено је нових 550 хектара, што је мало. Ипак, повећава се број винарија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)