СТРАНЦИ У СРБИЈИ ОСТАВИЛИ МИЛИЈАРДЕ: Татјана Матић, министарка туризма, трговине и телекомуникација за "Новости"

Ј. Субин

18. 07. 2022. у 08:50

ДЕВИЗНИ прилив Србије од туризма сада је за 45 одсто већи у односу на исти период прошле године, која је била рекордна и донела нашој земљи 1,5 милијарде евра.

СТРАНЦИ У СРБИЈИ ОСТАВИЛИ МИЛИЈАРДЕ: Татјана Матић, министарка туризма, трговине и телекомуникација за Новости

Фото З. Јовановић

Имамо драстичан скок гостију из иностранства, а посматрајући број ноћења, странаца има више за 97,6 одсто него прошле године. И даље су доминантни гости из Босне и Херцеговине, Северне Македоније, али има и доста туриста из Турске. Успели смо да се добро позиционирамо на регионалном нивоу и сада се виде резултати тог рада.

Овако за "Новости" говори министарка туризма, трговине и телекомуникација Татјана Матић, поводом наше констатације да је Београд пун страних гостију и да се центром српске престонице поново могу чути сви језици света.

Колико ће додатних 200.000 ваучера унапредити туризам?

- Ваучери су значајно допринели развоју туристичке привреде у Србији и унапредили многе домаће дестинације. Држава је поделила више од 230.000 ваучера - 180.000 ваучера вредности од 15.000 динара и 50.000 ваучера од од 10.000 динара. Луковска бања и Пролом бања доживљавају прави процват ове сезоне. Сигуруно је да ће ово бити најуспешнија туристичка сезона захваљујући ваучерима. Суочили смо се са проблемом недостатка туристичких капацитета и зато смо продужили рок за коришћење ваучера до 30. новембра; угоститељи могу да предају захтев за рефундацију до 10. децембра.

Шта је то што недостаје Србији да би унапредила туристичку понуду?

- Оно што је нама недостајало у претходном периоду је развијенија туристичка и саобраћајна инфраструкутура. Србија је доста радила на томе у претходном периоду, јер без инфраструктуре нема развоја туризма. Срећни смо и да се мрежа аеродрома по Србији развија, као и београдски аеродром.

Верујемо да ће се азијско тржиште још отварати, поготово после обновљеног директног лета из Кине. Сазнала сам и да је Србија врло популарна као дестинација у Јужној Кореји.

Имамо потенцијала за азијско тржиште, које је огромно, али да бисмо се ту позиционирали, потребно је регионално повезивање. Управо је за привлачење далеких тржишта добра и корисна иницијатива Отворени Балкан.

Фото З. Јовановић

Може ли министарствo на чијем сте челу да утиче на угоститеље који су драстично подигли цене смештаја пошто је повећан износ ваучера?

- Законом је утврђено да се цене формирају слободно и министарство не може да утиче на то. Свакако, угоститељи треба да имају у виду чињеницу да су домаћи туристи, у време ковида, практично спасли туризам. У врло специфичној сезони као што је ова, која се одвија под сенком рата у Украјини и економске кризе, очекујемо да туристички радници и угоститељи имају обзира једни за друге. Наравно, и они су у незавидној ситуацији и морају да мисле на пословање. Цене треба да буду формиране на реалној бази и основи. Верујем да гости то разумеју. Домаћи туриста треба да се врати и следеће године, а то ће учинити само ако буде задовољан односом цене и квалитета.

Каква је ситуација са основним животним намирницама и снабдевеношћу? Хоће ли рафови остати пуни упркос надолазећој зими и кризи?

- Ситуација је добра и то непрестано говорим, чак и када је дошло до панике у вези са шећером. Србија је један од највећих произвођача хране у Европи и свету. Ми производимо довољно основних животних нармирница за домаће тржиште, али и за извоз. Биће довољно хране и ове зиме и следеће зиме. Међутим, бринемо о другим стварима - о енергентима и грејању. Када говоримо о продавницама и рафовима, нема никаквог разлога за стрепњу.

Наша брига је да цене буду стабилне, да немамо скок цена намирница, да инфлација буде под контролом. Сваког петка све нас брине кретање нафте на светској берзи, јер то условљава цену горива код нас.

До када је у плану да цене буду ограничене?

- Цене су и даље под контролом. Не морамо о томе бринути, јер докле год постоји потреба, држава ће реаговати. Доносили смо апсолутно правовремене одлуке у циљу стабилизације тржишта и заштите свих слојева становништва. Када говоримо о инфлацији и поремећајима на тржишту, насталим као производ пре свега постковида, а затим и рата у Украјини, држава је правовремено реаговала и донела уредбе са циљем да заштити цене основних животних намирница. Тиме смо допринели да се друштво на неки начин умири и показали смо да је држава ту за своје грађане, да зна шта ради. Нема притисака да се мере ублаже и укину. Није нам циљ да на било који начин оштетимо или угрозимо привреду овим мерама, али никада профит нећемо ставити изнад државе и грађана.

Докле се стигло са уласком Србије у Светску трговинску организацију (СТО) и када очекујете да ћемо постати њен члан?

- Највећи део реформског законодавства усаглашен је са СТО и сада смо у завршној фази приступања. Процес се одвија на два колосека. Мултилатералном хармонизацијом домаћег законодавства и прописима и правилима СТО у вези са трговином робе, а други аспект је билатерални, који се односи на преговоре са заинтересованим чланицама СТО. За окончање овог дела процеса потребно је да завршимо преговоре о приступу тржишту робе и услуга са САД, Бразилом, Русијом и Украјином. Ми се сада налазимо у том преговарачком процесу.

Хоћемо ли да мењамо закон о ГМО?

- То је у надлежности Министарства пољопривреде.

Мислите ли да ћете остати и у новој влади?

- То не зависи од моје жеље. Не одлучујем о томе. И када сам била изабрана, нисам сама то планирала, а ни желела. Пресудила је процена господина Расима Љајића, председника моје странке, али и председника Србије господина Александра Вучића. Да могу и да умем, сматрали су и Љајић и моји блиски сарадници. Пристала сам, свесна одговорности, могућих препрека и компликација. Онда је дошао још већи изазов - економска криза. Надам се да сам оправдала поверење људи који су ме предложили и да сам допринела остварењу њихових политичких циљева. Није било лако. Помогло ми је то што сам већ 20 година прави државни чиновник и добро познајем систем. Прошла сам велики тест, а оцене бих препустила другима.

Да ли сте задовољни својим учинком у Немањиној? Шта је могло боље?

- Корона је могла све да уништи, али није. Туристичко-угоститељски сектор је победио, стао на ноге и оборио рекорд. Друга победа је то што засада има свега у рафовима и што добро управљамо кризом. Једино ми је жао што 5Г мрежа још увек није успостављена - то је нешто што бих заиста волела да смо успели; био је план пред корону, али смо после тога морали да станемо са радом.

ЉАЈИЋ ОСТАЈЕ АКТИВАН

Да ли се Расим Љајић довољно опоравио и има ли намеру да се врати у на политичку арену или у Владу Србије?

- Љајић се осећа одлично, сјајно се опоравио и никада није боље изгледао. У сваком случају, он се никада није политички повукао; напротив, врло је активан. Једноставно, он је човек који никада не може да се повуче са политичке сцене. Надам се и волела бих да се прикључи Влади у овом саставу зато што је, пре свега, он државник у правом смислу те речи. У тешким временима, људи попут Љајића доприносе стабилности и сигурности. Уз то, он има велики ауторитет у региону и може значајно да допринесе интеграцији региона и иницијативи Отворени Балкан. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати