ДО ОКТОБРА У СКЛАДИШТИМА 500 МИЛИОНА КУБИКА ГАСА: Србија и Мађарска потписале у Београду меморандум и уговор о нашим резервама Плавог горива

Е. Б. Т.

11. 06. 2022. у 08:33

СРБИЈА ће до октобра ускладиштити 500 милиона кубика гаса у два складишта у Мађарској. Плаво гориво ћемо потом моћи да повлачимо у периоду од 1. октобра до 1. априла наредне године.

ДО ОКТОБРА У СКЛАДИШТИМА 500 МИЛИОНА КУБИКА ГАСА: Србија и Мађарска потписале у Београду меморандум и уговор о нашим резервама Плавог горива

Фото Танјуг

Ово је јуче изјавио министар финансија Синиша Мали, после потписивања Меморандума о наставку сарадње у области енергетике, са мађарским министром спољних послова и трговине Петером Сијартом у Београду. Параф на Уговор о куповини природног гаса и о складиштењу, ставили су генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић и представници енергетске компаније из Мађарске MVM CEEnergy Zr. Сијарто се претходно састао и са председником Србије Александром Вучићем.

- Србија ће према уговору, у октобру и марту моћи да повлачи три милиона кубних метара гаса дневно, а од новембра до фебруара по шест милиона кубика дневно - прецизирао је Мали.

- То ће бити сасвим довољно за потребе грађана и индустрије у Србији. Аранжман ће бити финансиран једним делом из буџета Србије, а другим из кредита ОТП банке и Ексим банке Мађарске.

О пропорцијама финансирања, како је додао, биће одлучивано накнадно. Према његовим речима, Србија ће у понедељак Мађарској да уплати 65,7 милиона евра да би резервисала складишта. Он је објаснио да цео аранжман обухвата гас, струју и сирову нафту.

- Веома ћемо интензивно радити на свим овим конкретним пројектима које смо дефинисали - казао је Мали.

- Поготово нам је важна производња енергије из обновљивих извора и даљи развој дистрибутивне мреже, сигурност и стабилност целог енергетског система које морамо да обезбедимо за Мађарску и Србију у овим неизвесним временима.

Споразум Петер Сијарто и Синиша Мали, Фото Н. Скендерија

Министар Сијарто је оценио да ови уговори обезбеђују несметано снабдевање гасом у Србији и јачају позицију Мађарске у области енергетике у целом региону.

- Никада нисам претпостављао да ће питање снабдевања енергентима доћи до овако критичне тачке и да се неће разговарати о ценама, него о томе да ли ћемо уопште моћи да их набавимо - указао је Сијарто.

- Због тога су данас Србија и Мађарска потписале споразум о савезништву, да ћемо у свим околностима нашим земљама обезбедити извесно снабдевање енергентима. Међудржавним споразумом договорено је и повезивање електроенергетских тржишта две земље, тако што ће до 2028. године бити изграђен нови далековод између Суботице и Шандорфалве у Мађарској.

То ће, како је истакао, између две земље повећати капацитет са садашњих 1.000 мегавата струје на 1.500 мегавата. Он је објаснио да ће овим Мађарска да се прикључи регионалном споразуму који је Србија постигла са Словенијом, што ће додатно повећати безбедност снабдевања електричном енергијом у региону.

Потписивање меморандума и уговора раније су договорили председник Србије и премијер Мађарске Александар Вучић и Виктор Орбан. Србија је 100 одсто зависи од руског гаса који нам сада стиже "Балканским током" преко Бугарске. На те резерве, које ћемо похранити у Мађарској, рачуна се уколико дође до ситуације да неко одсече линије снабдевања.

Капацитет подземног складишта "Банатски Двор" је 500 милиона кубика. Међутим, проблем је што на дневном нивоу из њега може да се повлачи само пет милиона кубних метара гаса.

Током зиме, ако је умерено хладно, трошимо од 10 до 12 милиона кубика дневно, а када је већи минус, и 15 милиона. Према договору са Мађарском, Србија ће током најхладнија три месеца моћи да повлачи шест милиона кубика, што је са количинима из Банатског Двора укупно 11 милиона. То је довољно да без већих проблема прегурамо зиму. Уколико зафале мале количине, то се може лако набавити на тржишту.

Стручњаци оцењују да је тај споразум значајан зато што нам гас стиже преко Бугарске, која је чланица Европске уније, а неизвесно је какве ће одлуке Брисел доносити у будућности. Многи аналитичари сматрају да Србију очекују још јачи притисци и да би могли да нам зауставе доток плавог горива "Балканским током". Вучић је почетком ове седмице рекао да је у Банатском Двору тренутно ускладиштено 195 милиона кубика у нашем делу, а да треба да напунимо до 269,5 милиона за два месеца. Тако да ћемо, како је додао, имати укупно 770 милиона. Он је истакао да према најгорем сценарију, Србија са тим гасом може да издржи више од 100 дана, што је дефакто цела зима.

МОЖЕТЕ ДА РАЧУНАТЕ НА НАС И ЗА НАФТУ

МАЂАРСКА је од ЕУ добила изузеће од санкција на увоз сирове нафте из Русије нафтоводом "Дружба" - рекао је мађарски министар Петер Сијарто. - Србија може да рачуна на нас у погледу снабдевања сировом нафтом, као што то може и када је у питању гас. То је привремено решење и зато је важно да се са Хрватском постигне договор о повећању испорука црног злата "Јанафом".

Он је подсетио да је у току модернизација нуклеарне електране у Пашку и додао да и она може бити искоришћена у заједничком интересу.

Фото Инстаграм

ВУЧИЋ: ЈОШ БЛИЖА САРАДЊА У ЕНЕРГЕТИЦИ

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић јуче је са мађарским министром Петером Сијартом разговарао о регионалној ситуацији и истакао потребу за још ближом сарадњом у областима енергетике и заједничких инфраструктурних пројеката, као и о конкретним корацима у циљу њихове реализације.

- Посебно смо разматрали питања транзитних капацитета, као и снабдевања гасом и констатовали да је несметани транзит енергентима између наше две земље још један доказ изузетне, одговорне и пријатељске сарадње Србије и Мађарске - навео је Вучић на свом инстаграм-профилу.

- Поновио сам искрено и трајно опредељење наше земље да унапређује односе са Мађарском, који су сада на највишем нивоу у историји захваљујући и посвећености и отворености владе премијера Виктора Орбана за билатералну сарадњу.

ЕВРОПА ТРИ НЕДЕЉЕ БЕЗ ЛНГ ИЗ САД

ТРАНСПОРТ течног природног гаса (ЛНГ) за Европу биће одложен због тога што је једна од водећих америчких компанија за његову производњу "Фрипорт ЛНГ" обуставила рад најмање три недеље. Фирма која обезбеђује око 20 одсто капацитета за прераду течног гаса у САД, престала је са радом у четвртак, након експлозије у њеном постројењу у Мексичком заливу. Тронедељно затварање значиће губитак око 13 до 15 пошиљки, иако би Европа требало да буде у стању да то надокнади из својих складишта гаса. Аналитичари сматрају да ризик остаје ако се затварање буде продужило.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024