КВАДРАТА СВЕ ВИШЕ И СВЕ СКУПЉИ: Рок за другу рату пореза на имовину 15. мај, a општинама велики приходи

С. БУЛАТОВИЋ

07. 05. 2022. у 11:00

РОК за уплату друге рате пореза на имовину истиче за десет дана. Већина власника некретнина плаћају је по прошлогодишњем обрачуну. Нова решења и нова рачуница би требало ускоро да стигну. Намет на станове, куће и њиве све је значајнија ставка у буџетима градова и општина. Пре читаве деценије, порез на имовину је доносио, на нивоу читаве Србије, укупно око 12,2 милијарде динара. Прошле године, од њега је стигло чак четири пута више - око 49 милијарди динара.

КВАДРАТА СВЕ ВИШЕ И СВЕ СКУПЉИ: Рок за другу рату пореза на имовину 15. мај,  a општинама велики приходи

Фото Н. Карлић

Само у Београду опорезовање некретнина у последњој деценији обезбедило је три пута више новца. У 2010. наплаћено је око 6,8 милијарди динара, а за 2021. годину - 21,5 милијарди динара. У престоници је тешко одредити шта брже расте - вредност квадрата или број обвезника. Односно некретнина на које се порез плаћа.

- У складу са Законом о порезима на имовину пореска обавеза утврђује се пореском обвезнику за све његове непокретности на територији сваке градске општине града Београда - објашњавају у Секретаријату за јавне приходе. - Сваком уплатом пореза намирују се доспеле обавезе пореског обвезника, а ако је обвезник уплатио више пореза, преплата се користи за намирење обавеза које касније доспевају. Узимајући у обзир наведено, нема могућности да се определи колико у повећању укупне наплате учествује повећање просечних цена, а колико повећања обухвата непокретности. Стални задатак овог Секретаријата је да ради на повећању обухвата пореских обвезника и предмета опорезивања, изласком на терен, утврђивањем пореза када се располаже подацима других надлежних органа и јавних бележника, спровођењем поступака пореске контроле, као и да предузима мере редовне и принудне наплате.

Скок цена квадрата ове године неће утицати на порески рачун. Решења ће, како је одлучила Скупштина града, бити идентична прошлогодишњим. Према званичним статистичким подацима цена квадрата новоградње, у просеку, данас чак кошта коју хиљаду динара мање. С друге стране, сваке године у Србији се сагради од 10.000 до 25.000 нових некретнина.

- Један од проблема код пореза на имовину је што су компаније у повлашћеном положају - објашњавају финансијски стручњаци. - Пореска стопа за њих је до 0,4 одсто. Грађани, међутим, зависно од вредности непокретности плаћају обавезе и по већим стопама. Непокретности се, међутим, не обрачунавају заједно, односно њихова укупна вредност. Како то воде локалне самоуправе, обавеза се обрачунава за сваку некретнину одвојено. Не збрајамо их.

НАПЛАТА ПО ШВАЈЦАРСКОМ МОДЕЛУ

ОПШТИНЕ и градови и даље се усавршавају како би још побољшали наплату. Швајцарски програм "Одговорне локалне финансије и укључивање грађана" почео је трећу фазу. Од овог месеца 44 општине у Србији добиле су финансијска средства да упосле додатне сараднике.

- Они ће бити ангажовани у локалним пореским администрацијама на пословима ажурирања база пореских обвезника - каже Јелена Холцингер, порески стручњак на овом програму. - Ангажовани су на три или шест месеци у зависности од потреба самоуправа. Ова подршка ће се наставити до 2025. године.

ГРАЂАНИ ИЗДАШНИЈИ ОД ПРИВРЕДЕ

ГРАЂАНИ су буџетски издашнији од компанија. Посматрано у укупном збиру, од њих се наплати више него од привреде. У 2010. години поседовање некретнина грађане је коштало 6,15, а привреду око шест милијарди динара. Лане су грађани избројали за овај намет око 28 милијарди, а привреда око 20 милијарди динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна