НОВИ ПРОПИСИ ЗАБРАНИЋЕ МАЈСТОРИМА ДА ДЕРУ ГРАЂАНЕ: Рачун од 26.000 динара за отпушавање шоље изазвао буру на мрежама

Е. Б. Т.

11. 02. 2022. у 10:39

РАЧУН од вртоглавих 26.000 динара за решавање проблема запушене ве-це шоље, који је платила једна Београђанка, изазвао је буру на друштвеним мрежама и покренуо лавину коментара незадовољних потрошача којима су мајстори папрено наплатили услугу.

НОВИ ПРОПИСИ ЗАБРАНИЋЕ МАЈСТОРИМА ДА ДЕРУ ГРАЂАНЕ: Рачун од 26.000 динара за отпушавање шоље изазвао буру на мрежама

Фото Shutterstock

Ова суграђанка се пожалила да јој је водоинсталатер прво рекао да отпушавање кошта 10.000 динара, а да је онда за посао од пола сата узео 16.000 више од те првобитно договорене суме. Она је, у међувремену, угасила профил и испоставило се да су њене тврдње биле нетачне.

Трагом података на рачуну који је објавила, пронашли смо мајстора Јована Миленковића и уверили се да је поштовао нови Закон о заштити потрошача и да је Београђанка пре почетка радова добила предрачун на 26.000 динара и уговор који је потписала.

- Цена се формира у складу са трошковима и тежином посла - навео је Миленковић.

- Нисмо могли само код ње да отпушимо, јер би се онда на неком другом месту исто догодило, него целу вертикалу. После њеног твита смо имали гомилу претећих порука, а када смо ми објавили предрачун и уговор, она је угасила профил.

У једној другој, познатој београдској водоинсталатерској фирми, која ради више од три деценије, рекли су нам да се код тог конкретног примера поставља питање да ли је мајстор урадио оно што је наведено на рачуну.

- Према ономе што је написао, да је радио са сајлом дужине 16 метара, испада да је отчепљивао пет спратова, и у том случају, та цена је реална - објашњава власник ове фирме.

- Али, дешава се често да мајстори кажу једну цену, а када дођу исконструишу, фингирају да је квар много већи и наплате вишеструко више, 15.000. 20.000 или 30.000 за нешто што реално кошта 7.000 динара. Недавно су једном глувонемом човеку покушали за отпушење сливника да наплате 18.000, а то кошта око 3.500 до 4.000 динара, колико су му првобитно казали. Он није пристао да им плати више од те суме и они су отишли, нису успели у намери.

Наш саговорник наводи да зна бројне сличне примере и да потрошачи треба да воде рачуна кога ангажују. Редакцији "Новости" се у претходном периоду обраћало више грађана који су имали баш такво искуство. Потврдили су нам да им мајстори уопште нису доставили предрачун са спецификацијом радова, што показује да су многи наставили са старом праксом не поштујући прописе. Грађани, углавном по навици, прихватају усмени договор, а на крају се изненаде. Међутим, од када је на снагу ступио нови Закон о заштити потрошача, мајстори више не могу да наводе једну цену за свој рад приликом уговарања посла, а по завршетку да испоставе вишеструко увећан рачун.

ПРВО ПРЕДРАЧУН, ПА ДОГОВОР

АКО је услуга скупља од 5.000 динара, мајстори, пружаоци услуга са регистрованом радњом, имају обавезу да издају предрачун са спецификацијом радова.

- Уколико је договорено да је та цена коначна и потрошач се сагласио, онда неће смети да је повећавају накнадно - објашњава Младен Алфировић из Националне организације потрошача Србије.

- Ако је предрачун оквирни и мајстор то наведе, онда додатни трошак може да се повећа највише за 15 одсто од цене која је начелно договорена. Ако мајстор покуша на крају да испостави вишеструко увећан рачун, потрошач то не мора да плати и може да пријави инспекцији.

Он истиче и да свако коме није издат предрачун за услугу скупљу од 5.000, такође, то може и треба да пријави.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (4)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024