КОМПАНИЈА НЕСТЛЕ – КАНДИДАТ ЗА ПРИЗНАЊЕ “ЂОРЂЕ ВАЈФЕРТ”: Две деценије друштвено одговорног пословања у Србији

Novosti online

29. 03. 2023. у 13:53

КОМПАНИЈА Нестлé, највећи светски произвођач хране и пића, који у Србији успешно послује већ 18 година, као своју особеност по успеху, истиче друштвено одговорно пословање у свим сегментима, од бриге о заједници у којој послује, преко заштите животне средине и едукације деце о правилној исхрани, до смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште и циркуларног пословања.

КОМПАНИЈА НЕСТЛЕ – КАНДИДАТ ЗА ПРИЗНАЊЕ “ЂОРЂЕ ВАЈФЕРТ”: Две деценије друштвено одговорног пословања у Србији

Фото: ПКС

За Награду за друштвено одговорно пословање „Ђорђе Вајферт“ коју додељује Привредна комора Србије, конкуришу пројектом регенеративне пољопривреде.

Генерална директорка компаније Нестлé за Србију, Црну Гору и Северну Македонију Марјана Давидовић каже: „Овим пројектом желимо да представимо нови начин пољопривредне производње који је већ препознатљив и у свету и код нас и да кроз њега едукујемо наше пољопривредне произвођаче који ће на одржив начин произвести све оно што ми желимо да купимо у Србији од домаћих састојака и да искористимо поврће у нашој пољопривредној производњи. Ово је јако битно јер ћемо кроз добру пољопривредну праксу смањити емисију гасова стаклене баште“.

Марјана Давидовић је нагласила да је компанија Нестле укључила добављаче сировина из Србије у свој глобални пројекат регенеративне пољопривреде који има циљ очување и стално обнављање пољопривредног земљишта као екосистема. На тај начин Нестле доприноси очувању животне средине у Србији и подржава домаћу економију, али и унапређује сопствене производе. „Циљ је да 20 одсто кључних састојака свих Нестлé производа буде произведено уз имплементацију принципа регенеративне пољопривреде до 2025. године на глобалном нивоу, а 50 одсто састојака (14 милиона тона) до 2030. године“, указала је Давидовић.

Инвестирањем у производњу локалних добављача, Телек паприке из Мартоноша и Генезе, Нестле улаже у одрживу производњу неких од својих најпознатијих производа.

„Као добављач одабрани смо на основу сертификата  које испуњавамо и алата које користимо за одређивање количине пестицида, праћење квалитета земљишта“, каже Телек Јожеф, генерални директор и власник фирме Телек паприка у Мартоношу.

Фото: ПКС

„Циљ нашег пословања је сачувати земљу као живо биће“, каже директор Земљорадничке задруге „Паприка“ Тоша Матић. Задруга је у компанији Телек паприка нашла стратешког партнера и готово половину обрадиве површине оријентисала је на специфичну повртарску производњу.

„Пројекат Нестлеа о регенеративној пољопривреди у који смо укључени дошао нам је као „кец на 10“ да још боље и сврсисходније применимо науку на домаћим парцелама.Подршка Нестле-а нам значи много јер отвара врата светског тржишта, приступ тендерима... Радимо на капији Европе, у складу са стандардима. Захваљујући овом пројекту укључили смо и мапирање врхунском ГПС навигацијомда бисмо знали шта је од ђубрива потребно земљишту, такође, прати се и количина воде у земљишту са циљем очувања квалитета тла“, наводи Матић.

У наредном периоду, Нестлé ће својим добављачима помоћи да, применом нових технологија и начина обраде, повећају приносе и квалитет поврћа, заштите земљиште и оптимизацијом операција смање трошкове.

„Нестлé наставља да унапређује своје локално пословање у складу са глобалним циљевима компаније. Када је реч о корацима који следе у пројекту који обухвата поврће, сунцокретово уље и соју, следи нови циклус пројекта 20223/24, сходно сезони узгоја, заштите усева и жетве, а планирана је и обука фармера о регенеративној пољопривреди и ширење знања међу добављачима.

У септембру пристиже први род сунцокрета из регенративне пољопривреде. Засађен је ауто пилотом, плитко орање на 630 хектара за 756 тона уља

Зашто је важна регенеративна пољопривреда

На значај бриге о земљишту указују неславни показатељи да смо у Србији од 1960-их изгубили око милион хектара пољопривредног земљишта зног монокултуреи прекомерне употребе хемијских ђубрива и пестицида.

Око 40 одсто земљишта у Војводини има мање од 1 одсто хумуса, а раније је било 4 процента.

Око 24 одсто глобалне емисије гасова са ефектом стаклене баште потиче из пољопривреде. Екстремно високе температуре које се из годину повећавају веома стресно утичу на биљке што се често огледа у смањено приносу ил лошијек квалитету.

Регенеративна пољопривреда подразумева нов начин узгајања усева који одржава здравље земљишта и његов капацитет да задржава угљеник – важан за решавање проблема насталих услед климатских промена.

А један од највећих проблема савремене пољопривреде јесте претерано узнемиравање тла, било да је реч о обрађивању, дубоком орању, или прекомерном коришћењу ђубрива и пестицида.

Применом нових начина обраде – обрадива површина постаје квалитетнија и плоднија и обезбеђује сигуран принос хране генерацијама које долазе.

Нестле у Србији у бројкама
18 година успешног пословања
1 дирекција и две фабрике
Портфолио: C, Maggi, Thomy, Nestle Professional

Одговорни према заједници

У 2022. компанија је донирала више од 40 милиона динара у производима банкама хране и у друге хуманитарне сврхе.

Фабрика у Сурчину је прва у Србији постигла Zero Waste to Landfill циљ, што значи да ни грам отпада не завршава на локалним депонијама. Захваљујући најмодернијем постројењу за прераду отпадне воде, вредном 1,2 милиона евра, дневно се пречисти 65.000 литара индустријске воде, која се чиста враћа у природу. За 50 тона смањена је потрошња пластике, а за 56 тона негативна емисија ЦО2. Постојећа фабрика у Сурчину користи 100% зелену енергију из хидроелектрана, а исту праксу ће следити и нова фабрика, тренутно у изградњи, која ће производити јела на биљној бази.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)