СТАЊЕ У СТОЧАРСТВУ (1): Млекари траже хитне мере

Ненад Будимовић, секретар Удружења за сточарство и прераду сточарских производа ПКС

28. 05. 2022. у 10:32

ИОНАКО неизвесна и тешка ситуација у области сточарства и сточарске производње суочена је са додатним оптерећењима, која под утицајем пораста цена главних инпута производње и украјинске кризе доводи у питање опстанак сектора сточарства.

СТАЊЕ У СТОЧАРСТВУ (1): Млекари траже хитне мере

Ненад Будимовић, Фото Танјуг

У примарној сточарској производњи најугроженија је производња млека (узгој млечних грла), али у блиској будућности очекује се актуелизација проблема узгоја свиња, посебно када је реч о репродуктивним грлима. Од 2019. са појавом болести афричке куге свиња, ова грана сточарства послује у негативном тренду. Такође, и проблеми у рибарству се продубљују. У постојећим условима пословања у сточарству приметно је јачање сиве економије, односно, велики број грла и сировог млека заврши у нелегалним токовима.

Млекарство

Сектору млечног говедарства је неопходно стратешки приступити. Смањивањем броја крава, смањује се и број телади за тов. Представници сектора сматрају да нису довољна финансијска издвајања за подстицаје како би се људи задржали у говедарској производњи. Годинама се смањује број млечних грла, и поред мера које је предузело надлежно министарство евидентно је смањење и у великим системима. Неопходно је заједнички присупити професионализацији производње у млечном говедарству и изборити се за заједнички (национални) интерес свих у ланцу производње млека и производа од млека. Корекција државне помоћи морала би бити у правцу генетског унапређења производње.

Морало би се утицати и на смиривање цена инпута. У склопу иницијатива које је договорено да се доставе Министарству пољопривреде, за сектор млека значајно је да се због изузетно сложене и тешке ситуације у сектору производње млека као и евидентне несташице сировог млека на тржишту и незапамћеног смањења броја музних крава и јуница у протеклом периоду, укину сва ограничења у сегменту подршке инвестицијама за средње и велике фарме које, практично, последњих 15 година не могу да користе ова средства. Такође је потребно изменити ИПАРД правилнике како би и велике фарме могле да аплицирају за ова средства.

Фото: Shutterstock

Затим, неопходно је да ресорно министарство у сарадњи са индустријским млекарама осмисли програм подршке произвођачима млека у сегменту набавке стеоних јуница и робота за мужу, с тим да заједно учествују у финансирању. Млекаре морају имати кључну улогу у доношењу одлуке којим фармама треба омогућити приступ овој врсти подршке, јер једино млекаре имају податке и анализе које фарме имају потенцијал да наставе и повећају производњу млека. Хитна примена Закона о подстицајима у сегменту исплате премије за млеко у зависности од квалитета млека, исто тако је нужна. Уколико није могуће брзо активирати Националну лабораторију за ове потребе, могуће је да се до даљњег користе анализе сировог млека које раде млекаре приликом откупа млека са фарми. На крају, пољопривредници траже да се донесе одлука о укидању, или бар умањењу акцизе за гориво, које користе пољопривредна газдинства.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили