ЖЕНЕ ОВО НИКАКО НЕ СМЕЈУ ДА РАДЕ НА СВЕТОГ ЈОВАНА: Верује се да односе срећу, а једно је врло пожељно
СРПСКА православна црква и њени верници у уторак, 20. јануара, прослављају Светог Јована, једну од најраспрострањенијих крсних слава у Србији.
Фото: СПЦ
Овај светитељ је познат не само по својој вери, већ и по изузетној учености и утицају на црквене реформе.
Живот и дела Светог Јована Златоустог
Свети Јован, познат и као Златоусти, истицао се изванредним реторичким способностима и спада у ред Света три јерарха. Године 397. постаје епископ цариградски, али његов рад убрзо изазива неслагања са министром двора цара Аркадија, Евтропијем, као и са царицом Евдоксијом. Његове реформе начина живота, како у црквеним круговима, тако и на царском двору, нису наишле на одобравање власти.
Збачен са престола 402. године, прогоњен је у Кукуз, где је 407. године и преминуо. Упркос прогонству, Свети Јован наставља да пише, а међу његовим најпознатијим радовима су седамнаест писама упућених Олимпјади. Његове свете мошти су 1204. године однети из Цариграда у Рим током крсташких похода. Тамо су почивале све до 2004. када су, договором, враћене у Цариград, данашњи Истанбул.
Обичаји и веровања
Свети Јован се сматра једним од најписменијих и најученијих светитеља, па се верује да је на његов дан пожељно узети књигу и прочитати макар део. У појединим крајевима Србије постоји обичај да жене тог дана не узимају у руке игле, конац или вуницу, како не би ометале благодат празника.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО:
Указао се крст на небу током пливања за Часни крст
Препоручујемо
ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ СТЕФАНА ПРВОМУЧЕНИКА: Трећег дана Божића морате урадити ово
09. 01. 2026. у 07:32
ДАНАС ЈЕ КРСТОВДАН: Пости се, а вечерас се према веровању испуњавају жеље
18. 01. 2026. у 06:54
ДАНАС ОБЕЛЕЖАВАМО САБОР 70 СВЕТИХ АПОСТОЛА: Изговорите молитву за опроштај грехова
17. 01. 2026. у 06:59
ОД БЕОГРАДА ДО МОРА ЗА САМО ЧЕТИРИ САТА: Овако ће изгледати нови ауто-пут до Црне Горе (ВИДЕО)
САОБРАЋАЈНИЦА је пројектована са по две траке и једном зауставном траком у сваком смеру, уз предвиђену брзину од 100 до 120 километара на час.
10. 02. 2026. у 09:21
ОРБАН ОТКРИО ШОК ДЕТАЉЕ: Одбио сам позив Клинтона да уђем у рат са Србијом 1999. године
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан изјавио је да је 1999. године, током свог првог премијерског мандата, док су трајали сукоби у АП Косову и Метохији и НАТО агресија, добио позив од тадашњег америчког председника Била Клинтона да Мађарска отвори други фронт и нападне Србију или "бар да пуца из Мађарске преко Војводине све до Београда", али да је одбио такав позив, пренео је данас Телеx.
09. 02. 2026. у 11:13
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (0)