ОД ВУНЕ ИЗРАЂУЈУ И СОЛОМОНОВ ЧВОР: Удружење жена "Златно руно Сирмијума" недавно изабрано међу 10 најбољих чувара традиције у Србији

С. Костић

25. 01. 2023. у 10:30

ПУСТОВАЊЕ је најстарија традиционална техника ручног ваљања вуне, која подразумева вишечасовну обраду (трљање) вуне топлом водом и сапуном.

ОД ВУНЕ ИЗРАЂУЈУ И СОЛОМОНОВ ЧВОР: Удружење жена Златно руно Сирмијума недавно изабрано међу 10 најбољих чувара традиције у Србији

Фото С. Костић

Веште руке на тај начин од вуне могу да направе свашта, да машту спроведу у дело, али и да израђују старинске предмете који одишу носталгијом. Управо тиме се баве чланице Удружења "Златно руно Сирмијума" из Сремске Митровице, чија је израда уникатних минијатура недавно награђена и сврстана међу 10 најбољих чувара традиције у Србији.

Ове креативне жене вредних руку су, пре неколико година у Сремској Митровици прошле обуку за овај стари и помало заборављени занат пустовања - ваљања вуне, од које праве лоптице, подметаче, седалице, играчке... Убрзо, потом, "побрале" су велики број награда, а њихови различити предмети отишли су широм света. Стари занат их је спојио, па је пре четири године основано Удружење. Оно се, уз велику подршку локалне самоуправе, као члан Етно-мреже Србије, бави израдом рукотворина, заснованих на културном наслеђу Срема, као и целе Србије. А, највећа жеља им је очување наше традиције и културе.

- Тренутно имамо седам активних чланица које се искључиво баве пустовањем вуне.

Израђујемо производе са разним мотивима, а издвојила бих за нас посебан, Соломонов чвор, један од првих мотива пронађен на мозаику у Царској палати Сирмијума - каже за "Новости" Дајана Савићевић, председница и координатор Удружења, додајући да се њихови производи откупљују од разних институција и организација, да се користе као пригодни протоколарни поклони, а могу се видети и у просторијама Туристичке организације у Сремској Митровици.

Једна од чланица Удружења, Олгица Савић (58), каже да је ову технику брзо заволела, јер кроз њу може да се искаже креативност.

- На овај начин испуњавам слободно време откако сам у пензији, а лепо се и заради - истиче Савићка која је половином децембра прошле године и добила награду "Чувари традиције", где је своје умеће представило 40 мајстора старих заната из 17 градова и општина из Србије. Олгици је припала награда за најбољу минијатуру у категорији пустовање, где је представила мотив јелека на пустованој кугли.

Њена суграђанка, такође чланица Удружења, али и Олгичина ученица, Аница Јеленковић (43), на истој изложби у истој категорији добила је, такође, награду. Она је техником пустовања представила традиционалну кућу у Срему.

- Дошла сам на идеју да кроз мој рад, прикажем прозор куће од моје прабаке. Ту смо кућу, нажалост, пре пар година продали, али ме за њу вежу лепе успомене, а тај прозор ми је био асоцијација на неке лепе догађаји. Тако да сам мој рад, да будем искрена, направила од туге - сетно нам говори Јеленковићева, која је по струци васпитач и незапослена, али је ипак укључена у рад са најмлађима јер јој је са вуном омогућен рад са децом кроз радионице које имају по основним школама.

ВЕЛИКЕ ЛОПТЕ

РУЧНО ваљајући вуну, вредне жене из Сремске Митровице израђују занимљиве и необичне предмете. За неке им је потребно више сати, за неке више дана. Реч је о вуненим торбама, подметачима, накиту, играчкама... Њихово удружење је, истовремено, једино у Србији које прави велике пустоване лопте.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

АРИЈАНА НЕ МОЖЕ ДА ДОЂЕ СЕБИ: Удовица Синише Михајловић тешко подноси нову трагедију