СТОТИНА ДРОНОВА ДО КРАЈА ГОДИНЕ: У стратегији развоја оружаних снага направљен заокрет ка производњи домаћих беспосадних платформи

Р. ДРАГОВИЋ

21. 01. 2023. у 09:00

ВОЈСКА Србије у свом наоружању поседује десет типова беспосадних платформи, укључујући и борбене беспилотне летелице.

СТОТИНА ДРОНОВА ДО КРАЈА ГОДИНЕ: У стратегији развоја оружаних снага направљен заокрет ка производњи домаћих беспосадних платформи

"Пегаз", Фото Н. Скендерија

Војни врх, међутим, пред домаћу одбрамбену индустрију ставио је задатак да за најкраће време, не само развије нове типове копнених и ваздухопловних дронова, већ и да број примерака овог наоружања у Војсци Србије драстично повећа.

Заокрет система одбране ка развоју и производњи беспосадних платформи изазван је методама ратовања на истоку Европе, али и постојањем својеврсног меког зида који Србију спречава да се код страних произвођача брзо и ефикасно наоружа овим или сличним системима. Потражња за беспилотним летелицама у светским размерама је толика, да је већ сада план производње и испорука напуњен за следећих неколико година.

Ово је констатовано и на реферисању о оствареним способностима Војске Србије у прошлој години, којем је у Дому Гарде у Топчидеру недавно присуствовао комплетан државни и војни врх.

- Мораћемо више да се усредсредимо на добијање нових средстава из Одбрамбене индустрије Србије. Као што смо испоручивали средства која су већ у наоружању ВС, тако ћемо у наредном периоду и беспилотне летелице и остале дронове, пре свега домаће производње - рекао је после реферисања председник Александар Вучић.

"Обад", Фото Н. Скендерија

Србија већ дуже од деценију активно ради на беспилотном програму, који је стидљиво покренут развојем извиђачких летелица и беспосадних логистичких средстава. Домаћи инжењери, међутим, добро су проценили могућности употребе овог наоружања, па су убрзо она добила и борбена својства. Убрзана је и процедура, а поједине процене указују да би наша војска већ на крају ове године могла у свом наоружању да поседује око стотину дронова различитог типова и намене.

Систем одбране убрзано ради на увођењу даљински навођених средстава, Фото Н. Скендерија

То је случај са беспилотном летелицом "пегаз", чија серијска производња почиње ове године. Са трака фабрике "Утва" у Панчеву ове године требало би да сиђе најмање десетак ових дронова, који ће одмах бити упућени у јединице Војске Србије. Српски "пегаз" током развоја добио је могућност ношења ракета, а у плану је његово усавршавање - повећање аутономије лета и ширење лепезе наоружања који може да понесе.

- Значај ових ваздухопловних дронова је у борбеној употреби, али и извиђачкој, где су тренутно незамнењиви у прикупљању података у реалном времену на основу којих се наводи артиљеријска ватра, али и прецизно одређују циљеви за дејство авијације. Војсци која раполаже овим средствима то даје знатно веће могућности за вођење борбених операција - објашњавају у Војсци Србије.

"Мали Милош", Фото Н. Скендерија

Ове захтеве испуњавају и беспилотне летелице ЦХ-92, набављене из Кине. Оне су по много чему сличне домаћем "пегазу" (чији је развој завршен уз помоћ кинеске технологије и помоћи стручњака из ове земље), с тим што су ефикасније у борбеним дејствима.

Инжењери Војнотехничког института наоружали су ракетама чак и домаћу мини беспилотну летелицу "врабац", која се у извиђачкој варијанти већ користи у Војсци Србије.

Фото Н. Скендерија

Породицу модерног наоружања употпуњује мултикоптер "обад" - наоружани дрон кратког домета, дизајниран за подршку специјалним јединицама и то у урбаним срединама. Зависно од мисије може бити наоружан борбеном станицом са четири невођене ракете или бомбама. У истој фамилији је и прототип дрона саомубице "гавран", на коме ради "Југоимпорт" и чија ће намена бити борбена дејства у дубини непријатељске територије.

НОВИ ЗАДАЦИ ЗА СТАРУ "СТРЕЛУ"

МАСОВНО коришћење летећих дронова у савременим ратовима побудило је интересовање за наоружање које се сматрало превазиђеним. За ефикасну борбу против дронова потребна су не само софистицирано и скупо наоружање, већ и јефтина средства која могу да дејствују на летеће наоружане ројеве летелица. Војни врх је зато покренуо модернизацију ракетног система "Стрела", за који је процењено да би уз одређене преправке могао да буде јефтино, а ефикасно средство за одбрану од непријатељских ракета.

"МАЛИ МИЛОШ" НАЈУСПЕШНИЈИ

НАЈСУПЕШНИЈА копнена беспосадна платформа која је развије и произведена у Србији је "милош Н", познатији као "мали милош". Реч је о гусеничару малих димензија, чија је намена у спектру - од борбене до логистичке и медицинске. Производи се у "Првој петолетки" у Трстенику, а већ је у употреби у 72. бригади за специјалне операције. У току је завршетак унапређене верзије овог средства, које би ускоро требало масовно да уђе у јединице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

У ЊУЈОРКУ се данас одржава седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.

22. 04. 2024. у 16:14

Коментари (3)

СВЕ ЗА УРЕДНО ДВОРИШТЕ, А И ЧИСТА КОЛА: Пратимо ритам пролећа