БАЛКАНСКИ ТРАГОВИ У АНКАРСКОЈ РИЗНИЦИ: Репортер "Новости" у чувеном Музеју анадолских цивилизација

Борис Субашић

04. 12. 2022. у 21:00

САМО два сата лета авионом дели путника из Београда од јединствене ризнице испод Беле цитаделе, највеће од 42 куле на зидинама древне Анкире, Ангоре, данашње Анкаре.

БАЛКАНСКИ ТРАГОВИ  У АНКАРСКОЈ РИЗНИЦИ: Репортер Новости у чувеном Музеју анадолских цивилизација

Зидине древне Ангоре имале су 42 снажне куле, Фото Б. Субашић

Та скривница блага колевке људске цивилизација, која се рађала на простору од Месопотамије до Балкана, налази се у некадашњем великом анкарском хану Пута свиле, данашњем Музеју анадолских цивилизација.

Прича о стварању модерне Анкаре и овог музеја пре смо једног века је метафора значаја самоспознаје за обнову једне нације и њен повратак на историјску позорницу. Посматрајући са цитаделе анкарске тврђаве модерну петомилионску престоницу Републике Турске, која делује много "европскије" него Истанбул, тешко је замислити да се овде пре сто година налазило само забачено село у сувој степи између голих анадолских планина.

У то време, на крају Великог рата, Енглеска, Француска и Италија одлучиле су да, пре него што се Русија опорави од грађанског рата, поделе заосталу и поражену феудалну османску империју. Последњи султан био је само играчка у рукама Британаца, а колонијалне трупе су зашле дубоко у територије царства од кога је некада Запад стрепео. Преокрет је донео плавооки Кемал-паша Ататурк, у чијим венама је текла крв са Балкана и из Анадолије.

Подигао је устанак против колонизатора, али и против непросвећености и ропског духа сопственог народа. Он је пресекао арапску културну и клерикалну доминацију која је Турке држала у заосталости и незнању. Одлучио је да нову престоницу републиканске Турске изгради из темеља на месту где су фригијски дошљаци са Балкана, из Подунавља, у 2. миленијуму пре нове ере установили престоницу свог великог краљевства и културе, као наследници још старијег Хетитског царства и цивилизације.

- Ататурк је стварао нови идентитет људима који су себе вековима доживљавали као безначајне слуге владара - објашњавао је водич Јавуз Сезен, чије су црте лица, светла коса и очи сведочили о балканским коренима.

- Као победник војски великих западних сила Ататурк је могао да буде нови султан, али он то није желео. У Анкари, месту сурета цивилизације, он је сазвао прву турску скупштину у историји, обзнанио крај Османског царства и рађање нове нације, са новим идентитетом који почива на коренима анадолских цивилизација. Још док су трајале битке у Рату за независност, наредио је да се у Анкари сакупе сви артефакти старих цивилизација, пре свега хетитске, и направи музеј.

Тако је заустављена бесомучна пљачка бескрајно вредних сведочанстава цивилизације, која су одношена на Запад и интерпретирана према потребама тамошње политике.

Артефакти од старијег каменог доба, преко халколита, хетитске, асирске и фригијске цивилизације, до класичне антике, смештени су симболично у хан, стециште путника са све четири стране света, испод древне тврђаве на чијим је зидинама исписана миленијумска историја града. У њиховим темељима и сада се виде масивне вулканске громаде које су поставили Фригијци, а на њима почивају правилни римски квадери, редови опека из времена ромејског царства и китњасти украси Селџука и Османлија.

Тамо где су зидине у безбројним ратовима проваљиване, налазе се закрпе од делова старих храмова и надгробних плоча са очуваним натписима и рељефима, грубо натрпано камење из позног средњег века.

Са врха Беле цитаделе Јавус ми је показао према северу, ка четврти Чубук на ободу Анкаре у близини међународног аеродрома: "Тамо се одиграла 1402. велика Ангорска битка у којој су се српски деспот Стефан Лазаревић и његови оклопници показали као велики јунаци. И то је сведочанство о везама Анадолије и Балкана, које трају од праисторије".

Стазу до улаза музеја прати колонада скулптура цивилизација од хетитеске из 4. миленијума пре нове ере, до римске, када је Анкара била престоница провинције Анатолик.

Наш репортер у древној тврђави над модерном Анкаром, Фото Б. Субашић

У полумраку великог здања рефлектори обасјавају материјалне остатке цивилизација и народа који нестали хиљадама година пре нас. Истовремено, они нам откривају да они живе и данас у свим цивилизацијама Евроазије. Остао сам без даха пред керамичком фигурином са локалитета Чатал Хујук где је рођена прва металургија света, само мало раније него што су тај подвиг, први у Европи, извели рудари и металурзи винчанске цивилизације.

Анкарски музеалци су направили композицију скулптура малоазијских генија који су увели свет у метално доба, а она је изгледала као отелотворење речи српских археолога који су описивали винчанске топионичаре и коваче.

Анадолске фигуре богиња-мајке, великих груди и широких кукова владале су са престола између два леопарда, али њихове карактеристичне велике очи показују да су рођене сестре оне винчанских Венера. На тродимензионалној представи живота у праисторијском анадолском селу под обронцима вулкана, данашњих планина Хасан даг и Ерџијас даг, приказано је сахрањивање предака испод пода куће, које као да је стигло из старијег Лепенског вира из вулканске Тимочке магматске области.

Анадолски Хети су наследницима Хетитима оставили у наслеђе симболе које човечанство користи и данас. Они су одливали у бронзи 2.500 година пре наше ере компликоване структуре "хетитског сунца" које украшавају крстови у кругу, који су миленијумима касније постали симбол "православне васељене". Ту су и "јерусалимски крстови" чији је сваки крак мали крстић, који руше заблуду да је овај симбол смишљен у 12. веку током крсташких ратова. Анадолски уметници су их смислили још у 3. миленијуму пре нове ере док су и монотеизам и Јерусалим били далека будућност. Хетити су у скулптурама оставили сведочанство да је одавде у свет симбола човечанства ушао и јелен, који ће 2.000 година касније постати метафора у три једнобожачке вере.

На префињеном намештају Фригијаца виде се и, како се погрешно верује, "хеленски таласи" који нису само хеленски и "свастике" које нису само индијски симболи сунца. Крај њих су бронзане посуде које изгледају као да су изашле из модерне фабрике, а не из ливнице пре око 4.000 година.

Јавус је посматрао новинаре који су задивљено лутали по холовима музеја, тражећи, као деца, "да остану још само мало".

- И ово је доказ да смо један свет, који се непрестано прелива и прожима - прокоментарисао је. - Некада талас дође са Балкана, некада из Анадолије, али увек понесе са собом и трагове свих старих цивилизација, које прошири даље.

ОБМАНА О ЗАПАДУ

МУЗЕЈ Анадолских цивилизација сведочи одакле је људска цивилизација кренула у велики успон, али и открива да се то и данас скрива у агресивним културама западне и средње Европе.

Велика обмана о Западу као колевци културе је почела 1204, када су папски крсташи потпуно разорили Константинопољ, престоницу Ромејског царства и прекинули традиционалне цивилизацијске руте. Тек тада на "дивљи запад" долазе, као избеглице, интелектуалци и уметници са источних врела цивилизација.

СВЕТИ БИК

НА зидовима анадолских праисторијских кућа стајале су дугороге лобање бика, свете животиње. И доцнији Хетити су веровали да је свети бик рогом пробио планински венац Таурус отварајући пут тако између Блиског истока, преко Анадолије до европсског континента. Он је добио име Европа по кћери феничанског краља коју је отео заљубљени Зевс у обличју - бика.

Стари Словени поштовали су исто древно божанство као Волоса или Велеса, о чему сведоче имена топонима и градова која су се очувала до данас.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ПРЕМА ФРОЈДУ: Пет ствари које ментално јаке особе никада НЕ раде