ПРВО ПСИХОТЕСТ, ПА ТЕК ОНДА РАДНА КЊИЖИЦА: Око 8.000 људи, на захтев фирми, тестирано је преко НСЗ од почетка 2022.

Ј. Ж. Скендерија

28. 11. 2022. у 09:33

САМО у првих десет месеци ове године Националној служби за запошљавање обратило се 1.329 послодаваца ради психолошке процене кандидата са укупно 3.583 конкретна захтева за селекцију у складу са тренутним потребама.

ПРВО ПСИХОТЕСТ, ПА ТЕК ОНДА РАДНА КЊИЖИЦА: Око 8.000 људи, на захтев фирми, тестирано је преко НСЗ од почетка 2022.

Фото Н. Фифић

На тај начин је психолошком проценом обухваћено 7.946 особа. Пре деценију или две на овакав корак се одлучивало свега неколико стотина власника фирми у Србији.

Како наглашавају у НСЗ, уколико упоредимо садашњу ситуацију и ону од пре пет или десет година, можемо запазити тренд пораста потреба послодаваца за овом врстом услуге.

- За то се користе психолошки мерни инструменти које производе и дистрибуирају овлашћене институције у Србији. То су стандардизована и посебно заштићена психодијагностичка средства која су конструисана за валидно и поуздано мерење психолошких варијабли и која у раду могу да користе искључиво дипломирани психолози, односно мастер психолози - кажу у НСЗ.

На тај начин процењују се опште и специфичне способности, као и особине личности од значаја за рад у одређеним занимањима. У целини гледано, ради се процена усклађености способности и особина личности са захтевима конкретног радног места.

- Посебним законима и уредбама регулисана је обавеза психолошког тестирања у поступку запошљавања на пословима у оквиру конкретних занимања - наводе у овој служби. - На пример, Законом о основама система образовања и васпитања прописано је да у радни однос у установи, односно школи, могу да буду примљене само особе које, између осталог, поседују психичку способност за рад са децом и ученицима. Кандидати се стога, у складу са прописима, упућују на психолошку процену способности за рад са децом и ученицима, које ради надлежна служба за послове запошљавања.

Фото Shutterstock

Селекција кандидата има за циљ одабир најквалитетнијег за запошљавање на одређену радну позицију у компанији. Она подразумева најпре предселекцију приликом које се оглашава дата позиција путем различитих канала - онлајн портали, друштвене мреже, интерне базе кандидата, личних контаката и преглед пристиглих биографија. После тога се доноси одлука о томе ко пролази у наредну фазу. Фокус је на искуству које је предвиђено самом позицијом за коју кандидат конкурише, на степену образовања и осталих личних компетенција, а после тога следи тестирање.

- Најчешће се користе неки од тестова когнитивних способности, односно интелигенције и тестови личности. Поред резултата који се добија простим математичким израчунавањем и који указује на интелектуалне способности, али и потенцијал појединца, саставни део тестирања је и тест личности, који нам даје грубу слику о најизраженијим особинама кандидата - каже Милица Стојиљковић, специјалиста за људске ресурсе.

Она наводи да већина тестова има скале које препознају социјално пожељне одговоре, самим тим је висока поузданост и објективност у процени кандидата. На овај начин добија се детаљнија анализа профила кандидата, која узима у обзир оно што се налази "испод површине" као што су когнитивне способности или особине личности.

- То су све додатне информације о томе какво понашање можемо да очекујемо у одређеним ситуацијама. На основу тога ствара се слика о уклапању кандидата у захтеве одређене позиције или корпоративну културу - наводи наша саговорница.

На крају следи интервју који подразумева боље упознавање кандидата, као и његова финансијска очекивања која би требало да буду у оквиру буџета компаније за дату позицију.

НАЈВИШЕ ЗАХТЕВА У ОБРАЗОВАЊУ

НАЈВИШЕ тестова до сада НСЗ је проследио сектору образовања, здравствене и социјалне заштите, државне управе, као и обавезног социјалног осигурања. У мањој мери овај вид процене је заступљен у прерађивачкој индустрији, трговини, као и пружању услуга смештаја и исхране. Остали сектори делатности у текућој години нису били заступљени са великим бројем захтева за селекцијом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)